navit 0.5.0 - en to ro translation catalogue (294 entries)

en:  Azimuth
ro:  Azimut

en: %d meters
ro: %d metri

en: %d.%d kilometers
ro: %d.%d kilometri

en: %sinto the %s
ro: %s spre %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
ro: %s pe %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
ro: %s pe %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
ro: %s pe %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
ro: %s pe strada %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
ro: * Necunoscut, adaugă eticheta is_in tags acestor orașe

en: About
ro: Despre

en: About Navit
ro: Despre Navit

en: Actions
ro: Acțiuni

en: Add Bookmark
ro: Adaugă semn de carte

en: Add Bookmark folder
ro: Adaugă director pentru semne de carte

en: Add as bookmark
ro: Adaugă la semnele de carte

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: American Samoa
ro: Samoa Americană

en: And all the Navit Team
ro: Și întreaga echipă Navit

en: Andorra
ro: Andora

en: Antigua and Barbuda
ro: Antigua şi Barbuda

en: Back
ro: Înapoi

en: Back to map
ro: Înapoi la hartă

en: Bahrain
ro: Bahrein

en: Bangladesh
ro: Bangladeș

en: Belarus
ro: Bielorusia

en: Belgium
ro: Belgia

en: Bermuda
ro: Bermude

en: Bhutan
ro: Butan

en: Bookmark
ro: Semn de carte

en: Bookmark %s
ro: %s ca semn de carte

en: Bookmarks
ro: Semne de carte

en: Bosnia and Herzegovina
ro: Bosnia și Herțegovina

en: Bouvet Island
ro: Insula Bouvet

en: Brazil
ro: Brazilia

en: British Indian Ocean Territory
ro: Teritoriul Britanic al Oceanului Indian

en: By
ro: De

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Cape Verde
ro: Capul Verde

en: Car
ro: Maşină

en: Cayman Islands
ro: Insulele Caiman

en: Central African Republic
ro: Republica Centrafricană

en: Chad
ro: Ciad

en: Change profile to: %s
ro: Schimbă profilul la: %s

en: Christmas Island
ro: Insula Crăciunului

en: City
ro: Oraș

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Command
ro: Comandă

en: Congo, Democratic Republic of the
ro: Congo, Republica Democrată

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: Copy Bookmark
ro: Copiază semnul de carte

en: Cote d'Ivoire
ro: Coasta de Azur

en: Country
ro: Ţară

en: Croatia
ro: Croaţia

en: Current profile: %s
ro: Profil curent: %s

en: Cut Bookmark
ro: Taie semnul de carte

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Czech Republic
ro: Republica Cehă

en: Data
ro: Date

en: Delete Bookmark
ro: Șterge semnul de carte

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Description
ro: Descriere

en: Destination
ro: Destinaţie

en: Destination Length
ro: Lungimea până la destinaţie

en: Destination Time
ro: Timpul până la destinaţie

en: Display
ro: Ecran

en: District
ro: Cartier

en: District/Township
ro: District/Reședință

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: Egypt
ro: Egipt

en: Enter Destination
ro: Introduceți destinaţia

en: Enter the roundabout soon
ro: Intrați în curând în giratoriu

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea Ecuatorială

en: Eritrea
ro: Eritreea

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
ro: Insulele Falkland (Malvine)

en: Faroe Islands
ro: Insulele Feroe

en: Finland
ro: Finlanda

en: Follow the road for the next %s
ro: Urmați drumul pentru încă %s

en: Former Destinations
ro: Destinații anterioare

en: France
ro: Franţa

en: French Guiana
ro: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: French Southern Territories
ro: Teritoriile Franceze de Sud

en: Fullscreen
ro: Pe tot ecranul

en: Germany
ro: Germania

en: Greece
ro: Grecia

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Guadeloupe
ro: Guadalupa

en: Guinea
ro: Guineea

en: Guinea-Bissau
ro: Guineea-Bissau

en: Guyana
ro: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
ro: Insulele Heard şi McDonald

en: Height Profile
ro: Profil înălțime

en: Help
ro: Ajutor

en: Holy See (Vatican City State)
ro: Vatican (Oraşul Stat Vatican)

en: House number
ro: Număr casă

en: House numbers
ro: Numere case

en: Hungary
ro: Ungaria

en: Iceland
ro: Islanda

en: In %s, enter the roundabout
ro: În %s, intrați în sensul giratoriu

en: Indonesia
ro: Indonezia

en: Info
ro: Informații

en: Iran, Islamic Republic of
ro: Iran, Republica Islamică

en: Iraq
ro: Irak

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Isle of Man
ro: Insula Omului

en: Italy
ro: Italia

en: Japan
ro: Japonia

en: Jordan
ro: Iordan

en: Kazakhstan
ro: Kazahstan

en: Korea, Democratic People's Republic of
ro: Republica Democrată Poapulară Coreea

en: Korea, Republic of
ro: Republica Coreea

en: Kuwait
ro: Kuweit

en: Kyrgyzstan
ro: Kirghistan

en: Lao People's Democratic Republic
ro: Republica Populară Democrată Lao

en: Latvia
ro: Letonia

en: Layout
ro: Dispunere

en: Leave the roundabout at the %s
ro: Ieșiți din giratoriu la %s

en: Lebanon
ro: Liban

en: Length
ro: Lungime

en: Libyan Arab Jamahiriya
ro: Jamahiriya Arabă Libiană

en: Lithuania
ro: Lituania

en: Lock on Road
ro: Fixează strada

en: Lock on road
ro: Fixează strada

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
ro: Fosta Republică Iugoslavă Macedonia

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Malaysia
ro: Malaezia

en: Maldives
ro: Maldive

en: Map
ro: Hartă

en: Map Point
ro: Locație pe hartă

en: Map follows Vehicle
ro: Harta urmează vehiculul

en: Maps
ro: Hărți

en: Marshall Islands
ro: Insulele Marshall

en: Martinique
ro: Martinica

en: Mauritius
ro: Mauritania

en: Message
ro: Mesaj

en: Mexico
ro: Mexic

en: Micronesia, Federated States of
ro: Micronesia, Statele Federale ale

en: Moldova, Republic of
ro: Republica Moldovă

en: Montenegro
ro: Muntenegru

en: Montserrat
ro: Montserat

en: Morocco
ro: Maroc

en: Mozambique
ro: Mozambic

en: NW
ro: NV

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Netherlands Antilles
ro: Antilele Olandeze

en: New Caledonia
ro: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: No
ro: Nu

en: Norfolk Island
ro: Insula Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ro: Insulele Mariane de Nord

en: Northing
ro: Nimic

en: Norway
ro: Norvegia

en: Number
ro: Număr

en: OT
ro: Glob

en: POIs
ro: Puncte de interes

en: Palestinian Territory, Occupied
ro: Teritoriile Palestiniene, Ocupate

en: Papua New Guinea
ro: Papua Noua Guinee

en: Paste Bookmark
ro: Lipește semnul de carte

en: Paste bookmark
ro: Lipește semn de carte

en: Philippines
ro: Filipine

en: Point 0x%x 0x%x
ro: Punctul 0x%x 0x%x

en: Poland
ro: Polonia

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Position
ro: Poziție

en: Postal
ro: Poştal

en: Projection
ro: Proiecție

en: Quit
ro: Ieși

en: Recalculate
ro: Recalculează

en: Rename
ro: Redenumește

en: Rename Bookmark
ro: Redenumește semnul de carte

en: Roadbook
ro: Drum blocat

en: Romania
ro: România

en: Route
ro: Traseu

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
ro: Rută %4.0f km sosire estimată %02d:%02d

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
ro: Rută 0000 km sosire estimată 0+00:00

en: Route Description
ro: Descrerea traseului

en: Rules
ro: Reguli

en: Running from source directory
ro: Rulează din directorul sursă

en: Russian Federation
ro: Federaţia Rusă

en: Rwanda
ro: Ruanda

en: SW
ro: SV

en: Saint Barthelemy
ro: Sfântul Bartolomeu

en: Saint Kitts and Nevis
ro: Saint Kitts şi Nevis

en: Saint Lucia
ro: Sfânta Lucia

en: Saint Martin (French part)
ro: Sfântul Martin (partea franceză)

en: Saint Pierre and Miquelon
ro: Sfântul Pierre şi Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro: Saint Vincent şi Grenadin

en: Sao Tome and Principe
ro: Sao Tome și Principe

en: Saudi Arabia
ro: Arabia Saudită

en: Screen coord : %d %d
ro: Coordonate ecran : %d %d

en: Set as active
ro: Activează

en: Set as destination
ro: Configurează ca destinație

en: Set as position
ro: Configurează ca poziție

en: Settings
ro: Configurații

en: Show
    Map
ro: Afișează
    hartă

en: Show NMEA Data
ro: Arată datele NMEA

en: Show NMEA data
ro: Arată datele NMEA

en: Show Satellite Status
ro: Arată starea sateliților

en: Show Satellite status
ro: Arată starea sateliților

en: Slovakia
ro: Slovacia

en: Solomon Islands
ro: Insulele Solomon

en: South Africa
ro: Africa de Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ro: Georgia de Sud şi Insulele Sudice Sandwich

en: Spain
ro: Spania

en: Stop
    Navigation
ro: Oprește
    navigația

en: Stop Navigation
ro: Oprește navigarea

en: Street
ro: Stradă

en: Streets
ro: Străzi

en: Svalbard and Jan Mayen
ro: Insulele Svalbard şi Jan Mayen

en: Sweden
ro: Suedia

en: Switzerland
ro: Elveția

en: Syrian Arab Republic
ro: Republica Araba Siria

en: Taiwan, Province of China
ro: Provincia Chineză Taiwan

en: Take the %1$s road to the %2$s
ro: Virați %2s pe %1s stradă

en: Tanzania, United Republic of
ro: Republica Unită Tanzania

en: Test
ro: Testează

en: Thailand
ro: Tailanda

en: Time
ro: Timp

en: Timor-Leste
ro: Timorul de Est

en: Tools
ro: Unelte

en: Town
ro: Oraş

en: Trinidad and Tobago
ro: Trinidad şi Tobago

en: Turkey
ro: Turcia

en: Turks and Caicos Islands
ro: Insulele Turks şi Caicos

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ro: Virați %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
ro: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom
ro: Regatul Unit al Marii Britanii

en: United States
ro: Statele Unite

en: United States Minor Outlying Islands
ro: Insulele de Coasta ale Statelor Unite

en: Vehicle
ro: Vehicul

en: Vehicle Position
ro: Poziția vehiculului

en: Viet Nam
ro: Vietnam

en: View Attributes
ro: Arată atributele

en: View in Browser
ro: Arată în navigator

en: View on map
ro: Arată pe hartă

en: Virgin Islands, British
ro: Insulele Virgine (Britanice)

en: Virgin Islands, U.S.
ro: Insulele Virgine (SUA)

en: W
ro: V

en: Wallis and Futuna
ro: Wallis şi Futuna

en: Western Sahara
ro: Sahara de Vest

en: When possible, please turn around
ro: Când este posibil, întoarceţi

en: Window Mode
ro: Mod „fereastră”

en: You have reached your destination %s
ro: Ați ajuns la destinație %s

en: Zip Code
ro: Cod poștal

en: ZoomIn
ro: Apropie

en: ZoomOut
ro: Depărtează

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: after %i roads
ro: după %i străzi

en: bike
ro: bicicletă

en: car
ro: mașină

en: easily
ro: uşor

en: error
ro: eroare

en: exit
ro: ieșire

en: fifth
ro: a cincea

en: fifth exit
ro: a cincea ieșire

en: first
ro: prima

en: first exit
ro: prima ieșire

en: fourth
ro: a patra

en: fourth exit
ro: a patra ieșire

en: horse
ro: cal

en: in %d m
ro: în %d m

en: in %d meters
ro: în %d metri

en: in %d.%d kilometers
ro: în %d.%d kilometri

en: in one kilometer | in %d kilometers
ro[0]: într-un kilometru
ro[1]: în %d kilometri
ro[2]: în %d de kilometri

en: into the ramp
ro: pe rampă

en: left
ro: la stânga

en: members and contributors.
ro: membri și colaboratori.

en: now
ro: acum

en: one kilometer | %d kilometers
ro[0]: un kilometru
ro[1]: %d kilometri
ro[2]: %d de kilometri

en: pedestrian
ro: pieton

en: really strongly
ro: foarte puternic

en: right
ro: la dreapta

en: second
ro: a doua

en: second exit
ro: a doua ieșire

en: setting '%s' to '%s'
ro: se setează „%s” ca „%s”

en: sixth
ro: a șasea

en: sixth exit
ro: a șasea ieșire

en: soon
ro: curând

en: strongly
ro: strâns

en: then leave the roundabout at the %s
ro: apoi ieșiți din giratoriu la %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
ro: apoi faceți %2s pe %1s stradă

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ro: apoi virați %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
ro: apoi ajungeți la destinație.

en: third
ro: a treia

en: third exit
ro: a treia ieșire

en: unknown
ro: necunoscut

en: zeroth
ro: zero

en: zeroth exit
ro: ieșirea zero
