navit 0.5.0 - en to sl translation catalogue (306 entries)

en: %d meters
sl: %d metrov

en: %sinto the %s%s%s|female form
sl: %sna %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
sl: %sna %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
sl: %sna %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
sl: %sna %s%s%s

en: Actions
sl: Dejanja

en: Add as bookmark
sl: Dodaj zaznamek

en: Afghanistan
sl: Afganistan

en: Albania
sl: Albanija

en: Algeria
sl: Alžirija

en: American Samoa
sl: Ameriška Samoa

en: Andorra
sl: Andora

en: Anguilla
sl: Angvila

en: Antarctica
sl: Antarktika

en: Antigua and Barbuda
sl: Antigva in Barbuda

en: Armenia
sl: Armenija

en: Australia
sl: Avstralija

en: Austria
sl: Avstrija

en: Azerbaijan
sl: Azerbajdžan

en: Back to map
sl: Nazaj na zemljevid

en: Bahamas
sl: Bahami

en: Bahrain
sl: Bahrajn

en: Bangladesh
sl: Bangladeš

en: Belarus
sl: Belorusija

en: Belgium
sl: Belgija

en: Bermuda
sl: Bermudi

en: Bhutan
sl: Butan

en: Bolivia
sl: Bolivija

en: Bookmark
sl: Zaznamek

en: Bookmark %s
sl: Zaznamuj %s

en: Bookmarks
sl: Zaznamki

en: Bosnia and Herzegovina
sl: Bosna in Hercegovina

en: Botswana
sl: Bocvana

en: Bouvet Island
sl: Bouvetov otok

en: Brazil
sl: Brazilija

en: British Indian Ocean Territory
sl: Britansko ozemlje v Indijskem oceanu

en: Brunei Darussalam
sl: Brunej

en: Bulgaria
sl: Bolgarija

en: Cambodia
sl: Kambodža

en: Cameroon
sl: Kamerun

en: Canada
sl: Kanada

en: Cape Verde
sl: Zelenortski otoki

en: Car
sl: Avto

en: Cayman Islands
sl: Kajmanski otoki

en: Central African Republic
sl: Srednjeafriška Republika

en: Chad
sl: Čad

en: Chile
sl: Čile

en: China
sl: Kitajska

en: Christmas Island
sl: Božični otok

en: City
sl: Mesto

en: Cocos (Keeling) Islands
sl: Kokosovi otoki

en: Colombia
sl: Kolumbija

en: Command
sl: Navodilo

en: Comoros
sl: Komori

en: Congo
sl: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
sl: Kongo, Demokratična Republika

en: Cook Islands
sl: Cookovi otoki

en: Costa Rica
sl: Kostarika

en: Cote d'Ivoire
sl: Slonokoščena obala

en: Country
sl: Država

en: Croatia
sl: Hrvaška

en: Cuba
sl: Kuba

en: Cyprus
sl: Ciper

en: Czech Republic
sl: Češka

en: Data
sl: Podatki

en: Denmark
sl: Danska

en: Destination
sl: Cilj

en: Destination Length
sl: Razdalja do cilja

en: Destination Time
sl: Čas do cilja

en: Display
sl: Prikaz

en: District
sl: Regija

en: District/Township
sl: Regija

en: Djibouti
sl: Džibuti

en: Dominica
sl: Dominika

en: Dominican Republic
sl: Dominikanska republika

en: E
sl: V

en: Ecuador
sl: Ekvador

en: Egypt
sl: Egipt

en: El Salvador
sl: Salvador

en: Enter Destination
sl: Vpišite cilj

en: Enter the roundabout soon
sl: Kmalu zapeljite v krožišče

en: Equatorial Guinea
sl: Ekvatorialna Gvineja

en: Eritrea
sl: Eritreja

en: Estonia
sl: Estonija

en: Ethiopia
sl: Etiopija

en: Falkland Islands (Malvinas)
sl: Falklandski otoki

en: Faroe Islands
sl: Ferski otoki

en: Fiji
sl: Fidži

en: Finland
sl: Finska

en: Follow the road for the next %s
sl: Ostanite na tej cesti naslednjih %s

en: Former Destinations
sl: Prejšnji cilji

en: France
sl: Francija

en: French Guiana
sl: Francoska Gvajana

en: French Polynesia
sl: Francoska Polinezija

en: French Southern Territories
sl: Francoska južna ozemlja

en: Fullscreen
sl: Celozaslonski način

en: Gambia
sl: Gambija

en: Georgia
sl: Gruzija

en: Germany
sl: Nemčija

en: Ghana
sl: Gana

en: Greece
sl: Grčija

en: Greenland
sl: Grenlandija

en: Guadeloupe
sl: Gvadelup

en: Guatemala
sl: Gvatemala

en: Guinea
sl: Gvineja

en: Guinea-Bissau
sl: Gvineja-Bissau

en: Guyana
sl: Gvajana

en: Heard Island and McDonald Islands
sl: Otoki Heard in McDonald

en: Holy See (Vatican City State)
sl: Sveti sedež (Vatikanska mestna država)

en: Hungary
sl: Madžarska

en: Iceland
sl: Islandija

en: In %s, enter the roundabout
sl: Čez %s zapeljite v krožišče

en: India
sl: Indija

en: Indonesia
sl: Indonezija

en: Info
sl: Podrobnosti

en: Iran, Islamic Republic of
sl: Iran

en: Iraq
sl: Irak

en: Ireland
sl: Irska

en: Isle of Man
sl: Otok Man

en: Israel
sl: Izrael

en: Italy
sl: Italija

en: Jamaica
sl: Jamajka

en: Japan
sl: Japonska

en: Jordan
sl: Jordanija

en: Kazakhstan
sl: Kazahstan

en: Kenya
sl: Kenija

en: Korea, Democratic People's Republic of
sl: Severna Koreja

en: Korea, Republic of
sl: Južna Koreja

en: Kuwait
sl: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
sl: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
sl: Laoška ljudska demokratična republika

en: Latvia
sl: Latvija

en: Layout
sl: Razporeditev

en: Lebanon
sl: Libanon

en: Length
sl: Razdalja

en: Lesotho
sl: Lesoto

en: Liberia
sl: Liberija

en: Libyan Arab Jamahiriya
sl: Libijska arabska džamahirija

en: Lithuania
sl: Litva

en: Lock on Road
sl: Ostani na cesti

en: Lock on road
sl: Prikleni na cesto

en: Luxembourg
sl: Luksemburg

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
sl: Makedonija

en: Madagascar
sl: Madagaskar

en: Main Menu
sl: Glavni meni

en: Main menu
sl: Glavni meni

en: Malawi
sl: Malavi

en: Malaysia
sl: Malezija

en: Maldives
sl: Maldivi

en: Map
sl: Zemljevid

en: Map follows Vehicle
sl: Zemljevid sledi vozilu

en: Maps
sl: Zemljevidi

en: Marshall Islands
sl: Marshallovi otoki

en: Martinique
sl: Martinik

en: Mauritania
sl: Mavretanija

en: Mauritius
sl: Mavricij

en: Mexico
sl: Mehika

en: Micronesia, Federated States of
sl: Mikronezija

en: Moldova, Republic of
sl: Moldavija

en: Monaco
sl: Monako

en: Mongolia
sl: Mongolija

en: Montenegro
sl: Črna Gora

en: Morocco
sl: Maroko

en: Mozambique
sl: Mozambik

en: Myanmar
sl: Mjanmar

en: N
sl: S

en: NE
sl: SV

en: NW
sl: SZ

en: Namibia
sl: Namibija

en: Netherlands
sl: Nizozemska

en: Netherlands Antilles
sl: Nizozemski Antili

en: New Caledonia
sl: Nova Kaledonija

en: New Zealand
sl: Nova Zelandija

en: Nicaragua
sl: Nikaragva

en: Nigeria
sl: Nigerija

en: No
sl: Ne

en: Norfolk Island
sl: Norfolški otok

en: Northern Mariana Islands
sl: Severni Marianski otoki

en: Northing
sl: Sever zgoraj

en: Norway
sl: Norveška

en: Number
sl: Številka

en: Palestinian Territory, Occupied
sl: Palestinsko ozemlje, okupirano

en: Papua New Guinea
sl: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
sl: Paragvaj

en: Philippines
sl: Filipini

en: Point 0x%x 0x%x
sl: Točka 0x%x 0x%x

en: Poland
sl: Poljska

en: Portugal
sl: Portugalska

en: Position
sl: Položaj

en: Postal
sl: Pošta

en: Projection
sl: Projekcija

en: Puerto Rico
sl: Portoriko

en: Qatar
sl: Katar

en: Quit
sl: Izhod

en: Recalculate
sl: Preračunaj

en: Roadbook
sl: Načrt poti

en: Romania
sl: Romunija

en: Route
sl: Načrt poti

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
sl: Načrt poti %4.0fkm    %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
sl: Načrt poti 0000km  0+00:00 ETA

en: Rules
sl: Pravila

en: Running from source directory
sl: Zagon iz mape z izvorno kodo

en: Russian Federation
sl: Ruska federacija

en: Rwanda
sl: Ruanda

en: S
sl: J

en: SE
sl: JV

en: SW
sl: JZ

en: Saint Helena
sl: Sveta Helena

en: Saint Kitts and Nevis
sl: Saint Kitts in Nevis

en: Saint Martin (French part)
sl: Saint Martin (Francoski del)

en: Saint Pierre and Miquelon
sl: Saint Pierre in Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
sl: Saint Vincent in Grenadini

en: Sao Tome and Principe
sl: Sao Tome in Principe

en: Saudi Arabia
sl: Saudska Arabija

en: Screen coord : %d %d
sl: Koordinate zaslona: %d %d

en: Serbia
sl: Srbija

en: Set as destination
sl: Nastavi kot cilj

en: Set as position
sl: Nastavi kot položaj

en: Settings
sl: Nastavitve

en: Seychelles
sl: Sejšeli

en: Singapore
sl: Singapur

en: Slovakia
sl: Slovaška

en: Slovenia
sl: Slovenija

en: Solomon Islands
sl: Solomonovi otoki

en: Somalia
sl: Somalija

en: South Africa
sl: Južnoafriška Republika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sl: Južna Georgia in Južni Sandwichevi otoki

en: Spain
sl: Španija

en: Sri Lanka
sl: Šrilanka

en: Stop Navigation
sl: Ustavi navigacijo

en: Street
sl: Ulica

en: Streets
sl: Ceste

en: Suriname
sl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sl: Svalbard in Jan Mayen

en: Swaziland
sl: Svazi

en: Sweden
sl: Švedska

en: Switzerland
sl: Švica

en: Syrian Arab Republic
sl: Sirska arabska republika

en: Taiwan, Province of China
sl: Tajvan, provinca Kitajske

en: Tajikistan
sl: Tadžikistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
sl: Zavijte na %2$s v %1$so cesto

en: Tanzania, United Republic of
sl: Tanzanija

en: Test
sl: Preizkus

en: Thailand
sl: Tajska

en: Time
sl: Čas

en: Timor-Leste
sl: Vzhodni Timor

en: Tools
sl: Orodja

en: Town
sl: Mesto

en: Trinidad and Tobago
sl: Trinidad in Tobago

en: Tunisia
sl: Tunizija

en: Turkey
sl: Turčija

en: Turks and Caicos Islands
sl: Turks in Caicoški otoki

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
sl: %3$s zavijte %1$s%2$s %4$s

en: Ukraine
sl: Ukrajina

en: United Arab Emirates
sl: Združeni arabski emirati

en: United Kingdom
sl: Združeno kraljestvo

en: United States
sl: Združene države Amerike

en: United States Minor Outlying Islands
sl: manjši otoki Združenih držav Amerike

en: Uruguay
sl: Urugvaj

en: Vehicle
sl: Vozilo

en: Vehicle Position
sl: Položaj vozila

en: Viet Nam
sl: Vietnam

en: View Attributes
sl: Prikaz lastnosti

en: View in Browser
sl: Prikaz v brskalniku

en: View on map
sl: Prikaz na zemljevidu

en: Virgin Islands, British
sl: Britanski Deviški otoki

en: Virgin Islands, U.S.
sl: Ameriški Deviški otoki

en: W
sl: Z

en: Wallis and Futuna
sl: Wallis in Futuna

en: Western Sahara
sl: Zahodna Sahara

en: When possible, please turn around
sl: Obrnite čim bo to mogoče

en: Window Mode
sl: Okenski način

en: Yemen
sl: Jemen

en: You have reached your destination %s
sl: %s ste na cilju

en: Zambia
sl: Zambija

en: Zimbabwe
sl: Zimbabve

en: Zip Code
sl: Poštna številka

en: ZoomIn
sl: Povečava

en: ZoomOut
sl: Pomanjšava

en: _Quit
sl: _Izhod

en: after %i roads
sl: čez %i cest

en: easily
sl: rahlo

en: error
sl: napaka

en: exit
sl: odcep

en: fifth
sl: pet

en: first
sl: prv

en: fourth
sl: četrt

en: in %d m
sl: Čez %d m

en: in %d meters
sl: Čez %d metrov

en: in %d.%d kilometers
sl: Čez %d.%d kilometov

en: in one kilometer | in %d kilometers
sl[0]: Čez %d kilometrov
sl[1]: Čez %d kilometer
sl[2]: Čez %d kilometra
sl[3]: Čez %d kilometre

en: left
sl: levo

en: now
sl: sedaj

en: one kilometer | %d kilometers
sl[0]: %d kilometrov
sl[1]: %d kilometer
sl[2]: %d kilometra
sl[3]: %d kilometri

en: right
sl: desno

en: second
sl: drug

en: setting '%s' to '%s'
sl: nastavljam '%s' na '%s'

en: sixth
sl: šest

en: soon
sl: kmalu

en: strongly
sl: ostro

en: then take the %1$s road to the %2$s
sl: nato zavijte na %2$s v %1$so cesto

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
sl: nato zavijte %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
sl: in ste na cilju.

en: third
sl: tretj

en: unknown
sl: neznano

en: zeroth
sl: ničt
