navit 0.5.0 - en to ru translation catalogue (427 entries)

en:  Azimuth
ru:  Азимут

en:  Elevation
ru:  Высота

en: %d m
ru: %d м

en: %d meters
ru: %d метров

en: %d.%d kilometers
ru: %d,%d км.

en: %sinto the %s
ru: %s на %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
ru: %s на %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
ru: %s на %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
ru: %s на %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
ru: %s на улицу %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
ru: * Неизвестный, для выбора городов добавьте теги is_in

en: About
ru: О программе

en: About Navit
ru: О Navit

en: Actions
ru: Команды

en: Add Bookmark
ru: Добавить закладку

en: Add Bookmark folder
ru: Добавить папку закладок

en: Add as bookmark
ru: Добавить закладку

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Aland Islands
ru: Фарерские Острова

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Америк. Самоа

en: And all the Navit Team
ru: И все участники команды Navit

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Autozoom
ru: Автомасштабирование

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Back
ru: Назад

en: Back to map
ru: Назад к карте

en: Bahamas
ru: Багамы

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Белоруссия

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bookmark
ru: Закладка

en: Bookmark %s
ru: Закладка %s

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brazil
ru: Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Brunei Darussalam
ru: Бруней Даруссалам

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина-Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: By
ru: Авторы:

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Car
ru: Авто

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: Change profile to: %s
ru: Сменить профиль на: %s

en: Chile
ru: Чили

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: City
ru: Город

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Command
ru: Команда

en: Comoros
ru: Коморские Острова

en: Congo
ru: Конго

en: Congo, Democratic Republic of the
ru: Конго, Демократическая Республика

en: Cook Islands
ru: Кука Острова

en: Copy Bookmark
ru: Скопировать закладку

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cote d'Ivoire
ru: Кот-д'Ивуар

en: Country
ru: Страна

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Cuba
ru: Куба

en: Current profile: %s
ru: Текущий профиль: %s

en: Cut Bookmark
ru: Вырезать закладку

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская Республика

en: Data
ru: Данные

en: Decrease zoom level
ru: Уменьшить масштаб

en: Delete Bookmark
ru: Удалить закладку

en: Denmark
ru: Дания

en: Description
ru: Описание

en: Destination
ru: Пункт назначения

en: Destination Length
ru: Дистанция до пункта назначения

en: Destination Time
ru: Время до пункта назначения

en: Display
ru: Дисплей

en: District
ru: Район

en: District/Township
ru: Район

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская Республика

en: E
ru: В

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: Egypt
ru: Египет

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Enable/disable automatic zoom level changing
ru: Включить/выключить автоматическое масштабирование

en: Enter Destination
ru: Введите пункт назначения

en: Enter the roundabout soon
ru: Скоро круговое движение

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Falkland Islands (Malvinas)
ru: Фолклендские (Мальвинские) острова

en: Faroe Islands
ru: Фарерские Острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Finland
ru: Финляндия

en: Follow the road for the next %s
ru: Двигайтесь по дороге следующие %s

en: Former Destinations
ru: Прошлые пункты назначения

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные территории

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Germany
ru: Германия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Height Profile
ru: Профиль высот

en: Help
ru: Справка

en: Holy See (Vatican City State)
ru: Ватикан

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hong Kong
ru: Гонконг

en: House number
ru: Номер дома

en: House numbers
ru: Номера домов

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: In %s, enter the roundabout
ru: Круговое движение через %s

en: Increase zoom level
ru: Увеличить масштаб

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Info
ru: Информация

en: Iran, Islamic Republic of
ru: Ирак, Исламская Демократическая Республика

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Israel
ru: Израиль

en: Italy
ru: Италия

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Jersey
ru: Джерси

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Keep orientation to the North
ru: Ориентировать карту на север

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
ru: Корея, Демократическая Республика

en: Korea, Republic of
ru: Корея, Республика

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Кыргызстан

en: Lao People's Democratic Republic
ru: Лао, Демократическая Республика

en: Latvia
ru: Латвия

en: Layout
ru: Схема

en: Leave the roundabout at the %s
ru: Съезжайте с кругового движения на %s

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Length
ru: Длина

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Libyan Arab Jamahiriya
ru: Ливия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Lock on Road
ru: Заблокировать дорогу

en: Lock on road
ru: Придерживаться дороги

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Macao
ru: Мокао

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
ru: Македония, бывшая республика Югославии

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Main menu
ru: Главное меню

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Map
ru: Карта

en: Map Point
ru: Точка на карте

en: Map follows Vehicle
ru: Карта следует за машиной

en: Maps
ru: Карты

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы Острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Message
ru: Сообщение

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia, Federated States of
ru: Микронэзия, Федеративные Штаты

en: Moldova, Republic of
ru: Молдовия, Республика

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: N
ru: С

en: NE
ru: СВ

en: NW
ru: СЗ

en: Namibia
ru: Намибия

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Антильские (Нидерланские) острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: No
ru: Нет

en: Norfolk Island
ru: Норфолк Остров

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские Острова

en: Northing
ru: на север

en: Norway
ru: Норвегия

en: Number
ru: Номер

en: OT
ru: Другой

en: Oman
ru: Оман

en: Opens address search dialog
ru: Диалог поиска по адресу

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Palestinian Territory, Occupied
ru: Палестина

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа - Новая Гвинея

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Paste Bookmark
ru: Вставить закладку

en: Paste bookmark
ru: Вставить закладку

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pitcairn
ru: Питкэрн

en: Point 0x%x 0x%x
ru: Точка 0x%x 0x%x

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Position
ru: Позиция

en: Postal
ru: Индекс

en: Projection
ru: Проекция

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Quit
ru: Выход

en: Quit the application
ru: Выйти из программы

en: Recalculate
ru: Пересчитать

en: Redraw map
ru: Обновить карту

en: Rename
ru: Переименовать

en: Rename Bookmark
ru: Переименовать закладку

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Roadbook
ru: Дорожный справочник

en: Romania
ru: Румыния

en: Route
ru: Маршрут

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
ru: Маршрут %4.0fкм    %02d:%02d РВП

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
ru: Маршрут 0000км  0+00:00 РВП

en: Route Description
ru: Описание маршрута

en: Rules
ru: Правила

en: Running from source directory
ru: Запуск в исходном каталоге

en: Russian Federation
ru: Российская Федерация

en: Rwanda
ru: Руанда

en: S
ru: Ю

en: SE
ru: ЮВ

en: SW
ru: ЮЗ

en: Saint Barthelemy
ru: Сен-Бартелемей

en: Saint Helena
ru: Сент-Хелен

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Martin (French part)
ru: Сен-Мартин (Французкая часть)

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Screen coord : %d %d
ru: Экран %d %d

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Serbia
ru: Сербия

en: Set as active
ru: Сделать активным

en: Set as destination
ru: Установить как пункт назначения

en: Set as position
ru: Установить как пункт отправления

en: Set destination
ru: Установить пункт назначения

en: Settings
ru: Настройки

en: Seychelles
ru: Сейшельские Острова

en: Show
    Map
ru: Показать
    Карту

en: Show Locale
ru: Проверить локализацию

en: Show NMEA Data
ru: Показать Данные NMEA

en: Show NMEA data
ru: Показать данные NMEA

en: Show Satellite Status
ru: Показать Состояние Спутников

en: Show Satellite status
ru: Показать состояние Спутников

en: Show position cursor
ru: Показать/скрыть отметку текущей позиции

en: Show/hide route description
ru: Показать описание маршрута

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы Острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южная Георгия и Южные Сандвичевы Острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Stop
    Navigation
ru: Прекращение
    навигации

en: Stop Navigation
ru: Остановить навигацию

en: Street
ru: Улица

en: Streets
ru: Улицы

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Свальбард и Ян Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switches map orientation to the north or the vehicle
ru: Переключить ориентацию карты на север или по ходу движения

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syrian Arab Republic
ru: Сирийская Арабская Республика

en: Taiwan, Province of China
ru: Тайвань, Провинция Китая

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Take the %1$s road to the %2$s
ru: Выезжайте на %1$s дорогу в направлении %2$s

en: Tanzania, United Republic of
ru: Танзия, Объедененная Республика

en: Test
ru: Тест

en: Thailand
ru: Таиланд

en: Time
ru: Время

en: Timor-Leste
ru: Восточный Тимор

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Tonga
ru: Тонга

en: Tools
ru: Инструменты

en: Town
ru: Город

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkey
ru: Турция

en: Turkmenistan
ru: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
ru: Тёркс и Кайкос

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ru: Сверните %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединенные Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: США

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние Малые Острова Соединённых Штатов

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Vehicle
ru: Т/с

en: Vehicle Position
ru: Местоположение автомобиля

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Viet Nam
ru: Вьетнам

en: View Attributes
ru: Просмотреть Атрибуты

en: View in Browser
ru: Просмотреть в браузере

en: View on map
ru: Показать на карте

en: Virgin Islands, British
ru: Виргинские Острова, Британия

en: Virgin Islands, U.S.
ru: Виргинские Острова, США

en: W
ru: З

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: When possible, please turn around
ru: Развернитесь, пожалуйста, если это возможно

en: Window Mode
ru: Режим окна

en: Yemen
ru: Йемен

en: You have reached your destination %s
ru: Вы прибыли в пункт назначения %s

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Zip Code
ru: Индекс

en: ZoomIn
ru: Увеличить

en: ZoomOut
ru: Уменьшить

en: _Quit
ru: _Выход

en: after %i roads
ru: после %i дорог

en: bike
ru: велосипед

en: car
ru: машина

en: easily
ru: немного

en: error
ru: ошибка

en: exit
ru: съезд

en: fifth
ru: пятый

en: fifth exit
ru: пятый  выезд

en: first
ru: первый

en: first exit
ru: первый  выезд

en: fourth
ru: четвертый

en: fourth exit
ru: четвертый  выезд

en: horse
ru: лошадь

en: in %d m
ru: через %d м

en: in %d meters
ru: через %d метров

en: in %d.%d kilometers
ru: через %d,%d км.

en: in one kilometer | in %d kilometers
ru[0]: через %d километр
ru[1]: %d километра
ru[2]: %d километров

en: into the ramp
ru: съезд на

en: km
ru: км

en: left
ru: налево

en: m
ru: м

en: members and contributors.
ru: и лица внесшие вклад

en: now
ru: сейчас

en: one kilometer | %d kilometers
ru[0]: %d километр
ru[1]: %d километра
ru[2]: %d километров

en: pedestrian
ru: пешеход

en: really strongly
ru: очень круто

en: right
ru: направо

en: second
ru: второй

en: second exit
ru: второй  выезд

en: setting '%s' to '%s'
ru: установка '%s' в '%s'\n

en: sixth
ru: шестой

en: sixth exit
ru: шестой  выезд

en: soon
ru: скоро

en: strongly
ru: круто

en: then leave the roundabout at the %s
ru: потом съезжайте с кругового движения на %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
ru: после чего выезжайте на %1$s дорогу в направлении %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ru: после чего поверните %1$s%2$s на %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
ru: после чего вы прибудете в пункт назначения

en: third
ru: третий

en: third exit
ru: третий  выезд

en: unknown
ru: неизвестно

en: zeroth
ru: нулевой

en: zeroth exit
ru: нулевой выезд
