navit 0.5.0 - en to tr translation catalogue (344 entries)

en:  Azimuth
tr:  Azimut

en:  Elevation
tr:  Yükseklik

en: %d meters
tr: %d metre

en: %d.%d kilometers
tr: %d.%d kilometre

en: %sinto the %s
tr: %s%s yoluna

en: %sinto the %s%s%s|female form
tr: %scaddesine %s%s%s|female form

en: %sinto the %s%s%s|male form
tr: %scaddesine %s%s%s|male form

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
tr: %scaddesine %s%s%s|neutral form

en: %sinto the street %s%s%s
tr: %sCaddesi'ne %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
tr: * tanınmıyor, bu yerleşime bir etiket ekleyin

en: 2D
tr: 2B

en: 3D
tr: 3B

en: About
tr: Hakkında

en: About Navit
tr: Navit Hakkında

en: Actions
tr: Eylemler

en: Add Bookmark
tr: Yer İmi Ekle

en: Add as bookmark
tr: Yer imi olarak ayarla

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoa

en: And all the Navit Team
tr: Ve tüm Navit takımı

en: Anguilla
tr: Angola

en: Antarctica
tr: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
tr: Antigua ve Barbuda

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Autozoom
tr: Oto-yaklaş

en: Azerbaijan
tr: Azerbeycan

en: Back
tr: Geri

en: Back to map
tr: Haritaya dön

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belarus
tr: Beyaz Rusya

en: Belgium
tr: Belçika

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bookmark
tr: Yer imi

en: Bookmark %s
tr: Yerimi ata %s

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Brazil
tr: Brezilya

en: British Indian Ocean Territory
tr: Hint Okyanusu İngiliz Bölgesi

en: Brunei Darussalam
tr: Bruney

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Burundi
tr: Brundi

en: By
tr: Yazar

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Car
tr: Araç

en: Cayman Islands
tr: Seyman Adaları

en: Central African Republic
tr: Merkezi Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: Change profile to: %s
tr: Yeni profil: %s

en: Chile
tr: Şili

en: China
tr: Çin

en: City
tr: Şehir

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Command
tr: Komut

en: Comoros
tr: Komoros

en: Congo
tr: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
tr: Kongo Demokratik Cumhuriyeti

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Country
tr: Ülke

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Cuba
tr: Küba

en: Current profile: %s
tr: Geçerli profil: %s

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Data
tr: Veri

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Description
tr: Açıklama

en: Destination
tr: Hedef

en: Destination Length
tr: Hedef Uzaklığı

en: Destination Time
tr: Varış Zamanı

en: Display
tr: Görüntüle

en: District
tr: Bölge

en: District/Township
tr: Bölge/Mahal

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominik

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: E
tr: D

en: Ecuador
tr: Ekvator

en: Egypt
tr: Mısır

en: Enter Destination
tr: Hedefi Giriniz

en: Enter the roundabout soon
tr: Yakındaki kavşağa girin

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etyopya

en: Falkland Islands (Malvinas)
tr: Falkland Adaları (Malvinas)

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: Follow the road for the next %s
tr: Gelecek %s için yolu takip et

en: Former Destinations
tr: önceki istikamet

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr: Güney Fransa  Bölgeleri

en: Fullscreen
tr: Tam Ekran

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Germany
tr: Almanya

en: Ghana
tr: Gana

en: Gibraltar
tr: Cebelitarık

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Grenada
tr: Granada

en: Guadeloupe
tr: Guadalup

en: Guinea
tr: Gine

en: Guinea-Bissau
tr: Gine-Bissau

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Height Profile
tr: Yükseklik Profili

en: Help
tr: Yardım

en: Holy See (Vatican City State)
tr: Vatikan

en: House number
tr: Ev no:

en: House numbers
tr: Ev numaraları

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: In %s, enter the roundabout
tr: %s içerisinde kavşağa girin

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Info
tr: Bilgi

en: Iran, Islamic Republic of
tr: İran, İslâm Cumhuriyeti

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Isle of Man
tr: Man adası

en: Iso3
tr: Isa3

en: Israel
tr: İsrail

en: Italy
tr: İtalya

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Korea, Democratic People's Republic of
tr: Kore, Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Korea, Republic of
tr: Kore Cumhuriyeti

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Lao People's Democratic Republic
tr: Lao, Demokratik Halk Cumhuriyeti

en: Latvia
tr: Letonya

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Leave the roundabout at the %s
tr: %s'de kavşaktan çıkın

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Length
tr: Uzaklık

en: Lesotho
tr: Lesoto

en: Liberia
tr: Liberya

en: Libyan Arab Jamahiriya
tr: Libya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Lock on Road
tr: Kapalı yol

en: Lock on road
tr: Yola Kilitlen

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
tr: Makedonya

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Map
tr: Harita

en: Map Point
tr: Harita Noktası

en: Map follows Vehicle
tr: Harita aracı takip etsin

en: Maps
tr: Haritalar

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Message
tr: Mesaj

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia, Federated States of
tr: Mikronezya, Federe Devletleri

en: Moldova, Republic of
tr: Moldova Cumhuriyeti

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: N
tr: K

en: NE
tr: KD

en: NW
tr: Kuzey-Batı

en: Namibia
tr: Namibiya

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: No
tr: Hayır

en: Norfolk Island
tr: Norfolk Adası

en: Northern Mariana Islands
tr: Northern Mariana Adaları

en: Northing
tr: Kuzey mesafesi

en: Norway
tr: Norveç

en: Number
tr: Numara

en: Oman
tr: Umman

en: POIs
tr: İlgi Noktaları

en: Palestinian Territory, Occupied
tr: Filistin Özerk Bölgesi

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Point 0x%x 0x%x
tr: Nokta 0x%x 0x%x

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Position
tr: Konum

en: Postal
tr: Posta

en: Projection
tr: İzdüşüm

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Quit
tr: Çık

en: Recalculate
tr: Yeniden hesapla

en: Roadbook
tr: Yol Haritası

en: Romania
tr: Romanya

en: Route
tr: Rota

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
tr: Rota %4.0fkm %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
tr: Rota 0000km 0+00:00 ETA

en: Route Description
tr: Rota Açıklaması

en: Rules
tr: Kurallar

en: Running from source directory
tr: Kaynak klasörden çalıştırılıyor

en: Russian Federation
tr: Rusya Federasyonu

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: S
tr: G

en: SE
tr: GD

en: SW
tr: GB

en: Saint Kitts and Nevis
tr: Sen Kitts ve Nevis

en: Saint Lucia
tr: Sen Lusia

en: Saint Martin (French part)
tr: Sen Martin (Fransız kısmı)

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr: Sen Vinsınt ve Granadalar

en: Sao Tome and Principe
tr: Sao Tome ve Principe

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Screen coord : %d %d
tr: Ekran koordinatları :%d %d

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Set as active
tr: Etkin olarak ata

en: Set as destination
tr: Hedef olarak ayarla

en: Set as position
tr: Pozisyon olarak ayarla

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Seychelles
tr: Seyşel Adaları

en: Show
    Map
tr: Haritayı Göster

en: Show Locale
tr: Yerel Ayarlar

en: Show NMEA Data
tr: NMEA verisi göster

en: Show NMEA data
tr: NMEA verisi göster

en: Show Satellite Status
tr: Uydu durumunu göster

en: Show Satellite status
tr: Uydu durumunuı göster

en: Singapore
tr: Singapur

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Gürcistan ve Güney Sandoviç Adaları

en: Spain
tr: İspanya

en: Stop
    Navigation
tr: Navigasyonu
    Durdur

en: Stop Navigation
tr: Dolaşmayı Durdur

en: Street
tr: Cadde

en: Streets
tr: Sokaklar

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen Adaları

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syrian Arab Republic
tr: Suriye

en: Taiwan, Province of China
tr: Tayvan, Çin Eyaleti

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
tr: %1$s yolunda  %2$s yönüne dönün

en: Tanzania, United Republic of
tr: Tanzanya, Birleşik Cumhuriyeti

en: Thailand
tr: Tayland

en: Time
tr: Zaman

en: Tools
tr: Araçlar

en: Town
tr: Şehir

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Kaykos Adaları

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
tr: Dönüş %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Birleşik Devletler

en: United States Minor Outlying Islands
tr: Küçük Birleşik Devletler adaları

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Vehicle
tr: Araç

en: Vehicle Position
tr: Araç Konumu

en: Viet Nam
tr: Vietnam

en: View Attributes
tr: Özniteliklere Bak

en: View in Browser
tr: Tarayıcıda Bak

en: View on map
tr: Haritada bak

en: Virgin Islands, British
tr: Virgin Adaları, İngiliz

en: Virgin Islands, U.S.
tr: Virgin Adaları, A.B.D.

en: W
tr: B

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna Adaları

en: Western Sahara
tr: Batı Sahra

en: When possible, please turn around
tr: Müsait olduğunda lütfen yönünü değiştir

en: Window Mode
tr: Pencere Modu

en: You have reached your destination %s
tr: Hedefinize ulaştınız, %s

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Zimbabwe
tr: Zimbabve

en: Zip Code
tr: Zip Kodu

en: ZoomIn
tr: Yakınlaştır

en: ZoomOut
tr: Uzaklaştır

en: _Quit
tr: Çı_kış

en: after %i roads
tr: %i yol sonra

en: bike
tr: bisiklet

en: car
tr: araba

en: easily
tr: kolayca

en: error
tr: hata

en: exit
tr: çıkış

en: fifth
tr: beşinci

en: fifth exit
tr: beşinci çıkış

en: first
tr: birinci

en: first exit
tr: ilk çıkış

en: fourth
tr: dördüncü

en: fourth exit
tr: dördüncü çıkış

en: horse
tr: at

en: in %d m
tr: %d m'de

en: in %d meters
tr: %d metrede

en: in %d.%d kilometers
tr: %d.%d kilometrede

en: in one kilometer | in %d kilometers
tr[0]: %d kilometrede

en: into the ramp
tr: rampada

en: left
tr: Sola

en: members and contributors.
tr: üyeler ve katkıda bulunanlar.

en: now
tr: şimdi

en: one kilometer | %d kilometers
tr[0]: %d kilometre

en: pedestrian
tr: yaya

en: really strongly
tr: gerçekten sertçe

en: right
tr: Sağa

en: second
tr: ikinci

en: second exit
tr: ikinci çıkış

en: setting '%s' to '%s'
tr: '%s' , '%s' değerine ayarlanıyor

en: sixth
tr: altıncı

en: sixth exit
tr: altıncı çıkış

en: soon
tr: yakında

en: strongly
tr: sertçe

en: then leave the roundabout at the %s
tr: ardından %s'de kavşaktan çıkın

en: then take the %1$s road to the %2$s
tr: ardından %1$s yolunda  %2$s yönüne dönün

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
tr: sonra %1$s%2$s %3$s%4$s dönün

en: then you have reached your destination.
tr: ardından hedefinize ulaşacaksınız

en: third
tr: üçüncü

en: third exit
tr: üçüncü çıkış

en: unknown
tr: bilinmeyen

en: zeroth
tr: sıfırıncı

en: zeroth exit
tr: sıfırıncı çıkış
