navit 0.5.0 - en to sr translation catalogue (418 entries)

en:  Azimuth
sr:  Азимут

en:  Elevation
sr:  Висина

en: %d m
sr: %d м

en: %d meters
sr: %d метара

en: %d.%d kilometers
sr: %d.%d километара

en: %sinto the %s
sr: %sна %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
sr: %sу %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
sr: %sу %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
sr: %sу %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
sr: %sу улици %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
sr: * Непознато, додај is_in  таг у ове градове

en: 3D
sr: 3Д

en: About
sr: O

en: About Navit
sr: О програму Навит

en: Actions
sr: Поступци

en: Add Bookmark
sr: Додавање обележивача

en: Add Bookmark folder
sr: Додај фолдер са обележивачима

en: Add as bookmark
sr: Додај као пречицу

en: Afghanistan
sr: Авганистан

en: Aland Islands
sr: Оландска острва

en: Albania
sr: Албанија

en: Algeria
sr: Алжир

en: American Samoa
sr: Америчка Самоа

en: And all the Navit Team
sr: И цео Navit тим

en: Andorra
sr: Андора

en: Angola
sr: Ангола

en: Anguilla
sr: Ангвила

en: Antarctica
sr: Антарктик

en: Antigua and Barbuda
sr: Антигва и Барбуда

en: Argentina
sr: Аргентина

en: Armenia
sr: Јерменија

en: Aruba
sr: Аруба

en: Australia
sr: Аустралија

en: Austria
sr: Аустрија

en: Autozoom
sr: Аутоматски увећавање

en: Azerbaijan
sr: Азербејџан

en: Back
sr: Назад

en: Back to map
sr: Назад на мапу

en: Bahamas
sr: Бахами

en: Bahrain
sr: Бахреин

en: Bangladesh
sr: Бангладеш

en: Barbados
sr: Барбадос

en: Belarus
sr: Белорусија

en: Belgium
sr: Белгија

en: Belize
sr: Белизе

en: Benin
sr: Бенин

en: Bermuda
sr: Бермуди

en: Bhutan
sr: Бутан

en: Bolivia
sr: Боливија

en: Bookmark
sr: Обележивач

en: Bookmark %s
sr: Обележи %s

en: Bookmarks
sr: Обележивачи

en: Bosnia and Herzegovina
sr: Босна и Херцеговина

en: Botswana
sr: Боцвана

en: Bouvet Island
sr: Бувеова острва

en: Brazil
sr: Бразил

en: British Indian Ocean Territory
sr: Британска Индијска Океанска Територија

en: Brunei Darussalam
sr: Брунеј

en: Bulgaria
sr: Бугарска

en: Burkina Faso
sr: Буркина Фасо

en: Burundi
sr: Бурунди

en: By
sr: Од

en: Cambodia
sr: Камбоџа

en: Cameroon
sr: Камерун

en: Canada
sr: Канада

en: Cape Verde
sr: Зеленортска острва

en: Car
sr: Кола

en: Cayman Islands
sr: Кајманска острва

en: Central African Republic
sr: Централноафричка Република

en: Chad
sr: Чад

en: Change profile to: %s
sr: Примени профил: %s

en: Chile
sr: Чиле

en: China
sr: Кина

en: Christmas Island
sr: Божићна острва

en: City
sr: Град

en: Cocos (Keeling) Islands
sr: Kokosova ostrva

en: Colombia
sr: Колумбија

en: Command
sr: Наредба

en: Comoros
sr: Комори

en: Congo
sr: Конго

en: Congo, Democratic Republic of the
sr: Демократска република Конго

en: Cook Islands
sr: Кукова острва

en: Copy Bookmark
sr: Умножи обележивач

en: Costa Rica
sr: Костарика

en: Cote d'Ivoire
sr: Обала Слоноваче

en: Country
sr: Држава

en: Croatia
sr: Хрватска

en: Cuba
sr: Куба

en: Current profile: %s
sr: Тренутни профил: %s

en: Cut Bookmark
sr: Исеци обележивач

en: Cyprus
sr: Кипар

en: Czech Republic
sr: Чешка

en: Data
sr: Подаци

en: Delete Bookmark
sr: Обриши обележивач

en: Denmark
sr: Данска

en: Description
sr: Опис

en: Destination
sr: Одредиште

en: Destination Length
sr: Одредишна дужина

en: Destination Time
sr: Одредишно време

en: Display
sr: Приказ

en: District
sr: Општина

en: District/Township
sr: Општрина/Град

en: Djibouti
sr: Џибути

en: Dominica
sr: Доминика

en: Dominican Republic
sr: Доминиканска Република

en: E
sr: И

en: Ecuador
sr: Еквадор

en: Egypt
sr: Египат

en: El Salvador
sr: Салвадор

en: Enter Destination
sr: Унесите одредиште

en: Enter the roundabout soon
sr: Ускоро прелазак на обилазницу

en: Equatorial Guinea
sr: Екваторијална Гвинеја

en: Eritrea
sr: Еритреја

en: Estonia
sr: Естонија

en: Ethiopia
sr: Етиопија

en: Falkland Islands (Malvinas)
sr: Фокландска острва (Малвини)

en: Faroe Islands
sr: Фарска острва

en: Fiji
sr: Фиџи

en: Finland
sr: Финска

en: Follow the road for the next %s
sr: Прати пут до следећег %s

en: Former Destinations
sr: Претходна одредишта

en: France
sr: Француска

en: French Guiana
sr: Француска Гвајана

en: French Polynesia
sr: Француска Полинезија

en: French Southern Territories
sr: Француске jужне tериторије

en: Fullscreen
sr: Цео екран

en: Gabon
sr: Габон

en: Gambia
sr: Гамбија

en: Georgia
sr: Грузија

en: Germany
sr: Немачка

en: Ghana
sr: Гана

en: Gibraltar
sr: Гибралтар

en: Greece
sr: Грчка

en: Greenland
sr: Гренланд

en: Grenada
sr: Гренада

en: Guadeloupe
sr: Гваделуп

en: Guam
sr: Гуам

en: Guatemala
sr: Гватемала

en: Guernsey
sr: Генрзи

en: Guinea
sr: Гвинеја

en: Guinea-Bissau
sr: Гвинеја Бисао

en: Guyana
sr: Гвајана

en: Haiti
sr: Хаити

en: Heard Island and McDonald Islands
sr: Херд острво и Мекдоналд острва

en: Height Profile
sr: Висински профил

en: Help
sr: Помоћ

en: Holy See (Vatican City State)
sr: Ватикан

en: Honduras
sr: Хондурас

en: Hong Kong
sr: Хонг Конг

en: House number
sr: Кућни број

en: House numbers
sr: Кућни бројеви

en: Hungary
sr: Мађарска

en: Iceland
sr: Исланд

en: In %s, enter the roundabout
sr: За %s, прелазак на обилазницу

en: India
sr: Индија

en: Indonesia
sr: Индонезија

en: Info
sr: Подаци

en: Iran, Islamic Republic of
sr: Иран, Исламска Република

en: Iraq
sr: Ирак

en: Ireland
sr: Ирска

en: Isle of Man
sr: Острво Ман

en: Israel
sr: Израел

en: Italy
sr: Италија

en: Jamaica
sr: Јамајка

en: Japan
sr: Јапан

en: Jersey
sr: Џерси

en: Jordan
sr: Јордан

en: Kazakhstan
sr: Казахстан

en: Kenya
sr: Кенија

en: Kiribati
sr: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
sr: Кореја, Демократска Народна Република

en: Korea, Republic of
sr: Република Кореја

en: Kuwait
sr: Кувајт

en: Kyrgyzstan
sr: Киргистан

en: Lao People's Democratic Republic
sr: Лаос

en: Latvia
sr: Летонија

en: Layout
sr: Распоред

en: Leave the roundabout at the %s
sr: Напуштање обилазнице за %s

en: Lebanon
sr: Либан

en: Length
sr: Дужина

en: Lesotho
sr: Лесото

en: Liberia
sr: Либерија

en: Libyan Arab Jamahiriya
sr: Либија Арапска Џамахирија

en: Liechtenstein
sr: Лихтенштајн

en: Lithuania
sr: Литванија

en: Lock on Road
sr: Прати пут

en: Lock on road
sr: Прати пут

en: Luxembourg
sr: Луксембург

en: Macao
sr: Макао

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
sr: Македонија

en: Madagascar
sr: Мадагаскар

en: Main Menu
sr: Главни мени

en: Main menu
sr: Главни мени

en: Malawi
sr: Малави

en: Malaysia
sr: Малезија

en: Maldives
sr: Малдиви

en: Mali
sr: Мали

en: Malta
sr: Малта

en: Map
sr: Карта

en: Map Point
sr: Тачка на мапи

en: Map follows Vehicle
sr: Мапа прати возило

en: Maps
sr: Мапе

en: Marshall Islands
sr: Маршалска острва

en: Martinique
sr: Мартиник

en: Mauritania
sr: Мауританија

en: Mauritius
sr: Маурицијус

en: Mayotte
sr: Мајот

en: Message
sr: Порука

en: Mexico
sr: Мексико

en: Micronesia, Federated States of
sr: Микронезија, Федеративне државе

en: Moldova, Republic of
sr: Молдавија, Република

en: Monaco
sr: Монако

en: Mongolia
sr: Монголија

en: Montenegro
sr: Црна Гора

en: Montserrat
sr: Монсерат

en: Morocco
sr: Мароко

en: Mozambique
sr: Мозамбик

en: Myanmar
sr: Мијанмар

en: N
sr: С

en: NE
sr: СИ

en: NW
sr: СЗ

en: Namibia
sr: Намибија

en: Nauru
sr: Науру

en: Nepal
sr: Непал

en: Netherlands
sr: Холандија

en: Netherlands Antilles
sr: Холандски Антили

en: New Caledonia
sr: Нова Каледонија

en: New Zealand
sr: Нови Зеланд

en: Nicaragua
sr: Никарагва

en: Niger
sr: Нигер

en: Nigeria
sr: Нигерија

en: Niue
sr: Нијуе

en: No
sr: Не

en: Norfolk Island
sr: Острво Норфок

en: Northern Mariana Islands
sr: Северна Маријанска острва

en: Northing
sr: Ништа

en: Norway
sr: Норвешка

en: Number
sr: Број

en: OT
sr: ОТ

en: Oman
sr: Оман

en: POIs
sr: Тачке интересовања

en: Pakistan
sr: Пакистан

en: Palau
sr: Палау

en: Palestinian Territory, Occupied
sr: Палестинска Територија, Окупирана

en: Panama
sr: Панама

en: Papua New Guinea
sr: Папуа Нова Гвинеја

en: Paraguay
sr: Парагвај

en: Paste Bookmark
sr: Прилепи обележивач

en: Paste bookmark
sr: Прилепи обележивач

en: Peru
sr: Перу

en: Philippines
sr: Филипини

en: Pitcairn
sr: Острва Питкерн

en: Point 0x%x 0x%x
sr: Тачка 0x%x 0x%x

en: Poland
sr: Пољска

en: Portugal
sr: Португал

en: Position
sr: Положај

en: Postal
sr: Поштански

en: Projection
sr: Пројекција

en: Puerto Rico
sr: Порторико

en: Qatar
sr: Катар

en: Quit
sr: Заврши

en: Recalculate
sr: Прерачунај

en: Rename
sr: Преименуј

en: Rename Bookmark
sr: Преименуј обележивач

en: Reunion
sr: Реинион

en: Roadbook
sr: План пута

en: Romania
sr: Румунија

en: Route
sr: рута

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
sr: Рута %4.0fкм %02d:%02d ПВД

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
sr: Рута 0000км 0+00:00 ПВД

en: Route Description
sr: Опис руте

en: Rules
sr: Правила

en: Running from source directory
sr: Покренут из изворног директоријума

en: Russian Federation
sr: Руска федерација

en: Rwanda
sr: Руанда

en: S
sr: Ј

en: SE
sr: ЈИ

en: SW
sr: ЈЗ

en: Saint Barthelemy
sr: Свети Бартоломеј

en: Saint Helena
sr: Света Јелена

en: Saint Kitts and Nevis
sr: Свети Китс и Невис

en: Saint Lucia
sr: Света Луција

en: Saint Martin (French part)
sr: Свети Мартин (француски део)

en: Saint Pierre and Miquelon
sr: Свети Пјер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
sr: Свети Винсент и Гренадини

en: Samoa
sr: Самоа

en: San Marino
sr: Сан Марино

en: Sao Tome and Principe
sr: Сао Томе и Принципе

en: Saudi Arabia
sr: Саудијска Арабија

en: Screen coord : %d %d
sr: Екранске координате: %d %d

en: Senegal
sr: Сенегал

en: Serbia
sr: Србија

en: Set as active
sr: Примени као активан

en: Set as destination
sr: Постави као одредиште

en: Set as position
sr: Постави као позицију

en: Settings
sr: Подешавања

en: Seychelles
sr: Сејшели

en: Show
    Map
sr: Прикажи мапу

en: Show Locale
sr: Прикажи име локализације

en: Show NMEA Data
sr: Приказ NMEA података

en: Show NMEA data
sr: Прикажи NMEA податке

en: Show Satellite Status
sr: Прикажи стање сателита

en: Show Satellite status
sr: Прикажи стање сателита

en: Sierra Leone
sr: Сијера Леоне

en: Singapore
sr: Сингапур

en: Slovakia
sr: Словачка

en: Slovenia
sr: Словенија

en: Solomon Islands
sr: Соломонска острва

en: Somalia
sr: Сомалија

en: South Africa
sr: Јужноафричка република

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sr: Јужна Џорџија и Јужна Сендвичка острва

en: Spain
sr: Шпанија

en: Sri Lanka
sr: Шри Ланка

en: Stop
    Navigation
sr: Заустави
    навигацију

en: Stop Navigation
sr: Заустави навигацију

en: Street
sr: Улица

en: Streets
sr: Улице

en: Sudan
sr: Судан

en: Suriname
sr: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
sr: Свалбард и Јан Мајен

en: Swaziland
sr: Свазиленд

en: Sweden
sr: Шведска

en: Switzerland
sr: Швајцарска

en: Syrian Arab Republic
sr: Сиријска арапска република

en: Taiwan, Province of China
sr: Тајван, Кинеска Провинција

en: Tajikistan
sr: Таџикистан

en: Take the %1$s road to the %2$s
sr: Прати %1$s пут до %2$s

en: Tanzania, United Republic of
sr: Танзанија, Уједињена република

en: Test
sr: Проба

en: Thailand
sr: Тајланд

en: Time
sr: Време

en: Timor-Leste
sr: Источни Тимор

en: Togo
sr: Того

en: Tokelau
sr: Токелау

en: Tonga
sr: Тонга

en: Tools
sr: Алати

en: Town
sr: Град

en: Trinidad and Tobago
sr: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
sr: Тунис

en: Turkey
sr: Турска

en: Turkmenistan
sr: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
sr: Туркс и Кајкос

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
sr: Скрени %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Tuvalu
sr: Тувалу

en: Uganda
sr: Уганда

en: Ukraine
sr: Украјна

en: United Arab Emirates
sr: Уједињени Арапски Емирати

en: United Kingdom
sr: Уједињено краљевство

en: United States
sr: Sjedinjene Američke Države

en: United States Minor Outlying Islands
sr: Спољна ивична острва САД

en: Uruguay
sr: Уругвај

en: Uzbekistan
sr: Узбекистан

en: Vanuatu
sr: Вануату

en: Vehicle
sr: Возило

en: Vehicle Position
sr: Позиција возила

en: Venezuela
sr: Венецуела

en: Viet Nam
sr: Вијетнам

en: View Attributes
sr: Преглед особина

en: View in Browser
sr: Погледај у претраживачу

en: View on map
sr: Погледај на мапи

en: Virgin Islands, British
sr: Девичанска острва, Британска

en: Virgin Islands, U.S.
sr: Девичанска острва, САД

en: W
sr: З

en: Wallis and Futuna
sr: Валис и Футуна

en: Western Sahara
sr: Западна Сахара

en: When possible, please turn around
sr: По могућству, променити смер

en: Window Mode
sr: Режим прозора

en: Yemen
sr: Јемен

en: You have reached your destination %s
sr: Стигли сте на одредиште %s

en: Zambia
sr: Замбија

en: Zimbabwe
sr: Зимбабве

en: Zip Code
sr: Поштански број

en: ZoomIn
sr: Увећај

en: ZoomOut
sr: Умањи

en: _Quit
sr: _Изађи

en: after %i roads
sr: после %i путева

en: bike
sr: бицикл

en: car
sr: кола

en: easily
sr: лако

en: error
sr: грешка

en: exit
sr: излаз

en: fifth
sr: пето

en: fifth exit
sr: пети излаз

en: first
sr: прво

en: first exit
sr: први излаз

en: fourth
sr: четврто

en: fourth exit
sr: четврти излаз

en: horse
sr: коњ

en: in %d m
sr: за %d м

en: in %d meters
sr: за %d метара

en: in %d.%d kilometers
sr: за %d.%d километара

en: in one kilometer | in %d kilometers
sr[0]: за %d километара
sr[1]: за %d километара
sr[2]: за %d километара

en: into the ramp
sr: на нагибу

en: km
sr: км

en: left
sr: лево

en: m
sr: м

en: members and contributors.
sr: чланови и доприносиоци

en: now
sr: сад

en: one kilometer | %d kilometers
sr[0]: %d километара
sr[1]: %d километара
sr[2]: %d километара

en: pedestrian
sr: пешак

en: really strongly
sr: веома јако

en: right
sr: десно

en: second
sr: друго

en: second exit
sr: други излаз

en: setting '%s' to '%s'
sr: постављам вредност '%s' на '%s'

en: sixth
sr: шестп

en: sixth exit
sr: шести излаз

en: soon
sr: ускоро

en: strongly
sr: јако

en: then leave the roundabout at the %s
sr: потом напутстите обилазницу на %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
sr: потом прати пут %1$s до %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
sr: потом скрени %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
sr: потом сте стигли на Ваше одредиште.

en: third
sr: треће

en: third exit
sr: трећи излаз

en: unknown
sr: непознат

en: zeroth
sr: нулти

en: zeroth exit
sr: нулти излаз
