navit 0.5.0 - en to ur translation catalogue (431 entries)

en:  Azimuth
ur:  سمت

en:  Elevation
ur:  ارتفاع

en: %d m
ur: %d میٹر

en: %d meters
ur: %d میٹر

en: %d.%d kilometers
ur: %d.%d کلومیٹر

en: %sinto the %s
ur: %sپر %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
ur: %s میں سے %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
ur: %s میں سے %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
ur: %s میں سے %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
ur: %s سڑک میں سے  %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
ur: * نامعلوم شہروں کیلیئے

en: 2D
ur: 2ڈی

en: 3D
ur: 3ڈی

en: About
ur: مطعلق

en: About Navit
ur: ناوٹ کے مطعلق

en: Actions
ur: ایکشن

en: Add Bookmark
ur: بک مارک میں شامل

en: Add Bookmark folder
ur: بک مارک فولڈر میں شامل

en: Add as bookmark
ur: بک مارک میں محفوظ کریں

en: Afghanistan
ur: افغانستان

en: Aland Islands
ur: آلینڈ آئسلینڈ

en: Albania
ur: البانیا

en: Algeria
ur: الجیریا

en: American Samoa
ur: امیریکن ساموا

en: And all the Navit Team
ur: اور ناوٹ کی ساری ٹیم

en: Andorra
ur: اندوررا

en: Angola
ur: انگولا

en: Anguilla
ur: انگویلا

en: Antarctica
ur: انٹارٹیکا

en: Antigua and Barbuda
ur: انٹگووا اور باربوڈا

en: Argentina
ur: ارجنٹینا

en: Armenia
ur: ارمینیا

en: Aruba
ur: آروبا

en: Australia
ur: آسٹریلیا

en: Austria
ur: آسٹریا

en: Autozoom
ur: خودکار زوم

en: Azerbaijan
ur: آذر بائجان

en: Back
ur: واپس

en: Back to map
ur: نقشہ پہ واپس

en: Bahamas
ur: بھاماس

en: Bahrain
ur: بحرین

en: Bangladesh
ur: بنگلادیش

en: Barbados
ur: باربادوس

en: Belarus
ur: بیلارس

en: Belgium
ur: بلجیئم

en: Belize
ur: بلیذ

en: Benin
ur: بینن

en: Bermuda
ur: برمودا

en: Bhutan
ur: بھوٹان

en: Bolivia
ur: بولیویا

en: Bookmark
ur: بک مارک

en: Bookmark %s
ur: بک مارک %s

en: Bookmarks
ur: بک مارکس

en: Bosnia and Herzegovina
ur: بوسنیا حرذےگوینیا

en: Botswana
ur: بوٹسوانا

en: Bouvet Island
ur: بووٹ آئیسلیڈ

en: Brazil
ur: برازیل

en: British Indian Ocean Territory
ur: برٹش انڈین اوشین ٹریٹوری

en: Brunei Darussalam
ur: برونائی دارالسلام

en: Bulgaria
ur: بلغاریہ

en: Burkina Faso
ur: برکینا فازو

en: Burundi
ur: برنڈی

en: By
ur: بنانے والے

en: Cambodia
ur: کمبوڈیا

en: Cameroon
ur: کامیرون

en: Canada
ur: کینیڈا

en: Cape Verde
ur: کاپے ویردے

en: Car
ur: کار

en: Cayman Islands
ur: کایمین آئیسلینڈز

en: Central African Republic
ur: مرکزی جمہوریہ افریقہ

en: Chad
ur: چاڈ

en: Change profile to: %s
ur: پروفائل کو :%s میں بدلیں

en: Chile
ur: چیلی

en: China
ur: چین

en: Christmas Island
ur: کرسمس آئیسلینڈ

en: City
ur: شہر

en: Cocos (Keeling) Islands
ur: کوکوس آئیسلینڈز

en: Colombia
ur: کولمبیا

en: Command
ur: کمانڈ

en: Comoros
ur: کوموروس

en: Congo
ur: کونگو

en: Congo, Democratic Republic of the
ur: کونگو ڈیموکریٹک

en: Cook Islands
ur: کک آئیسلینڈ

en: Copy Bookmark
ur: بک مارک کو کاپی کریں

en: Costa Rica
ur: کوسٹا ریکا

en: Cote d'Ivoire
ur: کوٹے ڈلوویر

en: Country
ur: ملک

en: Croatia
ur: کروشیا

en: Cuba
ur: کیوبا

en: Current profile: %s
ur: موجودہ پروفائل: %s

en: Cut Bookmark
ur: بک مارک کو کاٹیں

en: Cyprus
ur: سائپرس

en: Czech Republic
ur: چیک ریپبلک

en: Data
ur: ڈیٹا

en: Decrease zoom level
ur: زوم لیول کم کریں

en: Delete Bookmark
ur: ڈیلیٹ بک مارک

en: Denmark
ur: ڈنمارک

en: Description
ur: تفصیل

en: Destination
ur: منزل

en: Destination Length
ur: منزل تک دوری

en: Destination Time
ur: منزل تک وقت

en: Display
ur: ڈسپلئے

en: District
ur: ضلع

en: District/Township
ur: ضلع/قصبہ

en: Djibouti
ur: ڈیجیبوٹی

en: Dominica
ur: ڈومینیکا

en: Dominican Republic
ur: ڈومینیکن ریپبلک

en: E
ur: مشرق

en: Ecuador
ur: ایکواڈور

en: Egypt
ur: مصر

en: El Salvador
ur: ال سالواڈور

en: Enable/disable automatic zoom level changing
ur: فعال/غیر فعال کریں زوم کی خود کار تبدیلی

en: Enter Destination
ur: منزل داخل کریں

en: Equatorial Guinea
ur: ایکواٹوریال گوینا

en: Eritrea
ur: اریٹیریا

en: Estonia
ur: استونیا

en: Ethiopia
ur: ایتھوپیا

en: Falkland Islands (Malvinas)
ur: فیکلینڈ آئیسلینڈ

en: Faroe Islands
ur: فاروے آئیسلینڈز

en: Fiji
ur: فیجی

en: Finland
ur: فنلینڈ

en: Follow the road for the next %s
ur: %s تک سڑک کے مطابق جایئں

en: Former Destinations
ur: سابقہ منازل

en: France
ur: فرانس

en: French Guiana
ur: فرینچ گویانا

en: French Polynesia
ur: فرنچ پولینسیا

en: French Southern Territories
ur: فرینچ جنوبی علاقہ جات

en: Fullscreen
ur: پوری سکرین

en: Gabon
ur: گابون

en: Gambia
ur: گامبیا

en: Georgia
ur: جورجیا

en: Germany
ur: جرمن

en: Ghana
ur: گھانا

en: Gibraltar
ur: جبرالٹر

en: Greece
ur: یونان

en: Greenland
ur: گرینلینڈ

en: Grenada
ur: گریناڈا

en: Guadeloupe
ur: گوادیلوپے

en: Guam
ur: گوام

en: Guatemala
ur: گوئٹیمالا

en: Guernsey
ur: گویرنسے

en: Guinea
ur: گوینیا

en: Guinea-Bissau
ur: گواینیا-بیسساو

en: Guyana
ur: گویانا

en: Haiti
ur: حایٹی

en: Heard Island and McDonald Islands
ur: ھیرڈ آئیسلینڈ اور میکڈونلڈ آئیسلینڈس

en: Height Profile
ur: اونچائی کی پروفائل

en: Help
ur: مدد

en: Holy See (Vatican City State)
ur: مقدس شہر (ویٹیکن سٹی)

en: Honduras
ur: حونڈورس

en: Hong Kong
ur: ہانگ کانگ

en: House number
ur: مکان نمبر

en: House numbers
ur: مکان نمبر

en: Hungary
ur: ھنگری

en: Iceland
ur: آئیسلینڈ

en: In %s, enter the roundabout
ur: %s کے بعد گول چوراہے میں داخل ہو جایئں

en: Increase zoom level
ur: زوم لیول بڑہائیں

en: India
ur: ہندوستان

en: Indonesia
ur: انڈونیشیا

en: Info
ur: معلومات

en: Iran, Islamic Republic of
ur: ایران ، اسلامی جمہوریہ

en: Iraq
ur: عراق

en: Ireland
ur: آئرلینڈ

en: Isle of Man
ur: ایسلے آف مین

en: Iso2
ur: اسو 2

en: Iso3
ur: اسو 3

en: Israel
ur: اسرائیل

en: Italy
ur: اٹلی

en: Jamaica
ur: جامائیکا

en: Japan
ur: جاپان

en: Jersey
ur: جرسی

en: Jordan
ur: اردن

en: Kazakhstan
ur: کزاکستان

en: Keep orientation to the North
ur: قطب نما کو شمال کی طرف رکھیں

en: Kenya
ur: کینیا

en: Kiribati
ur: کیریباٹی

en: Korea, Democratic People's Republic of
ur: کوریا ، ڈیموکریٹک

en: Korea, Republic of
ur: کوریا، عوامی

en: Kuwait
ur: کویت

en: Kyrgyzstan
ur: کرگزستان

en: Lao People's Democratic Republic
ur: لاو عوامی جمہوری ڈیموکریٹک

en: Latvia
ur: لاتویا

en: Layout
ur: بناوٹ

en: Leave the roundabout at the %s
ur: گول چوراہے کو %s پے چھوڑ دیں

en: Lebanon
ur: لبنان

en: Length
ur: لمبایئ

en: Lesotho
ur: لیسودو

en: Liberia
ur: لیبیریا

en: Libyan Arab Jamahiriya
ur: لیبیان عرب جمعحیریا

en: Liechtenstein
ur: لیخٹنسخٹین

en: Lithuania
ur: لیتھوانیا

en: Lock on Road
ur: سڑک پر گرفت

en: Lock on road
ur: سڑک پہ مرکوز

en: Luxembourg
ur: لیسمبرگ

en: Macao
ur: ماکاؤ

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
ur: ماچیدونیا

en: Madagascar
ur: ماڈاگاسکر

en: Main Menu
ur: مین مینو

en: Main menu
ur: مین مینو

en: Malawi
ur: مالاوی

en: Malaysia
ur: مالائیشیا

en: Maldives
ur: مالدیپ

en: Mali
ur: مالی

en: Malta
ur: مالٹا

en: Map
ur: نقشہ

en: Map Point
ur: نقشہ کا نقطہ

en: Map follows Vehicle
ur: نقشہ گاڑی کا تعاقب کرے

en: Maps
ur: نقشے

en: Marshall Islands
ur: مارشل آئیسلینڈ

en: Martinique
ur: مارٹینیقئے

en: Mauritania
ur: ماوریتانیا

en: Mauritius
ur: ماؤریٹیوس

en: Mayotte
ur: مائیوٹے

en: Message
ur: پیغام

en: Mexico
ur: میکسیکو

en: Micronesia, Federated States of
ur: میکرونیسیا فیڈرل سٹیٹ

en: Moldova, Republic of
ur: مولدوا، عوامی

en: Monaco
ur: موناکو

en: Mongolia
ur: مونگولیا

en: Montenegro
ur: مونٹے نیگرو

en: Montserrat
ur: ماؤنٹسیراٹ

en: Morocco
ur: مراکش

en: Mozambique
ur: موزمبیک

en: Myanmar
ur: میانمار

en: N
ur: شمال

en: NE
ur: شمال مشرق

en: NW
ur: شمال مغرب

en: Namibia
ur: نمیبیا

en: Nauru
ur: ناؤرو

en: Nepal
ur: نیپال

en: Netherlands
ur: ہالینڈ

en: Netherlands Antilles
ur: نیدرلینڈز انٹیلس

en: New Caledonia
ur: نیو کالیدونیا

en: New Zealand
ur: نیوزیلینڈ

en: Nicaragua
ur: نکاراگوا

en: Niger
ur: نیگر

en: Nigeria
ur: نائجیریا

en: Niue
ur: نیوئے

en: No
ur: نہیں

en: Norfolk Island
ur: نورفوک آئیسلینڈ

en: Northern Mariana Islands
ur: شمالی ماریانا آئیسلینڈز

en: Northing
ur: شمالی سمت

en: Norway
ur: ناروے

en: Number
ur: نمبر

en: OT
ur: او ٹی

en: Oman
ur: عمان

en: Opens address search dialog
ur: پتہ تلاش والا خانہ کھولیں

en: POIs
ur: پسندیدہ جگہیں

en: Pakistan
ur: پاکستان

en: Palau
ur: پالاؤ

en: Palestinian Territory, Occupied
ur: فلسطین

en: Panama
ur: پاناما

en: Papua New Guinea
ur: پاپوا نیو گویبیا

en: Paraguay
ur: پیراگوائے

en: Paste Bookmark
ur: بک مارک پیسٹ کریں

en: Paste bookmark
ur: بک مارک پیسٹ کریں

en: Peru
ur: پیرو

en: Philippines
ur: فلپائن

en: Pitcairn
ur: پٹکائرن

en: Point 0x%x 0x%x
ur: 0x%x 0x%x مقام

en: Poland
ur: پولینڈ

en: Portugal
ur: پرتگال

en: Position
ur: مقام

en: Postal
ur: ڈاک

en: Projection
ur: پروجیکشن

en: Puerto Rico
ur: پوئرٹو ریکو

en: Qatar
ur: قطر

en: Quit
ur: بند

en: Quit the application
ur: پروگرام بند کریں

en: Recalculate
ur: دوبارہ حساب

en: Redraw map
ur: نقشہ دوبارہ بنائیں

en: Rename
ur: تبدیل نام

en: Rename Bookmark
ur: بک مارک کا نام تبدیل کریں

en: Reunion
ur: ریونین

en: Roadbook
ur: روڈ بک

en: Romania
ur: رومانیا

en: Route
ur: راستہ

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
ur: Route %4.0fكلومیٹر    %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
ur: سفر 0000 کلومیٹر 0+00:00 ETA

en: Route Description
ur: سفر کی تفصیل

en: Rules
ur: قوانین

en: Running from source directory
ur: سورس ڈایرکٹری سے چلا ر ہے ہیں

en: Russian Federation
ur: روس

en: Rwanda
ur: روانڈا

en: S
ur: جنوب

en: SE
ur: جنوب مشرق

en: SW
ur: جنوب مغرب

en: Saint Barthelemy
ur: سینٹ باتھیلیمی

en: Saint Helena
ur: سیٹ حیلنا

en: Saint Kitts and Nevis
ur: سینٹ کٹس اور نوس

en: Saint Lucia
ur: سینٹ لوچیا

en: Saint Martin (French part)
ur: سینٹ مارٹن فرانسیسی حصہ

en: Saint Pierre and Miquelon
ur: سینٹ پیعرر اور میقوئےلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ur: سینٹ ونسنٹ اور گریناڈنز

en: Samoa
ur: ساموا

en: San Marino
ur: سان مارینو

en: Sao Tome and Principe
ur: ساو ٹوم اور پرینسپ

en: Saudi Arabia
ur: سعودی عرب

en: Screen coord : %d %d
ur: سکرین کورڈینیٹ : %d %d

en: Senegal
ur: سینیگال

en: Serbia
ur: سربیا

en: Set as active
ur: فعال کریں

en: Set as destination
ur: بطور منزل انتخاب

en: Set as position
ur: بطور موجودہ مقام انتخاب

en: Set destination
ur: منزل منتخب کریں

en: Settings
ur: تراتیب

en: Seychelles
ur: سعیچیلز

en: Show
    Map
ur: دیکھیں
    نقشہ

en: Show Locale
ur: مقامی دیکھیں

en: Show NMEA Data
ur: NMEA ڈیٹا دیکھیں

en: Show NMEA data
ur: NMEA ڈیٹا دیکھیں

en: Show Satellite Status
ur: سٹلائٹ کی حالت دیکھیں

en: Show Satellite status
ur: سٹلائٹ کی حالت دیکھیں

en: Show position cursor
ur: کرسر کا مقام دکھائیں

en: Show/hide route description
ur: دکھیں/نہ دیکھیں سفر کی تفصیل

en: Sierra Leone
ur: سیعرا لیعون

en: Singapore
ur: سنگاپور

en: Slovakia
ur: سلواکیہ

en: Slovenia
ur: سلوینیا

en: Solomon Islands
ur: سولومون آئیسلینڈز

en: Somalia
ur: صومالیہ

en: South Africa
ur: جنوبی افریقہ

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ur: جنوبی جورجیا اور جنوبی سنڈوچ آئیسلینڈ

en: Spain
ur: سپین

en: Sri Lanka
ur: سری لنکا

en: Stop
    Navigation
ur: روکیں
    نیویگیشن

en: Stop Navigation
ur: نیویگیشن بند کریں

en: Street
ur: سڑک

en: Streets
ur: سڑکیں

en: Sudan
ur: سوڈان

en: Suriname
ur: سرینیم

en: Svalbard and Jan Mayen
ur: سویلبرڈ اور جان میان

en: Swaziland
ur: سوازیلینڈ

en: Sweden
ur: سویڈن

en: Switches map orientation to the north or the vehicle
ur: قطب نما کو شمال یا گاڑی کی طرف کریں

en: Switzerland
ur: سوئیزرلینڈ

en: Syrian Arab Republic
ur: ال سالواڈور

en: Taiwan, Province of China
ur: تائیوان چائینہ کا صوبہ

en: Tajikistan
ur: تاجکستان

en: Take the %1$s road to the %2$s
ur: سڑک تک %1$s سے %2$s

en: Tanzania, United Republic of
ur: تنزانیہ، عوامی متحدہ

en: Test
ur: ٹیسٹ

en: Thailand
ur: تھائی لینڈ

en: Time
ur: وقت

en: Timor-Leste
ur: ٹیمور-لیسٹے

en: Togo
ur: ٹوگو

en: Tokelau
ur: ٹوکلاؤ

en: Tonga
ur: ٹونگا

en: Tools
ur: ہتھیار

en: Town
ur: ٹاؤن

en: Trinidad and Tobago
ur: ٹرینیداد اور ٹوباگو

en: Tunisia
ur: تونس

en: Turkey
ur: ترکی

en: Turkmenistan
ur: ترکمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ur: ٹرکس اور کایکس آئیسلینڈز

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ur: %1$s%2$s %3$s%4$s گومیں

en: Tuvalu
ur: ٹوالا

en: Uganda
ur: یوگنڈا

en: Ukraine
ur: یوکرائن

en: United Arab Emirates
ur: متحدہ عرب امارات

en: United Kingdom
ur: برطانیا

en: United States
ur: امریکہ

en: United States Minor Outlying Islands
ur: یونائیٹد سٹیٹ مائنر آوٹلیئنگ آئیسلینڈز

en: Uruguay
ur: اوروگوائے

en: Uzbekistan
ur: ازبکستان

en: Vanuatu
ur: وانوعاتو

en: Vehicle
ur: گاڑی

en: Vehicle Position
ur: گاڑی کی حالت

en: Venezuela
ur: ونزویلا

en: Viet Nam
ur: ویت نام

en: View Attributes
ur: خصوصیات دیکھں

en: View in Browser
ur: براؤزر میں دیکھیں

en: View on map
ur: نقشہ پہ دیکھیں

en: Virgin Islands, British
ur: ورجن آئیسلینڈ، برطانیہ

en: Virgin Islands, U.S.
ur: ورجن آئیسلینڈ، امریکہ

en: W
ur: مغرب

en: Wallis and Futuna
ur: والیز اور فوٹونا

en: Western Sahara
ur: مغربی سحارا

en: When possible, please turn around
ur: جب ممکن ہو گھومیں

en: Window Mode
ur: ونڈو موڈ

en: Yemen
ur: یمن

en: You have reached your destination %s
ur: آپ اپنی منزل %s پے پہنچ کئے ہیں

en: Zambia
ur: زمبیا

en: Zimbabwe
ur: زمبابوے

en: Zip Code
ur: زپ کوڈ

en: ZoomIn
ur: بڑا کریں

en: ZoomOut
ur: چھوٹا کریں

en: _Quit
ur: _بند

en: after %i roads
ur: %i سڑکوں کے بعد

en: bike
ur: سائیکل

en: car
ur: کار

en: easily
ur: آسانی سے

en: error
ur: غلطی

en: exit
ur: اخراج

en: fifth
ur: پانچواں

en: fifth exit
ur: پانچواں اخراج

en: first
ur: پہلا

en: first exit
ur: پہلا اخراج

en: fourth
ur: چوتھا

en: fourth exit
ur: چوتھا اخراج

en: horse
ur: گھوڑا

en: in %d m
ur: %d میٹر میں

en: in %d meters
ur: %d میٹر میں

en: in %d.%d kilometers
ur: %d.%d کلومیٹر میں

en: in one kilometer | in %d kilometers
ur[0]: ایک کلومیٹر میں
ur[1]: %d کلومیٹر میں

en: into the ramp
ur: ڈھلان میں

en: km
ur: کلومیٹر

en: left
ur: بایئں

en: m
ur: میٹر

en: members and contributors.
ur: ممبر اور حصہ دار

en: now
ur: اب

en: one kilometer | %d kilometers
ur[0]: ایک کلومیٹر
ur[1]: %d کلومیٹر

en: pedestrian
ur: پیدل

en: really strongly
ur: انتہایَ سختی سے

en: right
ur: دایئں

en: second
ur: دوسرا

en: second exit
ur: دوسرا اخراج

en: setting '%s' to '%s'
ur: ترتیب '%s' سے '%s'

en: sixth
ur: چھٹا

en: sixth exit
ur: چھٹا اخراج

en: soon
ur: جلد ہی

en: strongly
ur: سختی سے

en: then leave the roundabout at the %s
ur: پھر گول چوراہے کو  %s پے چھوڑ دیں

en: then take the %1$s road to the %2$s
ur: پھر %1$s لے کر %2$s تک جائیں

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ur: %1$s%2$s %3$s%4$s پھر گومیں

en: then you have reached your destination.
ur: پھر آپ اپنی منزل پہ پہنچ جایئں گے

en: third
ur: تیسرا

en: third exit
ur: تیسرا اخراج

en: unknown
ur: نا معلوم

en: zeroth
ur: صفر سے

en: zeroth exit
ur: صفر سے خارج
