navit 0.5.0 - en to nl translation catalogue (303 entries)

en:  Elevation
nl:  Hoogte

en: %d m
nl: %d meter

en: %d meters
nl: %d meter

en: %d.%d kilometers
nl: %d.%d kilometer

en: %sinto the %s
nl: %snaar de %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
nl: %sde %s%s%s in

en: %sinto the %s%s%s|male form
nl: %sde %s%s%s in

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
nl: %sde %s%s%s in

en: %sinto the street %s%s%s
nl: %sde straat %s%s%s in

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
nl: * Onbekend, voeg een is_in-label toe aan deze steden

en: About Navit
nl: Over Navit

en: Actions
nl: Acties

en: Add Bookmark
nl: Bladwijzer Toevoegen

en: Add as bookmark
nl: Opnemen als favoriet

en: Aland Islands
nl: Färöer eilanden

en: Albania
nl: Albanië

en: Algeria
nl: Algerije

en: American Samoa
nl: Samoa

en: And all the Navit Team
nl: En het hele Navit Team

en: Antigua and Barbuda
nl: Antigua en Barbuda

en: Argentina
nl: Argentinië

en: Armenia
nl: Armenië

en: Australia
nl: Australië

en: Austria
nl: Oostenrijk

en: Azerbaijan
nl: Azerbeidjan

en: Back
nl: Terug

en: Back to map
nl: Terug naar de kaart

en: Bahamas
nl: Bahama's

en: Bahrain
nl: Bahrein

en: Belarus
nl: Wit-Rusland

en: Belgium
nl: België

en: Bookmark
nl: Favoriet

en: Bookmark %s
nl: Favoriet %s

en: Bookmarks
nl: Favorieten

en: Bosnia and Herzegovina
nl: Bosnië en Herzegovina

en: Bouvet Island
nl: Bouvet eiland

en: Brazil
nl: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl: Brits Territorium in de Indische Oceaan

en: Brunei Darussalam
nl: Brunei

en: Bulgaria
nl: Bulgarije

en: By
nl: Door

en: Cambodia
nl: Cambodja

en: Cameroon
nl: Kameroen

en: Cape Verde
nl: Kaap Verdië

en: Car
nl: Auto

en: Cayman Islands
nl: Caymaneilanden

en: Central African Republic
nl: Centraal Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl: Tjaad

en: Change profile to: %s
nl: profiel veranderen naar: % s

en: Chile
nl: Chili

en: Christmas Island
nl: Kersteiland

en: City
nl: Stad

en: Cocos (Keeling) Islands
nl: Cocoseilanden

en: Command
nl: Opdracht

en: Comoros
nl: Comoren

en: Congo
nl: Congo-Brazzaville

en: Congo, Democratic Republic of the
nl: Congo-Kinshasa

en: Cook Islands
nl: Cookeilanden

en: Cote d'Ivoire
nl: Ivoorkust

en: Country
nl: Land

en: Croatia
nl: Kroatië

en: Current profile: %s
nl: Huidig profiel: %s

en: Czech Republic
nl: Tsjechië

en: Data
nl: Gegevens

en: Delete Bookmark
nl: Verwijder Bladwijzer

en: Denmark
nl: Denemarken

en: Description
nl: Beschrijving

en: Destination
nl: Bestemming

en: Destination Length
nl: Afstand

en: Destination Time
nl: Aankomsttijd

en: Display
nl: Tonen

en: District/Township
nl: Gebied

en: Dominican Republic
nl: Dominicaanse Republiek

en: E
nl: O

en: Egypt
nl: Egypte

en: Enter Destination
nl: Bestemming

en: Enter the roundabout soon
nl: U rijdt zodadelijk de rotonde op

en: Equatorial Guinea
nl: Equitoriaal Guinea

en: Estonia
nl: Estland

en: Ethiopia
nl: Ethiopië

en: Falkland Islands (Malvinas)
nl: Falkland Eilanden

en: Faroe Islands
nl: Färöer

en: Follow the road for the next %s
nl: Volg de weg voor de volgende %s

en: Former Destinations
nl: Vorige bestemmingen

en: France
nl: Frankrijk

en: French Guiana
nl: Frans Guiana

en: French Polynesia
nl: Frans Polynesië

en: French Southern Territories
nl: Franse Zuidelijke en Antarctische Gebieden

en: Fullscreen
nl: Beeldvullend

en: Georgia
nl: Georgië

en: Germany
nl: Duitsland

en: Greece
nl: Griekenland

en: Greenland
nl: Groenland

en: Guinea
nl: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Guinea-Bissau
nl: Guinee-Bissau

en: Heard Island and McDonald Islands
nl: Heard en McDonald eilanden

en: Height Profile
nl: Hoogteprofiel

en: Help
nl: Hulp

en: Holy See (Vatican City State)
nl: Vaticaanstad

en: House number
nl: Huisnummer

en: House numbers
nl: huisnummers

en: Hungary
nl: Hongarije

en: Iceland
nl: IJsland

en: In %s, enter the roundabout
nl: Neem de rotonde over %s

en: Indonesia
nl: Indonesië

en: Iran, Islamic Republic of
nl: Iran

en: Iraq
nl: Irak

en: Ireland
nl: Ierland

en: Isle of Man
nl: Eiland van Man

en: Israel
nl: Israël

en: Italy
nl: Italië

en: Jordan
nl: Jordanie

en: Kazakhstan
nl: Kazachstan

en: Kenya
nl: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
nl: ZuidKorea

en: Korea, Republic of
nl: Noord-Korea

en: Kuwait
nl: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl: Kirgizië

en: Lao People's Democratic Republic
nl: Laos

en: Latvia
nl: Letland

en: Layout
nl: Opmaak

en: Leave the roundabout at the %s
nl: Verlaat de rotonde bij de %s

en: Lebanon
nl: Libanon

en: Length
nl: Duur

en: Libyan Arab Jamahiriya
nl: Libië

en: Liechtenstein
nl: Lichtenstein

en: Lithuania
nl: Litouwen

en: Lock on Road
nl: Huidige locatie altijd op de weg

en: Lock on road
nl: Op weg plaatsen

en: Luxembourg
nl: Luxemburg

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
nl: Macedonië

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Main menu
nl: Hoofdmenu

en: Malaysia
nl: Maleisië

en: Maldives
nl: Maldiven

en: Map
nl: Kaart

en: Map Point
nl: Punt op de kaart

en: Map follows Vehicle
nl: Kaart volgt voertuig

en: Maps
nl: Kaarten

en: Marshall Islands
nl: Marshall eilanden

en: Mauritania
nl: Mauretanië

en: Message
nl: Boodschap

en: Micronesia, Federated States of
nl: Micronesië

en: Moldova, Republic of
nl: Moldavië

en: Mongolia
nl: Mongolië

en: Morocco
nl: Marokko

en: NE
nl: NO

en: Namibia
nl: Namibië

en: Netherlands
nl: Nederland

en: Netherlands Antilles
nl: Nederlandse Antillen

en: New Caledonia
nl: Nieuw Caledonië

en: New Zealand
nl: Nieuw Zeeland

en: Nicaragua
nl: NIcaragua

en: No
nl: Nee

en: Norfolk Island
nl: Norfolk

en: Northern Mariana Islands
nl: Noordelijke Marianen

en: Northing
nl: Noord boven

en: Norway
nl: Noorwegen

en: Number
nl: Nummer

en: POIs
nl: bezienswaardigheden

en: Palestinian Territory, Occupied
nl: Palestijns Gebied, Bezet

en: Papua New Guinea
nl: Papua Nieuw Guinea

en: Paste Bookmark
nl: Plak Bladwijzer

en: Paste bookmark
nl: Plak Bladwijzer

en: Philippines
nl: Philippijnen

en: Pitcairn
nl: Pitcairneilanden

en: Point 0x%x 0x%x
nl: Punt 0x%x 0x%x

en: Poland
nl: Polen

en: Position
nl: Positie

en: Postal
nl: Postcode

en: Projection
nl: Projectie

en: Quit
nl: Afsluiten

en: Recalculate
nl: Herberekenen

en: Rename
nl: Hernoem

en: Reunion
nl: Réunion

en: Roadbook
nl: route beschrijving

en: Romania
nl: Roemenië

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
nl: Route %4.0fkm    %02d:%02d Aankomsttijd

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
nl: Route 0000km  0+00:00 Aankomsttijd

en: Route Description
nl: Routebeschrijving

en: Rules
nl: Voorschrift

en: Running from source directory
nl: Gestart vanuit de brondirectory

en: Russian Federation
nl: Rusland

en: S
nl: Z

en: SE
nl: ZO

en: SW
nl: ZW

en: Saint Barthelemy
nl: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
nl: Sint-Helena

en: Saint Kitts and Nevis
nl: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Martin (French part)
nl: Sint-Maarten (Franse Antillen)

en: Saint Pierre and Miquelon
nl: Saint-Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl: Saint Vincent en de Grenadines

en: Sao Tome and Principe
nl: Sao Tomé en Principe

en: Saudi Arabia
nl: Saudi-Arabië

en: Screen coord : %d %d
nl: Schermcoörd: %d %d

en: Serbia
nl: Servië

en: Set as active
nl: Activeren

en: Set as destination
nl: Gebruik als bestemming

en: Set as position
nl: Zet als positie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Seychelles
nl: Seychellen

en: Show
    Map
nl: Kaart
    Weergeven

en: Show Locale
nl: Toon taal

en: Show NMEA Data
nl: Toon NMEA gegevens

en: Show NMEA data
nl: Toon NMEA-gegevens

en: Show Satellite Status
nl: Toon satellietstatus

en: Show Satellite status
nl: Satellietstatus weergeven

en: Sierra Leone
nl: Siërra Leone

en: Slovakia
nl: Slowakije

en: Slovenia
nl: Slovenië

en: Solomon Islands
nl: Salomonseilanden

en: Somalia
nl: Somalië

en: South Africa
nl: Zuid-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
nl: Zuid Georgia en de zuidelijke Sandwich eilanden

en: Spain
nl: Spanje

en: Stop
    Navigation
nl: Stop
    navigatie

en: Stop Navigation
nl: Stop navigatie

en: Street
nl: Straat

en: Streets
nl: Straten

en: Sudan
nl: Soedan

en: Svalbard and Jan Mayen
nl: Svalbard und Jan Mayen

en: Swaziland
nl: Swasiland

en: Sweden
nl: Zweden

en: Switzerland
nl: Zwitserland

en: Syrian Arab Republic
nl: Syrië

en: Taiwan, Province of China
nl: Taiwan

en: Tajikistan
nl: Tadzjikistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
nl: Neem de %1$s straat naar %2$s

en: Tanzania, United Republic of
nl: Tanzania

en: Time
nl: Tijd

en: Timor-Leste
nl: Oost-Timor

en: Tokelau
nl: Tokelau-eilanden

en: Tools
nl: Gereedschappen

en: Town
nl: Plaats

en: Trinidad and Tobago
nl: Trinidad en Tobago

en: Tunisia
nl: Tunesië

en: Turkey
nl: Turkije

en: Turks and Caicos Islands
nl: Turks- en Caicoseilanden

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
nl: Ga %3$s %1$s naar %2$s %4$s

en: Uganda
nl: Oeganda

en: Ukraine
nl: Oekraïne

en: United Arab Emirates
nl: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom
nl: Verenigd Koninkrijk

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: United States Minor Outlying Islands
nl: Kleine Pacifische eilanden van de Verenigde Staten

en: Vehicle
nl: Voertuig

en: Vehicle Position
nl: Voertuigpositie

en: Viet Nam
nl: Vietnam

en: View Attributes
nl: Bekijk eigenschappen

en: View in Browser
nl: Bekijk in browser

en: View on map
nl: Bekijk op de kaart

en: Virgin Islands, British
nl: Britse Maagdeneilanden

en: Virgin Islands, U.S.
nl: Maagdeneilanden, USA

en: Wallis and Futuna
nl: Wallis en Futuna

en: Western Sahara
nl: Westsahara

en: When possible, please turn around
nl: Indien mogelijk omkeren

en: Window Mode
nl: Venstermodus

en: Yemen
nl: Jemen

en: You have reached your destination %s
nl: %s bestemming bereikt

en: Zip Code
nl: Postcode

en: ZoomIn
nl: Vergroten

en: ZoomOut
nl: Verkleinen

en: _Quit
nl: Beëindigen

en: after %i roads
nl: na %i wegen

en: bike
nl: fiets

en: car
nl: auto

en: easily
nl: flauw

en: error
nl: fout

en: exit
nl: afslag

en: fifth
nl: vijfde

en: fifth exit
nl: vijfde afslag

en: first
nl: eerste

en: first exit
nl: eerste afslag

en: fourth
nl: vierde

en: fourth exit
nl: vierde afslag

en: horse
nl: paard

en: in %d m
nl: na %d meter

en: in %d meters
nl: na %d meter

en: in %d.%d kilometers
nl: na %d,%d kilometer

en: in one kilometer | in %d kilometers
nl[0]: na één kilometer
nl[1]: na %d kilometer

en: into the ramp
nl: naar de afslag

en: left
nl: links

en: now
nl: nu

en: one kilometer | %d kilometers
nl[0]: één kilometer
nl[1]: %d kilometer

en: pedestrian
nl: voetganger

en: really strongly
nl: zeer scherp

en: right
nl: rechts

en: second
nl: tweede

en: second exit
nl: tweede afslag

en: setting '%s' to '%s'
nl: Instelling '%s' naar '%s'

en: sixth
nl: zesde

en: sixth exit
nl: zesde afslag

en: soon
nl: binnenkort

en: strongly
nl: scherp

en: then leave the roundabout at the %s
nl: daarna de rotonde verlaten bij de %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
nl: neem daarna de %1$s weg naar %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
nl: daarna, ga na %3$s wegen %1$s %2$s naar %4$s

en: then you have reached your destination.
nl: dan heeft u uw bestemming bereikt.

en: third
nl: derde

en: third exit
nl: derde afslag

en: unknown
nl: onbekende

en: zeroth
nl: nulde

en: zeroth exit
nl: nulde afrit
