navit 0.5.0 - en to pl translation catalogue (335 entries)

en:  Azimuth
pl:  Azymut

en:  Elevation
pl:  Wysokość n.p.m.

en: %d meters
pl: %d metrów

en: %d.%d kilometers
pl: %d.%d kilometrów

en: %sinto the %s
pl: %s na / w %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
pl: %sw %s%s%s|female form

en: %sinto the %s%s%s|male form
pl: %sw %s%s%s|male form

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
pl: %sw %s%s%s|neutral form

en: %sinto the street %s%s%s
pl: %s w ulicę %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
pl: * Nieznane, dodaj tag "is_in" dla tych miast

en: 2D
pl: 2W

en: 3D
pl: 3W

en: About
pl: O

en: About Navit
pl: O Navit

en: Actions
pl: Akcje

en: Add Bookmark
pl: Dodaj zakładkę

en: Add Bookmark folder
pl: Dodaj folder zakładek

en: Add as bookmark
pl: Dodaj jako zakładkę

en: Afghanistan
pl: Afganistan

en: Aland Islands
pl: Wyspy Alandzkie

en: American Samoa
pl: Samoa Amerykańskie

en: And all the Navit Team
pl: I cały zespół Navit

en: Andorra
pl: Andora

en: Antarctica
pl: Antarktyka

en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

en: Argentina
pl: Argentyna

en: Autozoom
pl: Automatyczne przybliżenie

en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

en: Back
pl: Wróć

en: Back to map
pl: Wróć do mapy

en: Bahamas
pl: Bahamy

en: Bahrain
pl: Bahrajn

en: Bangladesh
pl: Bangladesz

en: Belarus
pl: Białoruś

en: Belgium
pl: Belgia

en: Bermuda
pl: Bermudy

en: Bolivia
pl: Boliwia

en: Bookmark
pl: Zakładka

en: Bookmark %s
pl: Zakładka %s

en: Bookmarks
pl: Zakładki

en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

en: Bouvet Island
pl: Wyspa Bouveta

en: Brazil
pl: Brazylia

en: British Indian Ocean Territory
pl: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: Brunei Darussalam
pl: Państwo Brunei Siedziba Pokoju

en: Bulgaria
pl: Bułgaria

en: Burundi
pl: Republika Burundi

en: By
pl: Przez

en: Cambodia
pl: Kambodża

en: Cameroon
pl: Kamerun

en: Canada
pl: Kanada

en: Cape Verde
pl: Republika Zielonego Przylądka

en: Car
pl: Samochód

en: Cayman Islands
pl: Kajmany

en: Central African Republic
pl: Republika Środkowej Afryki

en: Chad
pl: Czad

en: Change profile to: %s
pl: Zmień profil na: %s

en: China
pl: Chiny

en: Christmas Island
pl: Wyspy Bożego Narodzenia

en: City
pl: Miasto

en: Cocos (Keeling) Islands
pl: Wyspy Kokosowe (Keelinga)

en: Colombia
pl: Kolumbia

en: Command
pl: Polecenie

en: Comoros
pl: Komory

en: Congo
pl: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
pl: Demokratyczna Republika Konga

en: Cook Islands
pl: Wyspy Cook'a

en: Copy Bookmark
pl: Kopiuj zakładkę

en: Costa Rica
pl: Kostaryka

en: Cote d'Ivoire
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Country
pl: Państwo

en: Croatia
pl: Chorwacja

en: Cuba
pl: Kuba

en: Current profile: %s
pl: Aktualny profil: %s

en: Cut Bookmark
pl: Wytnij zakładkę

en: Cyprus
pl: Cypr

en: Czech Republic
pl: Republika Czeska

en: Data
pl: Dane

en: Delete Bookmark
pl: Usuń zakładkę

en: Denmark
pl: Dania

en: Description
pl: Opis

en: Destination
pl: Cel

en: Destination Length
pl: Odległość do celu

en: Destination Time
pl: Czas do celu

en: Display
pl: Pokaż

en: District
pl: Dzielnica/Okręg miejski

en: District/Township
pl: Dzielnica/Okręg miejski

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Dominica
pl: Dominika

en: Dominican Republic
pl: Republika Dominikańska

en: Ecuador
pl: Ekwador

en: Egypt
pl: Egipt

en: El Salvador
pl: Salwador

en: Enter Destination
pl: Podaj cel

en: Enter the roundabout soon
pl: Wjazd na rondo wkrótce

en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl: Erytrea

en: Ethiopia
pl: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
pl: Falklandy (Malwiny)

en: Faroe Islands
pl: Wyspy Faroe

en: Fiji
pl: Fidżi

en: Finland
pl: Finlandia

en: Follow the road for the next %s
pl: Jedź tą drogą %s

en: Former Destinations
pl: Poprzednie cele

en: France
pl: Francja

en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl: Polinezja Francuska

en: French Southern Territories
pl: Francuskie Terytoria Południowe

en: Fullscreen
pl: Pełny ekran

en: Germany
pl: Niemcy

en: Greece
pl: Grecja

en: Greenland
pl: Grenlandia

en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

en: Guatemala
pl: Gwatemala

en: Guinea
pl: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea-Bissau

en: Guyana
pl: Gujana

en: Heard Island and McDonald Islands
pl: Wyspa Heard i Wyspy McDonalda

en: Height Profile
pl: Profil wysokości

en: Help
pl: Pomoc

en: Holy See (Vatican City State)
pl: Watykan

en: House number
pl: Numer domu

en: House numbers
pl: Numery domów

en: Hungary
pl: Węgry

en: Iceland
pl: Islandia

en: In %s, enter the roundabout
pl: Wjedź na rondo za %s

en: India
pl: Indie

en: Indonesia
pl: Indonezja

en: Iran, Islamic Republic of
pl: Iran

en: Iraq
pl: Irak

en: Ireland
pl: Irlandia

en: Isle of Man
pl: Wyspa Man

en: Israel
pl: Izrael

en: Italy
pl: Włochy

en: Jamaica
pl: Jamajka

en: Japan
pl: Japonia

en: Jordan
pl: Jordania

en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

en: Kenya
pl: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
pl: Korea Północna

en: Korea, Republic of
pl: Korea Południowa

en: Kuwait
pl: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
pl: Laos, Laotańska Republika Ludowo-Demokratyczna

en: Latvia
pl: Łotwa

en: Layout
pl: Układ kolorów

en: Leave the roundabout at the %s
pl: Zjedź z ronda na %s

en: Lebanon
pl: Liban

en: Length
pl: Odległość

en: Lesotho
pl: Lesoto

en: Libyan Arab Jamahiriya
pl: Wielka Arabska Libijska Dżamahirijja Ludowo-Socjalistyczna

en: Liechtenstein
pl: Lichtenstein

en: Lithuania
pl: Litwa

en: Lock on Road
pl: Trzymaj się drogi

en: Lock on road
pl: Trzymaj się drogi

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Macao
pl: Makau

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
pl: Republika Macedonii

en: Madagascar
pl: Madagaskar

en: Main Menu
pl: Menu główne

en: Main menu
pl: Menu główne

en: Malaysia
pl: Malezja

en: Maldives
pl: Malediwy

en: Map
pl: Mapa

en: Map Point
pl: Punkt na mapie

en: Map follows Vehicle
pl: Wyśrodkuj mapę

en: Maps
pl: Mapy

en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl: Martynika

en: Mauritania
pl: Mauretania

en: Mayotte
pl: Majotta

en: Message
pl: Wiadomość

en: Mexico
pl: Meksyk

en: Micronesia, Federated States of
pl: Mikronezja

en: Moldova, Republic of
pl: Mołdawia

en: Monaco
pl: Monako

en: Montenegro
pl: Czarnogóra

en: Morocco
pl: Maroko

en: Mozambique
pl: Mozambik

en: Myanmar
pl: Związek Myanmar (Birma)

en: Netherlands
pl: Holandia

en: Netherlands Antilles
pl: Antyle Holenderskie

en: New Caledonia
pl: Nowa Kaledonia

en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

en: Nicaragua
pl: Nikaragua

en: No
pl: Nie

en: Norfolk Island
pl: Wyspa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pl: Mariany Północne

en: Northing
pl: Północ zawsze na górze

en: Norway
pl: Norwegia

en: Number
pl: Numer

en: POIs
pl: Użyteczne miejsca

en: Palestinian Territory, Occupied
pl: Terytorium Palestyńskie, okupowane

en: Papua New Guinea
pl: Papua Nowa Gwinea

en: Paraguay
pl: Paragwaj

en: Paste Bookmark
pl: Wklej zakładkę

en: Paste bookmark
pl: Wklej zakładkę

en: Philippines
pl: Filipiny

en: Point 0x%x 0x%x
pl: Punkt 0x%x 0x%x

en: Poland
pl: Polska

en: Portugal
pl: Portugalia

en: Position
pl: Położenie

en: Postal
pl: Kod Pocztowy

en: Projection
pl: Odwzorowanie

en: Puerto Rico
pl: Portoryko

en: Qatar
pl: Katar

en: Quit
pl: Zakończ

en: Recalculate
pl: Oblicz ponownie

en: Rename
pl: Zmień nazwę

en: Rename Bookmark
pl: Zmień nazwę zakładki

en: Roadbook
pl: Szczegóły trasy

en: Romania
pl: Rumunia

en: Route
pl: Trasa

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
pl: Trasa %4.0fkm    %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
pl: Trasa 0000km  0+00:00 ETA

en: Route Description
pl: Opis trasy

en: Rules
pl: Reguły

en: Running from source directory
pl: Uruchamiam z katalogu źródłowego

en: Russian Federation
pl: Federacja Rosyjska

en: Saint Barthelemy
pl: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
pl: Święta Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

en: Saint Martin (French part)
pl: Saint Martin (część francuska)

en: Saint Pierre and Miquelon
pl: Saint Pierre i Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl: Saint Vincent i Grenadyny

en: Sao Tome and Principe
pl: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

en: Screen coord : %d %d
pl: Współrzędne ekranu: %d %d

en: Set as active
pl: Ustaw jako aktywny

en: Set as destination
pl: Ustaw jako cel

en: Set as position
pl: Ustaw jako pozycję

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Seychelles
pl: Seszele

en: Show
    Map
pl: Pokaż
    mapę

en: Show NMEA Data
pl: Pokaż dane NMEA

en: Show NMEA data
pl: Pokaż dane NMEA

en: Show Satellite Status
pl: Pokaż status satelitów

en: Show Satellite status
pl: Pokaż status satelitów

en: Singapore
pl: Singapur

en: Slovakia
pl: Słowacja

en: Slovenia
pl: Słowenia

en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pl: Wyspy Południowa Georgia i Sandwich Południowy

en: Spain
pl: Hiszpania

en: Stop
    Navigation
pl: Przerwij
    nawigację

en: Stop Navigation
pl: Zatrzymaj nawigację

en: Street
pl: Ulica

en: Streets
pl: Ulice

en: Suriname
pl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
pl: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
pl: Suazi

en: Sweden
pl: Szwecja

en: Switzerland
pl: Szwajcaria

en: Syrian Arab Republic
pl: Syryjska Republika Arabska

en: Taiwan, Province of China
pl: Tajwan, Republika Chińska

en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
pl: Jedź %1$s drogą w %2$s

en: Tanzania, United Republic of
pl: Tanzania, Zjednoczona Republika

en: Thailand
pl: Tajlandia

en: Time
pl: Czas

en: Timor-Leste
pl: Timor Wschodni

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Town
pl: Miasto

en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl: Tunezja

en: Turkey
pl: Turcja

en: Turks and Caicos Islands
pl: Wyspy Turks i Caicos

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
pl: Skręć %1$s%2$s %4$s %3$s

en: Ukraine
pl: Ukraina

en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom
pl: Wielka Brytania

en: United States
pl: Stany Zjednoczone

en: United States Minor Outlying Islands
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

en: Uruguay
pl: Urugwaj

en: Vehicle
pl: Pojazd

en: Vehicle Position
pl: Pozycja pojazdu

en: Venezuela
pl: Wenezuela

en: Viet Nam
pl: Wietnam

en: View Attributes
pl: Zobacz właściwości

en: View in Browser
pl: Zobacz w przeglądarce

en: View on map
pl: Zobacz na mapie

en: Virgin Islands, British
pl: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

en: Virgin Islands, U.S.
pl: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

en: Wallis and Futuna
pl: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
pl: Zachodnia Sahara

en: When possible, please turn around
pl: Zawróc, gdy będzie to możliwe

en: Window Mode
pl: Tryb Widoku

en: Yemen
pl: Jemen

en: You have reached your destination %s
pl: Dotarłeś do celu %s

en: Zip Code
pl: Kod Pocztowy

en: ZoomIn
pl: Zbliż

en: ZoomOut
pl: Oddal

en: _Quit
pl: Zakończ

en: after %i roads
pl: %i skrzyżowanie

en: bike
pl: motor

en: car
pl: auto

en: easily
pl: lekko

en: error
pl: błąd

en: exit
pl: zjazd

en: fifth
pl: piąty

en: fifth exit
pl: piątym wyjeździe

en: first
pl: pierwszy

en: first exit
pl: pierwszym wyjeździe

en: fourth
pl: czwarty

en: fourth exit
pl: czwartym wyjeździe

en: horse
pl: koń

en: in %d m
pl: za %d m

en: in %d meters
pl: za %d m

en: in %d.%d kilometers
pl: za %d.%d kilometrów

en: in one kilometer | in %d kilometers
pl[0]: za kilometr
pl[1]: %d kilometr
pl[2]: %d kilometr

en: into the ramp
pl: na wjazd

en: left
pl: w lewo

en: members and contributors.
pl: członkowie oraz współtwórcy.

en: now
pl: teraz

en: one kilometer | %d kilometers
pl[0]: jeden kilometr
pl[1]: %d kilometr
pl[2]: %d kilometr

en: pedestrian
pl: pieszy

en: really strongly
pl: bardzo silnie

en: right
pl: w prawo

en: second
pl: drugi

en: second exit
pl: drugim wyjeździe

en: setting '%s' to '%s'
pl: ustawiam '%s' na '%s'

en: sixth
pl: szósty

en: sixth exit
pl: szóstym wyjeździe

en: soon
pl: wkrótce

en: strongly
pl: silnie

en: then leave the roundabout at the %s
pl: następnie zjedź z ronda na %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
pl: następnie jedź %1$s drogą w %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
pl: następnie skręć %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
pl: następnie dojechałeś do celu.

en: third
pl: trzeci

en: third exit
pl: trzecim wyjeździe

en: unknown
pl: nieznane

en: zeroth
pl: zerowy

en: zeroth exit
pl: zerowym wyjeździe
