navit 0.5.0 - en to sv translation catalogue (278 entries)

en: %d meters
sv: %d meter

en: %sinto the %s
sv: %sut på %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
sv: %sin på %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
sv: %sin på %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
sv: %sin på %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
sv: %sin på gatan %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
sv: * Okänt, lägg till is_in-taggar till dessa städer

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Add as bookmark
sv: Lägg till som bokmärke

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to map
sv: Tillbaka till kartan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bookmark
sv: Bokmärke

en: Bookmark %s
sv: Bokmärk %s

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Brazil
sv: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska Oceanen

en: Brunei Darussalam
sv: Brunei

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Car
sv: Bil

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: Change profile to: %s
sv: Byt profil till: %s

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: City
sv: Stad

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Command
sv: Kommando

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
sv: Kongo, Demokratiska republiken

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cote d'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Country
sv: Land

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Cuba
sv: Kuba

en: Current profile: %s
sv: Aktuell profil: %s

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destination Length
sv: Sträcka kvar

en: Destination Time
sv: Restid

en: Display
sv: Visa

en: District
sv: Distrikt

en: District/Township
sv: Distrikt

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: E
sv: Ö

en: Egypt
sv: Egypten

en: Enter Destination
sv: Ange destination

en: Enter the roundabout soon
sv: Kör snart in i rondellen

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
sv: Falklandsöarna

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: Follow the road for the next %s
sv: Följ vägen i %s

en: Former Destinations
sv: Tidigare destinationer

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Georgia
sv: Georgien

en: Germany
sv: Tyskland

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldsöarna

en: Height Profile
sv: Höjdprofil

en: Help
sv: Hjälp

en: Holy See (Vatican City State)
sv: Vatikanstaten

en: House number
sv: Husnummer

en: House numbers
sv: Husnummer

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: In %s, enter the roundabout
sv: Om %s, kör in i rondellen

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iran, Islamic Republic of
sv: Iran, islamiska republiken

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Korea, Democratic People's Republic of
sv: Korea, demokratiska folkrepubliken

en: Korea, Republic of
sv: Korea, Republiken

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Demokratiska folkrepubliken Laos

en: Latvia
sv: Lettland

en: Leave the roundabout at the %s
sv: Kör ut ur rondellen mot %s

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Length
sv: Sträcka

en: Libyan Arab Jamahiriya
sv: Libyen

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Lock on Road
sv: Lås till vägen

en: Lock on road
sv: Lås till väg

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
sv: Makedonien, republiken

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Map
sv: Karta

en: Map Point
sv: Kartpunkt

en: Map follows Vehicle
sv: Kartan följer fordonet

en: Maps
sv: Kartor

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Message
sv: Meddelande

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
sv: Mikronesien, federala staterna

en: Moldova, Republic of
sv: Moldavien, republiken

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Burma (Myanmar)

en: NE
sv: NÖ

en: NW
sv: NV

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: No
sv: Nej

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Northing
sv: Håll norr uppåt

en: Norway
sv: Norge

en: Number
sv: Nummer

en: POIs
sv: Intressepunkter

en: Palestinian Territory, Occupied
sv: Palestinska självstyret

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Point 0x%x 0x%x
sv: Punkt 0x%x 0x%x

en: Poland
sv: Polen

en: Postal
sv: Post

en: Projection
sv: Projektion

en: Quit
sv: Avsluta

en: Recalculate
sv: Gör ny beräkning

en: Roadbook
sv: Vägbok

en: Romania
sv: Rumänien

en: Route
sv: Rutt

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
sv: Rutt %4.0fkm    %02d:%02d Ankomsttid

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
sv: Rutt 0000km  0+00:00 Ankomsttid

en: Rules
sv: Regler

en: Running from source directory
sv: Körs från källkodsbiblioteket

en: Russian Federation
sv: Ryssland

en: SE
sv: SÖ

en: SW
sv: SV

en: Saint Barthelemy
sv: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
sv: Sankta Helena

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: Saint Martin (French part)
sv: Saint Martin (Franksa delen)

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Screen coord : %d %d
sv: Skärm koordinat : %d %d

en: Serbia
sv: Serbien

en: Set as active
sv: Sätt som aktiv

en: Set as destination
sv: Ange som destination

en: Set as position
sv: Ange som position

en: Settings
sv: Inställningar

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Show
    Map
sv: Visa
    Karta

en: Show NMEA Data
sv: Visa NMEA-data

en: Show NMEA data
sv: Visa NMEA-data

en: Show Satellite Status
sv: Visa satellitstatus

en: Show Satellite status
sv: Visa satellitstatus

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: Stop
    Navigation
sv: Stoppa
    Navigering

en: Stop Navigation
sv: Avsluta navigering

en: Street
sv: Gata

en: Streets
sv: Gator

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv: Syrien

en: Taiwan, Province of China
sv: Taiwan, provins i Kina

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
sv: Ta %1$s vägen mot %2$s

en: Tanzania, United Republic of
sv: Tanzania

en: Test
sv: Testa

en: Time
sv: Tid

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Tools
sv: Verktyg

en: Town
sv: Stad

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
sv: Sväng %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: USA

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Vehicle
sv: Fordon

en: Vehicle Position
sv: Fordonsposition

en: Viet Nam
sv: Vietnam

en: View Attributes
sv: Visa attribut

en: View in Browser
sv: Visa i webbläsare

en: View on map
sv: Visa på karta

en: Virgin Islands, British
sv: Jungfruöarna, brittiska

en: Virgin Islands, U.S.
sv: Jungfruöarna, amerikanska

en: W
sv: V

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis och Futuna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: When possible, please turn around
sv: Vänd när det går

en: Window Mode
sv: Fönsterläge

en: Yemen
sv: Jemen

en: You have reached your destination %s
sv: Du har nått din destination %s

en: Zip Code
sv: Postnummer

en: ZoomIn
sv: Zooma in

en: ZoomOut
sv: Zooma ut

en: _Quit
sv: _Avsluta

en: after %i roads
sv: efter %i vägar

en: bike
sv: cykel

en: car
sv: bil

en: easily
sv: lätt

en: error
sv: fel

en: exit
sv: avfart

en: fifth
sv: femte

en: fifth exit
sv: femte avfarten

en: first
sv: första

en: first exit
sv: första avfarten

en: fourth
sv: fjärde

en: fourth exit
sv: fjärde avfarten

en: in %d m
sv: om %d m

en: in %d meters
sv: om %d meter

en: in %d.%d kilometers
sv: om %d,%d kilometer

en: in one kilometer | in %d kilometers
sv[0]: om en kilometer
sv[1]: om %d kilometer

en: into the ramp
sv: ut på påfarten

en: left
sv: vänster

en: now
sv: nu

en: one kilometer | %d kilometers
sv[0]: en kilometer
sv[1]: %d kilometer

en: pedestrian
sv: fotgängare

en: really strongly
sv: mycket tvärt

en: right
sv: höger

en: second
sv: andra

en: second exit
sv: andra  avfarten

en: setting '%s' to '%s'
sv: sätter '%s' till '%s'

en: sixth
sv: sjätte

en: sixth exit
sv: sjätte avfarten

en: soon
sv: snart

en: strongly
sv: tvärt

en: then leave the roundabout at the %s
sv: kör sedan ut ur rondellen mot %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
sv: ta sedan %1$s vägen mot %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
sv: sväng sedan %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
sv: sedan har du nått din destination.

en: third
sv: tredje

en: third exit
sv: tredje avfarten

en: unknown
sv: okänd

en: zeroth
sv: nollte

en: zeroth exit
sv: ingen avfart
