navit 0.5.0 - en to vi translation catalogue (188 entries)

en: %d meters
vi: %d mét

en: %sinto the %s
vi: %svào %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
vi: %svào %s%s%s|female form

en: %sinto the %s%s%s|male form
vi: %svào %s%s%s|male form

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
vi: %svào %s%s%s|neutral form

en: %sinto the street %s%s%s
vi: %svào phố %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
vi: * Không xác định, gán thẻ "is_in" cho những thành phố đó

en: Actions
vi: Thao tác

en: Add as bookmark
vi: Thêm thành Bookmark

en: Autozoom
vi: Tự động thu phóng

en: Back
vi: Quay lại

en: Back to map
vi: Quay lại bản đồ

en: Belgium
vi: Bỉ

en: Bookmark
vi: Đánh dấu

en: Bookmark %s
vi: Đánh dấu %s

en: Bookmarks
vi: Đánh dấu

en: Bouvet Island
vi: Đảo Bu-vê

en: Brunei Darussalam
vi: Bru nây

en: Cambodia
vi: Campuchia

en: Car
vi: Ô tô

en: Cayman Islands
vi: Quần đảo Cayman

en: Central African Republic
vi: Cộng Hoà Trung Phi

en: Change profile to: %s
vi: Đổi thành hồ sơ: %s

en: China
vi: Trung Quốc

en: Christmas Island
vi: Đảo Christmas

en: City
vi: Thành phố

en: Command
vi: Lệnh

en: Congo
vi: Công-gô

en: Congo, Democratic Republic of the
vi: Cộng Hoà Dân Chủ Công-gô

en: Cook Islands
vi: Quần đảo Cook

en: Cote d'Ivoire
vi: Bờ biển ngà

en: Country
vi: Quốc gia

en: Current profile: %s
vi: Hồ sơ hiện hành: %s

en: Cyprus
vi: Đảo Síp

en: Czech Republic
vi: Cộng hoà Séc

en: Data
vi: Dữ liệu

en: Denmark
vi: Đan Mạch

en: Description
vi: Mô tả

en: Destination
vi: Điểm đến

en: Destination Length
vi: Chiều dài tới

en: Destination Time
vi: Thời gian tới

en: Display
vi: Hiển thị

en: District
vi: Huyện

en: District/Township
vi: Huyện/Thị trấn nhỏ

en: E
vi: Đông

en: Egypt
vi: Ai Cập

en: Enter Destination
vi: Nhập nơi đến

en: Enter the roundabout soon
vi: Sắp tới chỗ vòng

en: Finland
vi: Phần Lan

en: Follow the road for the next %s
vi: Đường tiếp theo %s

en: Former Destinations
vi: Điểm đến trước

en: France
vi: Pháp

en: Fullscreen
vi: Toàn màn hình

en: Germany
vi: Đức

en: Greece
vi: Hy Lạp

en: Height Profile
vi: Thông tin chiều cao

en: Help
vi: Trợ giúp

en: Hong Kong
vi: Hồng Kông

en: House number
vi: Số nhà

en: House numbers
vi: Số nhà

en: In %s, enter the roundabout
vi: Còn %s, đi vào đường vòng

en: India
vi: Ấn Độ

en: Info
vi: Thông tin

en: Italy
vi: Ý

en: Japan
vi: Nhật bản

en: Korea, Democratic People's Republic of
vi: Bắc Triều Tiên

en: Korea, Republic of
vi: Hàn quốc

en: Lao People's Democratic Republic
vi: Cộng hoà Nhân dân Dân chủ Lào

en: Leave the roundabout at the %s
vi: Ra khỏi đường vòng tại %s

en: Length
vi: Chiều dài

en: Lock on Road
vi: Bám vào đường

en: Lock on road
vi: Bám vào đường

en: Main Menu
vi: Trình đơn chính

en: Main menu
vi: Trình đơn chính

en: Map
vi: Bản đồ

en: Map follows Vehicle
vi: Dịch bản đồ theo phương tiện khi di chuyển

en: Maps
vi: Bản đồ

en: Marshall Islands
vi: Quần đảo Marshall

en: Message
vi: Thông điệp

en: Mongolia
vi: Mông Cổ

en: N
vi: Bắc

en: NE
vi: Đông Bắc

en: NW
vi: Tây Bắc

en: Netherlands
vi: Hà Lan

en: No
vi: Không

en: Northing
vi: Hướng Bắc

en: Norway
vi: Na Uy

en: Number
vi: Số

en: POIs
vi: Điểm hữu ích (POI)

en: Point 0x%x 0x%x
vi: Điểm 0x%x 0x%x

en: Portugal
vi: Bồ Đào Nha

en: Position
vi: Vị trí

en: Postal
vi: Bưu điện

en: Projection
vi: Phép chiếu

en: Quit
vi: Thoát

en: Recalculate
vi: Tính lại

en: Route
vi: Tuyến

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
vi: Tuyến %4.0fkm    %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
vi: Tuyến 0000km  0+00:00 ETA

en: Rules
vi: Quy tắc

en: Running from source directory
vi: Đang chạy từ thư mục nguồn

en: Russian Federation
vi: Liên bang Nga

en: S
vi: Nam

en: SE
vi: Đông Nam

en: SW
vi: Tây Nam

en: Screen coord : %d %d
vi: Tọa độ : %d %d

en: Set as active
vi: Kích hoạt

en: Set as destination
vi: Thiết lập thành điểm tới

en: Set as position
vi: Thiết lập thành vị trí

en: Settings
vi: Thiết lập

en: Show
    Map
vi: Xem bản đồ

en: Show NMEA Data
vi: Xem dữ liệu dạng NMEA

en: Show NMEA data
vi: Xem dữ liệu dạng NMEA

en: Show Satellite Status
vi: Xem thông tin vệ tinh

en: Show Satellite status
vi: Xem thông tin vệ tinh

en: Solomon Islands
vi: Quần đảo Solomon

en: Spain
vi: Tây Ban Nha

en: Stop
    Navigation
vi: Dừng dẫn đường

en: Stop Navigation
vi: Dừng dẫn đường

en: Street
vi: Phố

en: Streets
vi: Phố

en: Sweden
vi: Thụy Điển

en: Switzerland
vi: Thụy Sĩ

en: Taiwan, Province of China
vi: Đài loan

en: Take the %1$s road to the %2$s
vi: Có %1$s đường đến %2$s

en: Test
vi: Kiểm tra

en: Thailand
vi: Thái Lan

en: Time
vi: Thời gian

en: Tools
vi: Công cụ

en: Town
vi: Thị trấn

en: Turkey
vi: Thổ nhĩ kỳ

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
vi: Rẽ %1$s%2$s %3$s%4$s

en: United Kingdom
vi: Vương quốc Anh

en: United States
vi: Mỹ

en: Vehicle
vi: Phương tiện

en: Vehicle Position
vi: Vị trí phương tiện

en: Viet Nam
vi: Việt Nam

en: View Attributes
vi: Xem thuộc tính

en: View in Browser
vi: Xem trong trình duyệt

en: View on map
vi: Xem trên bản đồ

en: W
vi: Tây

en: Western Sahara
vi: Tây Sahara

en: When possible, please turn around
vi: Khi có thể, hãy quay vòng

en: Window Mode
vi: Chế độ cửa sổ

en: You have reached your destination %s
vi: Bạn vừa tới điểm đích: %s

en: Zip Code
vi: Mã bưu điện

en: ZoomIn
vi: Phóng to

en: ZoomOut
vi: Thu nhỏ

en: _Quit
vi: _Thoát

en: after %i roads
vi: sau %i đường

en: bike
vi: gắn máy

en: car
vi: ôtô

en: easily
vi: dễ dàng

en: error
vi: lỗi

en: exit
vi: thoát

en: fifth
vi: thứ năm

en: fifth exit
vi: Thoát thứ 5

en: first
vi: thứ nhắt

en: first exit
vi: Thoát thứ 1

en: fourth
vi: thứ tư

en: fourth exit
vi: Thoát thứ 4

en: in %d m
vi: trong %d m

en: in %d meters
vi: trong %d mét

en: in %d.%d kilometers
vi: trong %d.%d km

en: in one kilometer | in %d kilometers
vi[0]: trong %d km

en: into the ramp
vi: vào dốc

en: left
vi: trái

en: now
vi: bây giờ

en: one kilometer | %d kilometers
vi[0]: %d km

en: pedestrian
vi: khách bộ hành

en: really strongly
vi: thực sự mạnh

en: right
vi: phải

en: second
vi: giây

en: second exit
vi: Thoát thứ 2

en: setting '%s' to '%s'
vi: thiết lập '%s' đến '%s'

en: sixth
vi: thứ sáu

en: sixth exit
vi: Thoát thứ 6

en: soon
vi: ngay

en: strongly
vi: mạnh

en: then leave the roundabout at the %s
vi: sau đó ra khỏi đường vòng tại %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
vi: sau đó bắt  %1$s đường đến %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
vi: sau đó rẽ %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
vi: sau đó bạn tới điểm đích

en: third
vi: thứ ba

en: third exit
vi: Thoát thứ 3

en: unknown
vi: không rõ

en: zeroth
vi: Thứ 0

en: zeroth exit
vi: Thoát thứ 0
