navit 0.5.0 - en to pt_BR translation catalogue (345 entries)

en:  Azimuth
pt_BR:  Azimute

en:  Elevation
pt_BR:  Elevação

en: %d meters
pt_BR: %d metros

en: %d.%d kilometers
pt_BR: %d.%d kilometros

en: %sinto the %s
pt_BR: %sna %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
pt_BR: %sna %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
pt_BR: %sno %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
pt_BR: %sem %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
pt_BR: %sna rua %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
pt_BR: * Desconhecido, adicione tags "is_in"  para essas cidades

en: About
pt_BR: Sobre

en: About Navit
pt_BR: Sobre Navit

en: Actions
pt_BR: Ações

en: Add Bookmark
pt_BR: Adicionar aos Favoritos

en: Add Bookmark folder
pt_BR: Adicionar Pasta de Favoritos

en: Add as bookmark
pt_BR: Adicionar como marcador

en: Afghanistan
pt_BR: Afeganistão

en: Aland Islands
pt_BR: Ilhas Aland

en: Albania
pt_BR: Albânia

en: Algeria
pt_BR: Algéria

en: American Samoa
pt_BR: Samoa Americana

en: And all the Navit Team
pt_BR: e tudo o equipe do Navit

en: Antarctica
pt_BR: Antártida

en: Antigua and Barbuda
pt_BR: Antigua e Barbuda

en: Armenia
pt_BR: Armênia

en: Australia
pt_BR: Austrália

en: Austria
pt_BR: Áustria

en: Autozoom
pt_BR: Zoom Automático

en: Azerbaijan
pt_BR: Azerbaijão

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Back to map
pt_BR: Volta ao mapa

en: Bahrain
pt_BR: Bahrein

en: Belgium
pt_BR: Bélgica

en: Bhutan
pt_BR: Butão

en: Bolivia
pt_BR: Bolívia

en: Bookmark
pt_BR: Marcador

en: Bookmark %s
pt_BR: Anotar %s

en: Bookmarks
pt_BR: Marcadores

en: Bosnia and Herzegovina
pt_BR: Bósnia e Herzegóvina

en: Bouvet Island
pt_BR: Ilha Bouvet

en: Brazil
pt_BR: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
pt_BR: Território Britânico do Oceano Índico

en: Bulgaria
pt_BR: Bulgária

en: Burkina Faso
pt_BR: Burkina Fasso

en: By
pt_BR: Por

en: Cambodia
pt_BR: Camboja

en: Cameroon
pt_BR: Camarão

en: Canada
pt_BR: Canadá

en: Cape Verde
pt_BR: Cabo Verde

en: Car
pt_BR: Carro

en: Cayman Islands
pt_BR: Ilhas Cayman

en: Central African Republic
pt_BR: República Africana Central

en: Chad
pt_BR: Chade

en: Change profile to: %s
pt_BR: Alterar perfil para: %s

en: Christmas Island
pt_BR: Ilha do Natal

en: City
pt_BR: Cidade

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_BR: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Colombia
pt_BR: Colômbia

en: Command
pt_BR: Comando

en: Comoros
pt_BR: Comores

en: Congo, Democratic Republic of the
pt_BR: República Democrática do Congo

en: Cook Islands
pt_BR: Ilhas Cook

en: Copy Bookmark
pt_BR: Copiar Favorito

en: Cote d'Ivoire
pt_BR: Côte d'Ivoire

en: Country
pt_BR: País

en: Croatia
pt_BR: Croácia

en: Current profile: %s
pt_BR: Perfil atual: %s

en: Cut Bookmark
pt_BR: Corta Favorito

en: Cyprus
pt_BR: Chipre

en: Czech Republic
pt_BR: República Tcheca

en: Data
pt_BR: Dados

en: Delete Bookmark
pt_BR: Apagar Favorito

en: Denmark
pt_BR: Dinamarca

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Destination
pt_BR: Destino

en: Destination Length
pt_BR: Distância ao Destino

en: Destination Time
pt_BR: Tempo ao Destino

en: District
pt_BR: Distrito

en: District/Township
pt_BR: Distrito/Povoado

en: Djibouti
pt_BR: Djibuti

en: Dominican Republic
pt_BR: República Dominicana

en: E
pt_BR: L

en: Ecuador
pt_BR: Equador

en: Egypt
pt_BR: Egito

en: Enter Destination
pt_BR: Entre Destino

en: Enter the roundabout soon
pt_BR: em breve entre na rotatória

en: Equatorial Guinea
pt_BR: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_BR: Eritréia

en: Estonia
pt_BR: Estônia

en: Ethiopia
pt_BR: Etiópia

en: Falkland Islands (Malvinas)
pt_BR: Ilhas Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
pt_BR: Ilhas Faroé

en: Finland
pt_BR: Finlândia

en: Follow the road for the next %s
pt_BR: Siga a estrada pelo próximo %s

en: Former Destinations
pt_BR: Destinos anteriores

en: France
pt_BR: França

en: French Guiana
pt_BR: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_BR: Polinésia francesa

en: French Southern Territories
pt_BR: Territórios Franceses do Sul

en: Fullscreen
pt_BR: Tela Inteira

en: Gabon
pt_BR: Gabão

en: Gambia
pt_BR: Gâmbia

en: Georgia
pt_BR: Geórgia

en: Germany
pt_BR: Alemanha

en: Ghana
pt_BR: Gana

en: Greece
pt_BR: Grécia

en: Greenland
pt_BR: Groelândia

en: Grenada
pt_BR: Granada

en: Guadeloupe
pt_BR: Guadalupe

en: Guinea
pt_BR: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_BR: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt_BR: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_BR: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Height Profile
pt_BR: Perfil de Altitude

en: Help
pt_BR: Ajuda

en: Holy See (Vatican City State)
pt_BR: Santa Sé (Vaticano)

en: House number
pt_BR: Número da casa

en: House numbers
pt_BR: Números das casas

en: Hungary
pt_BR: Hungária

en: Iceland
pt_BR: Islândia

en: In %s, enter the roundabout
pt_BR: Em %s, entre na rotatória

en: India
pt_BR: Índia

en: Indonesia
pt_BR: Indonésia

en: Info
pt_BR: Informação

en: Iran, Islamic Republic of
pt_BR: República Islâmica do Irã

en: Iraq
pt_BR: Iraque

en: Ireland
pt_BR: Irlanda

en: Isle of Man
pt_BR: Ilha do Homem

en: Italy
pt_BR: Itália

en: Japan
pt_BR: Japão

en: Jordan
pt_BR: Jordão

en: Kazakhstan
pt_BR: Casaquistão

en: Kenya
pt_BR: Quênia

en: Korea, Democratic People's Republic of
pt_BR: República do Povo Democrático da Coréia

en: Korea, Republic of
pt_BR: República da Coréia

en: Kyrgyzstan
pt_BR: Quirguistão

en: Lao People's Democratic Republic
pt_BR: República Democrática do Povo de Lao

en: Latvia
pt_BR: Letônia

en: Leave the roundabout at the %s
pt_BR: Deixe a rotatória na %s

en: Lebanon
pt_BR: Líbano

en: Length
pt_BR: Distância

en: Lesotho
pt_BR: Lesoto

en: Liberia
pt_BR: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
pt_BR: Líbia

en: Lithuania
pt_BR: Lituânia

en: Lock on Road
pt_BR: Prender na Estrada

en: Lock on road
pt_BR: Prender na estrada

en: Luxembourg
pt_BR: Luxemburgo

en: Macao
pt_BR: Macau

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
pt_BR: Macedônia

en: Main Menu
pt_BR: Menu Principal

en: Main menu
pt_BR: Menu Principal

en: Malawi
pt_BR: Malavi

en: Malaysia
pt_BR: Malásia

en: Maldives
pt_BR: Maldivas

en: Map
pt_BR: Mapa

en: Map Point
pt_BR: Ponto no mapa

en: Map follows Vehicle
pt_BR: Mapa segue veículo

en: Maps
pt_BR: Mapas

en: Marshall Islands
pt_BR: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_BR: Martinica

en: Mauritania
pt_BR: Mauritânia

en: Mauritius
pt_BR: Maurício

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Mexico
pt_BR: México

en: Micronesia, Federated States of
pt_BR: Federação dos Estados da Micronésia

en: Moldova, Republic of
pt_BR: República da Moldávia

en: Monaco
pt_BR: Mônaco

en: Mongolia
pt_BR: Mongólia

en: Morocco
pt_BR: Marrocos

en: Mozambique
pt_BR: Moçambique

en: Myanmar
pt_BR: Mianmar

en: NW
pt_BR: NO

en: Namibia
pt_BR: Namíbia

en: Nauru
pt_BR: Nauruano

en: Netherlands
pt_BR: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt_BR: Antilhas Holandesas

en: New Caledonia
pt_BR: Nova Caledônia

en: New Zealand
pt_BR: Nova Zelândia

en: Nicaragua
pt_BR: Nicarágua

en: Niger
pt_BR: Níger

en: Nigeria
pt_BR: Nigéria

en: No
pt_BR: Não

en: Norfolk Island
pt_BR: Ilha Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pt_BR: Ilhas Marianas do Norte

en: Northing
pt_BR: Ao Norte

en: Norway
pt_BR: Noruega

en: Number
pt_BR: Número

en: Pakistan
pt_BR: Paquistão

en: Palestinian Territory, Occupied
pt_BR: Território Palestino Ocupado

en: Panama
pt_BR: Panamá

en: Papua New Guinea
pt_BR: Papua Nova Guiné

en: Paraguay
pt_BR: Paraguai

en: Paste Bookmark
pt_BR: Colar Favorito

en: Paste bookmark
pt_BR: Colar favorito

en: Philippines
pt_BR: Filipinas

en: Point 0x%x 0x%x
pt_BR: Ponto 0x%x 0x%x

en: Poland
pt_BR: Polônia

en: Position
pt_BR: Posição

en: Projection
pt_BR: Projeção

en: Puerto Rico
pt_BR: Porto Rico

en: Qatar
pt_BR: Catar

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Recalculate
pt_BR: Recalcular

en: Rename
pt_BR: Renomear

en: Rename Bookmark
pt_BR: Renomear Favorito

en: Reunion
pt_BR: Reunião

en: Roadbook
pt_BR: Guia de estrada

en: Romania
pt_BR: Romênia

en: Route
pt_BR: Rota

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
pt_BR: Rota %4.0fkm    TEC %02d:%02d

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
pt_BR: Rota 0000km  TEC 0+00:00

en: Route Description
pt_BR: Descrição da Rota

en: Rules
pt_BR: Regras

en: Running from source directory
pt_BR: Executando do diretório de origem

en: Russian Federation
pt_BR: Federação Russa

en: Rwanda
pt_BR: Ruanda

en: SW
pt_BR: SO

en: Saint Barthelemy
pt_BR: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt_BR: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pt_BR: São Cristóvão e Névis

en: Saint Lucia
pt_BR: Santa Lúcia

en: Saint Martin (French part)
pt_BR: São Martin (parte francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_BR: São Pierre e Miquelão

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_BR: São Vicente e Granadinas

en: Sao Tome and Principe
pt_BR: São Tome e Príncipe

en: Saudi Arabia
pt_BR: Arábia Saudita

en: Screen coord : %d %d
pt_BR: Coord na tela: %d %d

en: Serbia
pt_BR: Sérvia

en: Set as active
pt_BR: Marcar como ativo

en: Set as destination
pt_BR: Marcar como destino

en: Set as position
pt_BR: Marcar como posição

en: Settings
pt_BR: Ajustes

en: Seychelles
pt_BR: Seicheles

en: Show
    Map
pt_BR: Mostrar
    Mapa

en: Show Locale
pt_BR: Mostrar seu Local

en: Show NMEA Data
pt_BR: Mostrar Dados NMEA

en: Show NMEA data
pt_BR: Mostrar dados NMEA

en: Show Satellite Status
pt_BR: Mostrar Status Satélite

en: Show Satellite status
pt_BR: Mostrar Status do Satélite

en: Sierra Leone
pt_BR: Serra Leoa

en: Singapore
pt_BR: Singapura

en: Slovakia
pt_BR: Eslováquia

en: Slovenia
pt_BR: Eslovênia

en: Solomon Islands
pt_BR: Ilhas Solomon

en: Somalia
pt_BR: Somália

en: South Africa
pt_BR: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt_BR: Ilhas Geórgia e Sanduíche do Sul

en: Spain
pt_BR: Espanha

en: Sri Lanka
pt_BR: Siri Lanka

en: Stop
    Navigation
pt_BR: Parar
    Navegação

en: Stop Navigation
pt_BR: Parar Navegação

en: Street
pt_BR: Rua

en: Streets
pt_BR: Ruas

en: Sudan
pt_BR: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_BR: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt_BR: Suazilândia

en: Sweden
pt_BR: Suécia

en: Switzerland
pt_BR: Suíça

en: Syrian Arab Republic
pt_BR: República Árabe Síria

en: Taiwan, Province of China
pt_BR: Taiwan

en: Tajikistan
pt_BR: Tajiquistão

en: Take the %1$s road to the %2$s
pt_BR: Pegue a %1$s estrada para o %2$s

en: Tanzania, United Republic of
pt_BR: República Unida da Tanzânia

en: Test
pt_BR: Teste

en: Thailand
pt_BR: Tailândia

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Tokelau
pt_BR: Toquelau

en: Tools
pt_BR: Ferramentas

en: Town
pt_BR: Cidade

en: Trinidad and Tobago
pt_BR: Trinidad e Tobago

en: Tunisia
pt_BR: Tunísia

en: Turkey
pt_BR: Turquia

en: Turkmenistan
pt_BR: Turcomenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt_BR: Ilhas Turcas e Caicos

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
pt_BR: Vire %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
pt_BR: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt_BR: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt_BR: Reino Unido

en: United States
pt_BR: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt_BR: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Uruguay
pt_BR: Uruguai

en: Uzbekistan
pt_BR: Uzbequistão

en: Vehicle
pt_BR: Veículo

en: Vehicle Position
pt_BR: Posição do Veículo

en: Viet Nam
pt_BR: Vietinã

en: View Attributes
pt_BR: Ver Atributos

en: View in Browser
pt_BR: Ver no Navegador

en: View on map
pt_BR: Ver no mapa

en: Virgin Islands, British
pt_BR: Ilhas Virgens Britânicas

en: Virgin Islands, U.S.
pt_BR: Ilhas Virgens (Estados Unidos)

en: W
pt_BR: O

en: Wallis and Futuna
pt_BR: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
pt_BR: Saara Ocidental

en: When possible, please turn around
pt_BR: retorne assim que possivel

en: Window Mode
pt_BR: Modo de Janela

en: Yemen
pt_BR: Iêmen

en: You have reached your destination %s
pt_BR: Você chegou ao destino %s

en: Zambia
pt_BR: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt_BR: Zimbábue

en: Zip Code
pt_BR: Código Postal

en: ZoomIn
pt_BR: Aproximar

en: ZoomOut
pt_BR: Afastar

en: _Quit
pt_BR: _Sair

en: after %i roads
pt_BR: após %i estradas

en: bike
pt_BR: bicicleta

en: car
pt_BR: carro

en: easily
pt_BR: levemente

en: error
pt_BR: erro

en: exit
pt_BR: saída

en: fifth
pt_BR: quinta

en: fifth exit
pt_BR: quinta saída

en: first
pt_BR: primeira

en: first exit
pt_BR: primeira saída

en: fourth
pt_BR: quarta

en: fourth exit
pt_BR: quarta saída

en: horse
pt_BR: cavalo

en: in %d m
pt_BR: em %d m

en: in %d meters
pt_BR: em %d metros

en: in %d.%d kilometers
pt_BR: em %d.%d kilometros

en: in one kilometer | in %d kilometers
pt_BR[0]: em um kilometro
pt_BR[1]: em %d kilometros

en: into the ramp
pt_BR: na rampa

en: left
pt_BR: esquerda

en: members and contributors.
pt_BR: membros e contributores

en: now
pt_BR: agora

en: one kilometer | %d kilometers
pt_BR[0]: um kilometro
pt_BR[1]: %d kilometros

en: pedestrian
pt_BR: pedestre

en: really strongly
pt_BR: com força

en: right
pt_BR: direita

en: second
pt_BR: segunda

en: second exit
pt_BR: segunda saída

en: setting '%s' to '%s'
pt_BR: ajustando '%s' para '%s'

en: sixth
pt_BR: sexta

en: sixth exit
pt_BR: sexta saída

en: soon
pt_BR: em breve

en: strongly
pt_BR: fortemente

en: then leave the roundabout at the %s
pt_BR: então deixe a rotatória na %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
pt_BR: então pegue a %1$s estrada para o %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
pt_BR: então vire %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
pt_BR: então você chegou ao seu destino.

en: third
pt_BR: terceira

en: third exit
pt_BR: terceira saída

en: unknown
pt_BR: desconhecido

en: zeroth
pt_BR: zero

en: zeroth exit
pt_BR: saída zero
