navit 0.5.0 - en to uk translation catalogue (417 entries)

en:  Azimuth
uk:  Азимут

en:  Elevation
uk:  Висота

en: %d m
uk: %d м

en: %d meters
uk: %d метрів

en: %d.%d kilometers
uk: %d.%d кілометрів

en: %sinto the %s
uk: %s в %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
uk: %s на %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
uk: %s на %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
uk: %s на %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
uk: %s на вулицю %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
uk: Новідомо, додайте is_in теґ до цих міст

en: About
uk: Про програму...

en: About Navit
uk: Про Navit

en: Actions
uk: Дія

en: Add Bookmark
uk: Додати закладку

en: Add Bookmark folder
uk: Додати папку закладок

en: Add as bookmark
uk: Додати як закладку

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: And all the Navit Team
uk: Все про Navit Team

en: Andorra
uk: Андора

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
uk: Антигуа і Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Autozoom
uk: Авторозмір

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Back
uk: Назад

en: Back to map
uk: Повернутися до карти

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермудські острови

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bookmark
uk: Закладка

en: Bookmark %s
uk: Закладка %s

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія і Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Brazil
uk: Бразілія

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британські території у Індійському океані

en: Brunei Darussalam
uk: Бруней-Даруссалам

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: By
uk: від

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Car
uk: Машина

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: Change profile to: %s
uk: Змінити профіль на: %s

en: Chile
uk: Чілі

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: City
uk: Місто

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові острови

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Command
uk: Команда

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Congo
uk: Конго

en: Congo, Democratic Republic of the
uk: Конго, Демократична Республіка

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Copy Bookmark
uk: Копіювати закладку

en: Costa Rica
uk: Коста Ріка

en: Cote d'Ivoire
uk: Кот д’Івуар

en: Country
uk: Країна

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Cuba
uk: Куба

en: Current profile: %s
uk: Поточний профіль: %s

en: Cut Bookmark
uk: Вирізати закладку

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська Республіка

en: Data
uk: Дата

en: Delete Bookmark
uk: Вилучити закладку

en: Denmark
uk: Данія

en: Description
uk: Опис

en: Destination
uk: Пункт призначення

en: Destination Length
uk: Відстань до місця призначення

en: Destination Time
uk: Час до місця призначення

en: Display
uk: Показати

en: District
uk: Округ

en: District/Township
uk: Округ/Селище

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: E
uk: Сх

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: Egypt
uk: Єгипет

en: El Salvador
uk: Сальвадор

en: Enter Destination
uk: Введіть пункт призначення

en: Enter the roundabout soon
uk: Скоро виїзд на дорогу з кільцевим рухом

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Falkland Islands (Malvinas)
uk: Фолклендські острови (Британія)

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Finland
uk: Фінляндія

en: Follow the road for the next %s
uk: Їдьте дорогою наступні %s

en: Former Destinations
uk: Минулий пункт призначення

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Germany
uk: Німеччина

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Біссау

en: Guyana
uk: Гайана

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Height Profile
uk: Профіль висот

en: Help
uk: Допомога

en: Holy See (Vatican City State)
uk: Святий Престіл (Ватикан, Місто-Держава)

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hong Kong
uk: Гонконг

en: House number
uk: Номер будинку

en: House numbers
uk: Номери будинків

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: In %s, enter the roundabout
uk: Через %s виїзд на дорогу з кільцевим рухом

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Info
uk: Інформація

en: Iran, Islamic Republic of
uk: Іран, Ісламська Республіка

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Italy
uk: Італія

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Jersey
uk: Джерсі

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірибаті

en: Korea, Democratic People's Republic of
uk: Корея, Демократична Республіка

en: Korea, Republic of
uk: Корея, Республіка

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Lao People's Democratic Republic
uk: Лаоська Народно-Демократична Республіка

en: Latvia
uk: Латвія

en: Layout
uk: Розкладка

en: Leave the roundabout at the %s
uk: Виїдьте з кільця через %s

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Length
uk: Довжина

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Libyan Arab Jamahiriya
uk: Лівійська Арабська Джамахірія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Lock on Road
uk: Триматися дороги

en: Lock on road
uk: Триматися дороги

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Macao
uk: Макао

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
uk: Македонія, колишня республіка Югославії

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Main Menu
uk: Головне меню

en: Main menu
uk: Головне меню

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдиви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Map
uk: Карта

en: Map Point
uk: Точка на карті

en: Map follows Vehicle
uk: Карта слідує за транспортним засобом

en: Maps
uk: Карти

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові Острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Message
uk: Повідомлення

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
uk: Мікронезія, федеративні штати

en: Moldova, Republic of
uk: Республіка Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М'янма

en: N
uk: Пн

en: NE
uk: ПнСх

en: NW
uk: ПнЗ

en: Namibia
uk: Намібія

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Антильські острови (Нідерланди)

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніуе

en: No
uk: №

en: Norfolk Island
uk: Норфолкські острови

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські Острови

en: Northing
uk: Північніше

en: Norway
uk: Норвегія

en: Number
uk: Номер

en: OT
uk: Інший

en: Oman
uk: Оман

en: POIs
uk: Інформація про об’єкти

en: Pakistan
uk: Пакистан

en: Palau
uk: Палау

en: Palestinian Territory, Occupied
uk: Окуповані Палестинські Території

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Paste Bookmark
uk: Вставити закладку

en: Paste bookmark
uk: Вставити закладку

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Point 0x%x 0x%x
uk: Точка 0x%x 0x%x

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Position
uk: Позиція

en: Postal
uk: Поштова адреса

en: Projection
uk: Проекція

en: Puerto Rico
uk: Пуерто Ріко

en: Qatar
uk: Катар

en: Quit
uk: Вийти

en: Recalculate
uk: Перерахувати

en: Rename
uk: Перейменувати

en: Rename Bookmark
uk: Перейменувати закладку

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Roadbook
uk: Атлас доріг

en: Romania
uk: Румунія

en: Route
uk: Дорога

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
uk: Дорога %4.0fкм %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
uk: Дорога 0000км 0+00:00 ETA

en: Route Description
uk: Опис маршруту

en: Rules
uk: Правила

en: Running from source directory
uk: Запуск з початкового каталогу

en: Russian Federation
uk: Російська Федерація

en: Rwanda
uk: Руанда

en: S
uk: Пд

en: SE
uk: ПдСх

en: SW
uk: ПдЗ

en: Saint Barthelemy
uk: Сен Бартельмі

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кіттс і Невіс

en: Saint Lucia
uk: Санта Лючія

en: Saint Martin (French part)
uk: Сен-Мартен (французька частина)

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадини

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан Маріно

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Принсипі

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Screen coord : %d %d
uk: Координати екрану: %d %d

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Serbia
uk: Сербія

en: Set as active
uk: Встановити активним

en: Set as destination
uk: Встановити як місце призначення

en: Set as position
uk: Встановити як початкове положення

en: Settings
uk: Настройки

en: Seychelles
uk: Сейшельські острови

en: Show
    Map
uk: Показати
    Карту

en: Show Locale
uk: Перевірити локалізацію

en: Show NMEA Data
uk: Показати дані NMEA

en: Show NMEA data
uk: Показати дані NMEA

en: Show Satellite Status
uk: Показати статус супутника

en: Show Satellite status
uk: Показати статус супутника

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві Острови

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі Ланка

en: Stop
    Navigation
uk: Зупинити
    Навігацію

en: Stop Navigation
uk: Зупинити навігацію

en: Street
uk: Вулиця

en: Streets
uk: Вулиці

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Острови Свальбард та Ян-Маєн

en: Swaziland
uk: Свазиленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syrian Arab Republic
uk: Сирійська Арабська Республіка

en: Taiwan, Province of China
uk: Иайвань, провінція Китаю

en: Tajikistan
uk: Таджикістан

en: Take the %1$s road to the %2$s
uk: З’їдьте на дорогу %1$s до %2$s

en: Tanzania, United Republic of
uk: Танзанія, Об’єднана Республіка

en: Test
uk: Тест

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Time
uk: Час

en: Timor-Leste
uk: Східний Тімор

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Tonga
uk: Тонга

en: Tools
uk: Інструменти

en: Town
uk: Місто

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Тунізія

en: Turkey
uk: Туреччина

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
uk: Поверніть на %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об’єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Об’єднане Королівство (Великобританія)

en: United States
uk: Сполучені Штати Америки

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Сполучені Штати Малих Віддалених Островів

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекістан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Vehicle
uk: Транспортний засіб

en: Vehicle Position
uk: Положення транспорту

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Viet Nam
uk: В’єтнам

en: View Attributes
uk: Показати атрибути

en: View in Browser
uk: Показати в переглядачі

en: View on map
uk: Показати на карті

en: Virgin Islands, British
uk: Віргінські острови (Британія)

en: Virgin Islands, U.S.
uk: Віргінські острови (США)

en: W
uk: З

en: Wallis and Futuna
uk: Уолліс і Футуна

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: When possible, please turn around
uk: Якщо це можливо, то розверніться

en: Window Mode
uk: Режим вікна

en: Yemen
uk: Йемен

en: You have reached your destination %s
uk: Ви досягли місця призначення %s

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Zip Code
uk: Поштовий індекс

en: ZoomIn
uk: Збільшити

en: ZoomOut
uk: Зменшити

en: _Quit
uk: _Вийти

en: after %i roads
uk: після %i дороги

en: bike
uk: велосипед

en: car
uk: автомобіль

en: easily
uk: легко

en: error
uk: помилка

en: exit
uk: виїзд

en: fifth
uk: п’ятий

en: fifth exit
uk: п’ятий виїзд

en: first
uk: перший

en: first exit
uk: перший виїзд

en: fourth
uk: четвертий

en: fourth exit
uk: четвертий виїзд

en: horse
uk: кінь

en: in %d m
uk: за %d м

en: in %d meters
uk: за %d метрів

en: in %d.%d kilometers
uk: за %d.%d кілометрів

en: in one kilometer | in %d kilometers
uk[0]: за %d кілометр
uk[1]: за %d кілометри
uk[2]: за %d кілометрів

en: into the ramp
uk: з'їзд на

en: km
uk: км

en: left
uk: ліворуч

en: m
uk: м

en: members and contributors.
uk: члени та учасникі.

en: now
uk: зараз

en: one kilometer | %d kilometers
uk[0]: %d кілометр
uk[1]: %d кілометри
uk[2]: %d кілометрів

en: pedestrian
uk: пішохід

en: really strongly
uk: дуже круто

en: right
uk: праворуч

en: second
uk: другий

en: second exit
uk: другий виїзд

en: setting '%s' to '%s'
uk: настройка '%s' до '%s'

en: sixth
uk: шостий

en: sixth exit
uk: шостий виїзд

en: soon
uk: скоро

en: strongly
uk: круто

en: then leave the roundabout at the %s
uk: тоді виїдьте з кільця через %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
uk: тоді виїдьте на доргу %1$s до %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
uk: тоді поверніть на %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
uk: і тоді Ви прибудете в місце призначення.

en: third
uk: третій

en: third exit
uk: третій виїзд

en: unknown
uk: невідомо

en: zeroth
uk: нульовий

en: zeroth exit
uk: нульовий виїзд
