navit 0.5.0 - en to th translation catalogue (318 entries)

en: %d m
th: %d เมตร

en: %d meters
th: %d เมตร

en: %sinto the %s%s%s|female form
th: %s เข้าสู %s%s%s| จาก

en: %sinto the %s%s%s|male form
th: %s เข้าสู่ %s%s%s| จาก

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
th: %s เข้าสู่ %s%s%s| จาก

en: %sinto the street %s%s%s
th: %s เข้าสู่ถนน %s%s%s

en: Add as bookmark
th: เพิ่มใน บุกมาร์ก

en: Afghanistan
th: อาฟกานิสถาน

en: Aland Islands
th: เกาะ เอแลนด์

en: Albania
th: อัลเบเนีย

en: Algeria
th: อัลจีเรีย

en: American Samoa
th: อเมริกัน ซามัว

en: Andorra
th: แอนโดรา

en: Angola
th: แองโกลา

en: Anguilla
th: แองกีลา

en: Antarctica
th: แอนตาร์กติกา

en: Antigua and Barbuda
th: อันทิกัว และ บาร์บูดา

en: Argentina
th: อาร์เจนตินา

en: Armenia
th: อาร์เมเนีย

en: Aruba
th: อรูบา

en: Australia
th: ออสเตรเลีย

en: Austria
th: ออสเตรีย

en: Azerbaijan
th: อาร์เซอร์ไบจัน

en: Bahamas
th: บาฮามา

en: Bahrain
th: บาห์เรียน

en: Bangladesh
th: บังคลาเทศ

en: Barbados
th: บาร์บาดอส

en: Belarus
th: เบลารุส

en: Belgium
th: เบลเยียม

en: Belize
th: เบลไลซ์

en: Benin
th: เบนิน

en: Bermuda
th: เบอร์มิวดา

en: Bhutan
th: ภูฏาน

en: Bolivia
th: โบลิเวีย

en: Bookmarks
th: บุ๊กมาร์ก

en: Bosnia and Herzegovina
th: บอสเนียและเฮอร์เซโกวินา

en: Botswana
th: บอทสวานา

en: Bouvet Island
th: เกาะบูเวต์

en: Brazil
th: บราซิล

en: British Indian Ocean Territory
th: บริติชอินเดียนโอเชียนเทร์ริทอรี

en: Brunei Darussalam
th: บรูไนดูรัสซาลาม

en: Bulgaria
th: บัลแกเรีย

en: Burkina Faso
th: เบอร์กินาฟาโซ

en: Burundi
th: บูรันดิ

en: Cambodia
th: กัมพูชา

en: Cameroon
th: คาเมรูน

en: Canada
th: แคนาดา

en: Cape Verde
th: แหลมเวอร์ดี

en: Car
th: รถยนต์

en: Cayman Islands
th: หมู่เกาะเคย์แมน

en: Central African Republic
th: สาธารณรัฐอัฟริกากลาง

en: Chad
th: ชาด

en: Chile
th: ชิลี

en: China
th: จีน

en: Christmas Island
th: เกาะคริสต์มาส

en: City
th: เมือง

en: Cocos (Keeling) Islands
th: หมู่เกาะโคโคส (คีลิง)

en: Colombia
th: โคลัมเบีย

en: Command
th: คำสั่ง

en: Comoros
th: โคโมรอส

en: Congo
th: คองโก

en: Cook Islands
th: หมู่เกาะคุ้ก

en: Costa Rica
th: คอสตาริกา

en: Cote d'Ivoire
th: โกตดิวัวร์

en: Country
th: ประเทศ

en: Croatia
th: โครเอเธีย

en: Cuba
th: คิวบา

en: Cyprus
th: ไซปรัส

en: Czech Republic
th: สาธารณรัฐเชค

en: Data
th: ข้อมูล

en: Denmark
th: เดนมาร์ก

en: Destination
th: จุดหมาย

en: Destination Length
th: ระยะทาง ถึงที่หมาย

en: Destination Time
th: เวลา ถึงที่หมาย

en: Display
th: แสดง

en: District
th: เขต

en: Djibouti
th: จิบูติ

en: Dominica
th: โดมินากัน

en: Dominican Republic
th: สาธารณรัฐโดมินิกัน

en: E
th: ตะวันออก

en: Ecuador
th: เอกวาดอร์

en: Egypt
th: อียิปต์

en: El Salvador
th: เอลซัลวาดอร์

en: Enter Destination
th: กำหนด ที่หมาย

en: Equatorial Guinea
th: กินี ตรงเส้นศูนย์สูตร

en: Eritrea
th: เอริเทรีย

en: Estonia
th: เอสโทเนีย

en: Ethiopia
th: เอธิโอเปีย

en: Falkland Islands (Malvinas)
th: หมู่เกาะฟอล์กแลนด์ (มาลบีนาส)

en: Faroe Islands
th: หมู่เกาะแฟโร

en: Fiji
th: ฟิจิ

en: Finland
th: ฟินแลนด์

en: Follow the road for the next %s
th: ตรงไปตามถนน แล้ว %s

en: Former Destinations
th: ก่อนถึง ที่หมาย

en: France
th: ฝรั่งเศส

en: French Guiana
th: เฟรนช์เกียนา

en: French Polynesia
th: ฝรั่งเศสโพลีนีเซีย

en: French Southern Territories
th: เฟรนช์เซาเทิร์นเทร์ริทอรีส์

en: Fullscreen
th: แสดงผลเต็มจอภาพ

en: Gabon
th: กาบอน

en: Gambia
th: แกมเบีย

en: Georgia
th: จอร์เจีย

en: Germany
th: เยอรมันนี

en: Ghana
th: กานา

en: Gibraltar
th: ยิบรอลตา

en: Greece
th: กรีซ

en: Greenland
th: กรีนแลนด์

en: Grenada
th: เกรนาดา

en: Guadeloupe
th: กวาเดอลูป

en: Guam
th: กวม

en: Guatemala
th: กัวเตมาลา

en: Guernsey
th: เกิร์นซีย์

en: Guinea
th: กินี

en: Guinea-Bissau
th: กินี - บิสซอ

en: Guyana
th: กูยาน่า

en: Haiti
th: ไฮติ

en: Heard Island and McDonald Islands
th: เกาะเฮิร์ดและหมู่เกาะแมกดอนัลด์

en: Holy See (Vatican City State)
th: นครรัฐวาติกัน

en: Honduras
th: ฮอนดูรัส

en: Hong Kong
th: ฮ่องกง

en: Hungary
th: ฮังการี

en: Iceland
th: ไอซ์แลนด์

en: India
th: อินเดีย

en: Indonesia
th: อินโดนีเซีย

en: Info
th: ข้อมูล

en: Iraq
th: อิรัก

en: Ireland
th: ไอร์แลนด์

en: Isle of Man
th: เกาะแมน

en: Iso2
th: ISO2

en: Iso3
th: ISO3

en: Israel
th: อิสราเอล

en: Italy
th: อิตาลี

en: Jamaica
th: จาไมก้า

en: Japan
th: ญี่ปุ่น

en: Jersey
th: เจอร์ซีย์

en: Jordan
th: จอร์แดน

en: Kazakhstan
th: คาซัคสถาน

en: Kenya
th: เคนยา

en: Kiribati
th: คิริบาติ

en: Korea, Democratic People's Republic of
th: เกาหลีเหนือ

en: Korea, Republic of
th: เกาหลีใต้

en: Kuwait
th: คูเวต

en: Kyrgyzstan
th: คีร์กีซสถาน

en: Lao People's Democratic Republic
th: สาธารณรัฐประชาธิปไตยประชาชนลาว

en: Latvia
th: ลัธเวีย

en: Layout
th: การจัดเรียง

en: Lebanon
th: เลบานอน

en: Length
th: ความยาว

en: Lesotho
th: เลโซโต

en: Liberia
th: ไลบีเรีย

en: Libyan Arab Jamahiriya
th: ลิเบีย

en: Liechtenstein
th: ลิชเทนสไตน์

en: Lithuania
th: ลิธัวเนีย

en: Luxembourg
th: ลักเซมเบอร์ก

en: Macao
th: มาเก๊า

en: Madagascar
th: มาดากัสกา

en: Malawi
th: มาลาวี

en: Malaysia
th: มาเลเซีย

en: Maldives
th: มัลดิฟ

en: Mali
th: มาลี

en: Malta
th: มอลตา

en: Map
th: แผนที่

en: Marshall Islands
th: หมู่เกาะมาแชล

en: Martinique
th: มาทินิค

en: Mauritania
th: มอริทาเนีย

en: Mauritius
th: มอริเชียส

en: Mayotte
th: เมโยเต้

en: Mexico
th: เม็กซิโก

en: Micronesia, Federated States of
th: ไมโครนีเซีย

en: Moldova, Republic of
th: มอลโดวา, สาธารณรัฐ

en: Monaco
th: โมนาโค

en: Mongolia
th: มองโกเลีย

en: Montenegro
th: มอนเตเนโกร

en: Montserrat
th: มอนต์เซอร์รัท

en: Morocco
th: โมร็อคโค

en: Mozambique
th: โมแซมบิก

en: Myanmar
th: พม่า

en: N
th: เหนือ

en: NE
th: ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: NW
th: ตะวันออกเฉียงเหนือ

en: Namibia
th: นามิเบีย

en: Nauru
th: นาวรู

en: Nepal
th: เนปาล

en: Netherlands
th: เนเธอร์แลนด์

en: Netherlands Antilles
th: เนเธอร์แลนด์ แอนทิลีส

en: New Caledonia
th: นิวคาเลโดเนีย

en: New Zealand
th: นิวซีแลนด์

en: Nicaragua
th: นิคารากัว

en: Niger
th: ไนเจอร์

en: Nigeria
th: ไนจีเรีย

en: Niue
th: นิอุเอ

en: Norfolk Island
th: เกาะนอร์ฟอล์ค

en: Northern Mariana Islands
th: หมู่เกาะมาเรียน่เหนือ

en: Northing
th: ทางทิศเหนือ

en: Norway
th: นอร์เวย์

en: Number
th: หมายเลข

en: Oman
th: โอมาน

en: Pakistan
th: ปากีสถาน

en: Palau
th: เกาะพาเลา

en: Palestinian Territory, Occupied
th: ปาเลสไตน์, ดินแดนยึดครอง

en: Panama
th: ปานามา

en: Papua New Guinea
th: ปาปัวนิวกินี

en: Paraguay
th: ปารากวัย

en: Peru
th: เปรู

en: Philippines
th: ฟิลิปปินส์

en: Pitcairn
th: พิตแคร์น

en: Point 0x%x 0x%x
th: จุด 0x%x 0x%x

en: Poland
th: โปแลนด์

en: Portugal
th: โปรตุเกส

en: Postal
th: ไปรษณีย์

en: Projection
th: การฉายแผนที่

en: Puerto Rico
th: เปอร์โตริโก

en: Qatar
th: กาตาร์

en: Recalculate
th: คำนวนใหม่

en: Reunion
th: รียูเนียน

en: Romania
th: โรมาเนีย

en: Route
th: เส้นทาง

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
th: เส้นทาง %4.0f กม. %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
th: เส้นทาง 0000km 0+00:00 ETA

en: Russian Federation
th: สมาพันธรัฐรัสเซีย

en: Rwanda
th: รวันด้า

en: S
th: ใต้

en: SE
th: ตะวันออกเฉียงใต้

en: SW
th: ตะวันตกเฉียงใต้

en: Saint Helena
th: เซนต์เฮเลนา

en: Saint Kitts and Nevis
th: เซนต์คิตส์และเนวิส

en: Saint Lucia
th: เซนต์ลูเซีย

en: Saint Martin (French part)
th: แซงมาร์แตง (ส่วนของฝรั่งเศส)

en: Saint Pierre and Miquelon
th: แซงปีแยร์และมีเกอลง

en: Saint Vincent and the Grenadines
th: เซนต์วินเซนต์และเกรนาดีนส์

en: Samoa
th: ซามัว

en: San Marino
th: ซานมาริโน

en: Sao Tome and Principe
th: ซาวโทม และ พรินซิป

en: Saudi Arabia
th: ซาอุดิอาระเบีย

en: Screen coord : %d %d
th: พิกัดหน้าจอ : %d %d

en: Senegal
th: เซนีกัล

en: Serbia
th: เซอร์เบีย

en: Set as destination
th: กำหนดเป็นที่หมาย

en: Set as position
th: กำหนดตำแหน่ง

en: Seychelles
th: ซีเชลล์

en: Singapore
th: สิงคโปร์

en: Slovakia
th: สโลวาเกีย

en: Slovenia
th: สโลเวเนีย

en: Solomon Islands
th: หมู่เกาะโซโลมอน

en: Somalia
th: โซมาเลีย

en: South Africa
th: แอฟริกาใต้

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
th: เกาะเซาท์จอร์เจียและหมู่เกาะเซาท์แซนด์วิช

en: Spain
th: สเปน

en: Sri Lanka
th: ศรีลังกา

en: Stop Navigation
th: หยุดการนำทาง

en: Street
th: ถนน

en: Sudan
th: ซูดาน

en: Suriname
th: ซูรีนามิ

en: Svalbard and Jan Mayen
th: สฟาลบาร์ และ ยานไมเอน

en: Swaziland
th: สวาซิแลนด์

en: Sweden
th: สวีเดน

en: Switzerland
th: สวิสเซอร์แลนด์

en: Syrian Arab Republic
th: สาธารณรัฐอาหรับซีเรีย

en: Taiwan, Province of China
th: ไต้หวัน, จังหวัดของจีน

en: Tajikistan
th: ธาจีกิสถาน

en: Tanzania, United Republic of
th: แทนซาเนีย, สหสาธารณรัฐ

en: Test
th: ทดสอบ

en: Thailand
th: ราชอาณาจักรไทย

en: Time
th: เวลา

en: Timor-Leste
th: ติมอร์ตะวันออก

en: Togo
th: โตโก

en: Tokelau
th: โตเกเลา

en: Tonga
th: ตองก้า

en: Town
th: เมือง

en: Trinidad and Tobago
th: ตรีนิแดดและโทบาโก

en: Tunisia
th: ตูนีเซีย

en: Turkey
th: ตุรกี

en: Turkmenistan
th: เตอร์กเมนิสถาน

en: Turks and Caicos Islands
th: เกาะดติร์กและเคคอส

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
th: เลี้ยว %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Tuvalu
th: ตูวาลู

en: Uganda
th: ยูกันดา

en: Ukraine
th: ยูเครน

en: United Arab Emirates
th: สหรัฐอาหรับอีมิเรตส์

en: United Kingdom
th: อังกฤษ

en: United States
th: สหรัฐ

en: United States Minor Outlying Islands
th: เกาะเล็กรอบนอกของสหรัฐอเมริกา

en: Uruguay
th: อุรุกวัย

en: Uzbekistan
th: อุซเบกิสถาน

en: Vanuatu
th: แวนัวตู

en: Vehicle
th: ยานพาหนะ

en: Venezuela
th: เวเนซุเอลา

en: Viet Nam
th: เวียตนาม

en: Virgin Islands, British
th: หมู่เกาะบริติชเวอร์จิน

en: Virgin Islands, U.S.
th: หมู่เกาะเวอร์จินของสหรัฐอเมริกา

en: W
th: ตะวันตก

en: Wallis and Futuna
th: หมู่เกาะวาลลิสและหมู่เกาะฟูตูนา

en: Western Sahara
th: ซาฮาร่าตะวันตก

en: When possible, please turn around
th: ถ้าเป็นไปได้ ให้กลับรถ

en: Yemen
th: เยเมน

en: You have reached your destination %s
th: คุณได้ถึงที่หมายแล้ว %s

en: Zambia
th: แซมเบีย

en: Zimbabwe
th: ซิมบับเว

en: Zip Code
th: รหัสไปรษณีย์

en: ZoomIn
th: ขยายเข้า

en: ZoomOut
th: ขยายออก

en: _Quit
th: _ออกจากโปรแกรม

en: error
th: ข้อผิดพลาด

en: exit
th: ทางออก

en: in %d m
th: อีก %d เมตร

en: in %d meters
th: อีก %d เมตร

en: in %d.%d kilometers
th: อีก %d.%d กิโลเมตร

en: in one kilometer | in %d kilometers
th[0]: อีก %d กิโลเมตร

en: km
th: กม.

en: left
th: ซ้าย

en: m
th: เมตร

en: now
th: เดี๋ยวนี้

en: one kilometer | %d kilometers
th[0]: %d กิโลเมตร

en: right
th: ขวา

en: setting '%s' to '%s'
th: กำหนด '%s' ถึง '%s'

en: soon
th: ในไม่ช้า

en: strongly
th: อย่างเคร่งคัด

en: unknown
th: ไม่ทราบ
