navit 0.5.0 - en to mk translation catalogue (409 entries)

en:  Azimuth
mk:  Азимут

en:  Elevation
mk:  Елевација

en: %d m
mk: %d м

en: %d meters
mk: %d метри

en: %d.%d kilometers
mk: %d.%d километри

en: %sinto the %s
mk: %sна %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
mk: %sна %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
mk: %sна %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
mk: %sна %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
mk: %sна улица %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
mk: * Непознато, додадете is_in тагови за овие градови

en: 2D
mk: 2Д

en: 3D
mk: 3Д

en: About
mk: За

en: About Navit
mk: За Navit

en: Actions
mk: Акции

en: Add Bookmark
mk: Додај обележувач

en: Add as bookmark
mk: Додадете како место

en: Afghanistan
mk: Авганистан

en: Aland Islands
mk: Аландски острови

en: Albania
mk: Албанија

en: Algeria
mk: Алжир

en: American Samoa
mk: Американска Самоа

en: And all the Navit Team
mk: И целиот Navit тим

en: Andorra
mk: Андора

en: Angola
mk: Ангола

en: Anguilla
mk: Ангила

en: Antarctica
mk: Антарктика

en: Antigua and Barbuda
mk: Антигва и Барбуда

en: Argentina
mk: Аргентина

en: Armenia
mk: Ерменија

en: Aruba
mk: Аруба

en: Australia
mk: Австралија

en: Austria
mk: Австрија

en: Autozoom
mk: Авто-зголемување

en: Azerbaijan
mk: Азербејџан

en: Back
mk: Назад

en: Back to map
mk: Врати се на картата

en: Bahamas
mk: Бахами

en: Bahrain
mk: Бахреин

en: Bangladesh
mk: Бангладеш

en: Barbados
mk: Барбадос

en: Belarus
mk: Белорусија

en: Belgium
mk: Белгија

en: Belize
mk: Белизе

en: Benin
mk: Бенин

en: Bermuda
mk: Бермуда

en: Bhutan
mk: Бутан

en: Bolivia
mk: Боливија

en: Bookmark
mk: Омилено место

en: Bookmark %s
mk: Интересно место %s

en: Bookmarks
mk: Омилени места

en: Bosnia and Herzegovina
mk: Босна и Херцеговина

en: Botswana
mk: Боцвана

en: Bouvet Island
mk: Остров Буве

en: Brazil
mk: Бразил

en: British Indian Ocean Territory
mk: Британска територија на Индиски океан

en: Brunei Darussalam
mk: Брунеи Дар ес Салам

en: Bulgaria
mk: Бугарија

en: Burkina Faso
mk: Буркина Фасо

en: Burundi
mk: Бурунди

en: By
mk: Од

en: Cambodia
mk: Камбоџа

en: Cameroon
mk: Камерун

en: Canada
mk: Канада

en: Cape Verde
mk: Кејп Верде

en: Car
mk: Автомобил

en: Cayman Islands
mk: Кајмански Острови

en: Central African Republic
mk: Централна Африканска Република

en: Chad
mk: Чад

en: Change profile to: %s
mk: Смени профил во: %s

en: Chile
mk: Чиле

en: China
mk: Кина

en: Christmas Island
mk: Велигденски Острови

en: City
mk: Град

en: Cocos (Keeling) Islands
mk: Кокосови (Килинг) острови

en: Colombia
mk: Колумбија

en: Command
mk: Програма

en: Comoros
mk: Коморски острови

en: Congo
mk: Конго

en: Congo, Democratic Republic of the
mk: Конго, Демократска Република

en: Cook Islands
mk: Кук острови

en: Costa Rica
mk: Костарика

en: Cote d'Ivoire
mk: Брегот на Слоновата коска

en: Country
mk: Држава

en: Croatia
mk: Хрватска

en: Cuba
mk: Куба

en: Current profile: %s
mk: Тековен профил: %s

en: Cyprus
mk: Кипар

en: Czech Republic
mk: Чешка Република

en: Data
mk: Податоци

en: Denmark
mk: Данска

en: Description
mk: Опис

en: Destination
mk: Одредиште

en: Destination Length
mk: Растојание до целта

en: Destination Time
mk: Време до целта

en: Display
mk: Екран

en: District
mk: Област

en: District/Township
mk: Општина

en: Djibouti
mk: Џибути

en: Dominica
mk: Доминика

en: Dominican Republic
mk: Доминиканска Република

en: E
mk: И

en: Ecuador
mk: Еквадор

en: Egypt
mk: Египет

en: El Salvador
mk: Ел Салвадор

en: Enter Destination
mk: Внесете одредиште

en: Enter the roundabout soon
mk: Наскоро влегувате во кружен тек

en: Equatorial Guinea
mk: Екваторијална Гвинеја

en: Eritrea
mk: Еритреја

en: Estonia
mk: Естонија

en: Ethiopia
mk: Етиопија

en: Falkland Islands (Malvinas)
mk: Фокландски Острови (Малвини)

en: Faroe Islands
mk: Фарски Острови

en: Fiji
mk: Фиџи

en: Finland
mk: Финска

en: Follow the road for the next %s
mk: Следете го патот следните %s

en: Former Destinations
mk: Претходни одредишта

en: France
mk: Франција

en: French Guiana
mk: Француска Гвинеја

en: French Polynesia
mk: Француска Полинезија

en: French Southern Territories
mk: Француски Јужни Територии

en: Fullscreen
mk: На цел екран

en: Gabon
mk: Габон

en: Gambia
mk: Гамбија

en: Georgia
mk: Грузија

en: Germany
mk: Германија

en: Ghana
mk: Гана

en: Gibraltar
mk: Гибралтар

en: Greece
mk: Грција

en: Greenland
mk: Гренланд

en: Grenada
mk: Гренада

en: Guadeloupe
mk: Гваделупе

en: Guam
mk: Гуам

en: Guatemala
mk: Гватемала

en: Guernsey
mk: Гернзи

en: Guinea
mk: Гвинеја

en: Guinea-Bissau
mk: Гвинеја Бисао

en: Guyana
mk: Гвајана

en: Haiti
mk: Хаити

en: Heard Island and McDonald Islands
mk: Херд острови и Мекдоналд острови

en: Height Profile
mk: Висински профил

en: Help
mk: Помош

en: Holy See (Vatican City State)
mk: Светата Столица (Ватикан, Град - Држава)

en: Honduras
mk: Хондурас

en: Hong Kong
mk: Хонг Конг

en: House number
mk: Куќен број

en: House numbers
mk: Куќни броеви

en: Hungary
mk: Унгарија

en: Iceland
mk: Исланд

en: In %s, enter the roundabout
mk: После %s влегувате во кружен ток

en: India
mk: Индија

en: Indonesia
mk: Индонезија

en: Info
mk: Инфо

en: Iran, Islamic Republic of
mk: Иран, Исламска Република

en: Iraq
mk: Ирак

en: Ireland
mk: Ирска

en: Isle of Man
mk: Островот Ман

en: Israel
mk: Израел

en: Italy
mk: Италија

en: Jamaica
mk: Јамајка

en: Japan
mk: Јапонија

en: Jersey
mk: Џерси

en: Jordan
mk: Јордан

en: Kazakhstan
mk: Казахстан

en: Kenya
mk: Кенија

en: Kiribati
mk: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic of
mk: Кореја, Демократска Народна Република

en: Korea, Republic of
mk: Кореја, Република

en: Kuwait
mk: Кувајт

en: Kyrgyzstan
mk: Киргистан

en: Lao People's Democratic Republic
mk: Народна Демократска Република Лао

en: Latvia
mk: Латвија

en: Layout
mk: Изглед

en: Leave the roundabout at the %s
mk: Излегувате од кружен тек на %s

en: Lebanon
mk: Либан

en: Lesotho
mk: Лесото

en: Liberia
mk: Либерија

en: Libyan Arab Jamahiriya
mk: Либиска Арапска Џамахирија

en: Liechtenstein
mk: Лихтенштајн

en: Lithuania
mk: Литванија

en: Lock on Road
mk: Придржувај се до патот

en: Lock on road
mk: Придржувај се на патот

en: Luxembourg
mk: Луксембург

en: Macao
mk: Макао

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
mk: Македонија

en: Madagascar
mk: Мадагаскар

en: Main Menu
mk: Главно мени

en: Main menu
mk: Главно мени

en: Malawi
mk: Малави

en: Malaysia
mk: Малезија

en: Maldives
mk: Малдиви

en: Mali
mk: Мали

en: Malta
mk: Малта

en: Map
mk: Карта

en: Map Point
mk: Точка на карта

en: Map follows Vehicle
mk: Картата го следи возилото

en: Maps
mk: Изгледи

en: Marshall Islands
mk: Маршалови Острови

en: Martinique
mk: Мартиник

en: Mauritania
mk: Мавританија

en: Mauritius
mk: Маврициус

en: Mayotte
mk: Мајоти

en: Message
mk: Порака

en: Mexico
mk: Мексико

en: Micronesia, Federated States of
mk: Микронезија, Федеративни Држави на

en: Moldova, Republic of
mk: Молдавија, Република

en: Monaco
mk: Монако

en: Mongolia
mk: Монголија

en: Montenegro
mk: Црна Гора

en: Montserrat
mk: Монтсерат

en: Morocco
mk: Мароко

en: Mozambique
mk: Мозамбик

en: Myanmar
mk: Мијанмар

en: N
mk: С

en: NE
mk: СИ

en: NW
mk: СЗ

en: Namibia
mk: Намибија

en: Nauru
mk: Науру

en: Nepal
mk: Непал

en: Netherlands
mk: Холандија

en: Netherlands Antilles
mk: Холандски Антили

en: New Caledonia
mk: Нова Каледонија

en: New Zealand
mk: Нов Зеланд

en: Nicaragua
mk: Никарагва

en: Niger
mk: Нигер

en: Nigeria
mk: Нигерија

en: Niue
mk: Ниуе

en: No
mk: Не

en: Norfolk Island
mk: Норфолк, Остров

en: Northern Mariana Islands
mk: Северни Маријански острови

en: Northing
mk: Северен правец

en: Norway
mk: Норвешка

en: Number
mk: Број

en: Oman
mk: Оман

en: POIs
mk: Интересни точки

en: Pakistan
mk: Пакистан

en: Palau
mk: Палау

en: Palestinian Territory, Occupied
mk: Палестинска територија, Окупирана

en: Panama
mk: Панама

en: Papua New Guinea
mk: Папуа Нова Гвинеја

en: Paraguay
mk: Парагвај

en: Peru
mk: Перу

en: Philippines
mk: Филипини

en: Pitcairn
mk: Питкерн

en: Point 0x%x 0x%x
mk: Точка 0x%x 0x%x

en: Poland
mk: Полска

en: Portugal
mk: Португалија

en: Position
mk: Позиция

en: Postal
mk: Поштенска

en: Projection
mk: Проекција

en: Puerto Rico
mk: Порто Рико

en: Qatar
mk: Катар

en: Quit
mk: Напушти

en: Recalculate
mk: Повторно пресметај

en: Reunion
mk: Реунион

en: Roadbook
mk: Патна книга

en: Romania
mk: Романија

en: Route
mk: Рута

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
mk: Рута %4.0fkm %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
mk: Рута 0000km 0+00:00 ETA

en: Route Description
mk: Објаснување за патот

en: Rules
mk: Правила

en: Running from source directory
mk: Работи од основниот директориум

en: Russian Federation
mk: Руска федерација

en: Rwanda
mk: Руанда

en: S
mk: Ј

en: SE
mk: ЈИ

en: SW
mk: ЈЗ

en: Saint Barthelemy
mk: Свети Бартоломеј

en: Saint Helena
mk: Света Елена

en: Saint Kitts and Nevis
mk: Свети Китс и Невис

en: Saint Lucia
mk: Света Лусија

en: Saint Martin (French part)
mk: Свети Мартин (Француски дел)

en: Saint Pierre and Miquelon
mk: Свети Пјер и Микелон

en: Saint Vincent and the Grenadines
mk: Свети Винсент и Гренадините

en: Samoa
mk: Самоа

en: San Marino
mk: Сан Марино

en: Sao Tome and Principe
mk: Сао Томе и Принципе

en: Saudi Arabia
mk: Саудиска Арабија

en: Screen coord : %d %d
mk: Координати на екранот: %d %d

en: Senegal
mk: Сенегал

en: Serbia
mk: Србија

en: Set as active
mk: Постави како активен

en: Set as destination
mk: Зададете како цел

en: Set as position
mk: Зададете како позиција

en: Settings
mk: Поставувања

en: Seychelles
mk: Сејшели

en: Show
    Map
mk: Покажи ја
    Картата

en: Show Locale
mk: Прикажи јазично подесување

en: Show NMEA Data
mk: Покажи NMEA податоци

en: Show NMEA data
mk: Покажи NMEA податоци

en: Show Satellite Status
mk: Покажи статус на сателитите

en: Show Satellite status
mk: Покажи статус на сателитите

en: Sierra Leone
mk: Сиера Леоне

en: Singapore
mk: Сингапур

en: Slovakia
mk: Словачка

en: Slovenia
mk: Словенија

en: Solomon Islands
mk: Соломонски Острови

en: Somalia
mk: Сомалија

en: South Africa
mk: Јужна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
mk: Јужна Џорџија и Јужните Сендвич острови

en: Spain
mk: Шпанија

en: Sri Lanka
mk: Шри Ланка

en: Stop
    Navigation
mk: Сопри ја
    Навигацијата

en: Stop Navigation
mk: Запирање на навигација

en: Street
mk: Улица

en: Streets
mk: Улици

en: Sudan
mk: Судан

en: Suriname
mk: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
mk: Свалбард и Жан Мајен

en: Swaziland
mk: Свазиленд

en: Sweden
mk: Шведска

en: Switzerland
mk: Швајцарија

en: Syrian Arab Republic
mk: Сиријска Арапска Република

en: Taiwan, Province of China
mk: Тајван, Кинеска провинција

en: Tajikistan
mk: Таџикистан

en: Take the %1$s road to the %2$s
mk: Продолжи по %1$s патот до %2$s

en: Tanzania, United Republic of
mk: Танзанија, Обединета Република

en: Test
mk: Тест

en: Thailand
mk: Тајланд

en: Time
mk: Време

en: Timor-Leste
mk: Тимор-Источен

en: Togo
mk: Того

en: Tokelau
mk: Токелау

en: Tonga
mk: Тонга

en: Tools
mk: Алатки

en: Town
mk: Град

en: Trinidad and Tobago
mk: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
mk: Тунис

en: Turkey
mk: Турција

en: Turkmenistan
mk: Туркменистан

en: Turks and Caicos Islands
mk: Острови Турк и Каикос

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
mk: Свртете %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Tuvalu
mk: Тувалу

en: Uganda
mk: Уганда

en: Ukraine
mk: Украина

en: United Arab Emirates
mk: Обединети Арапски Емирати

en: United Kingdom
mk: Обединето Кралство

en: United States
mk: Соединетите Американски Држави

en: United States Minor Outlying Islands
mk: Соединетите Држави, Мали додатни острови на

en: Uruguay
mk: Уругвај

en: Uzbekistan
mk: Узбекистан

en: Vanuatu
mk: Вануату

en: Vehicle
mk: Возило

en: Vehicle Position
mk: Позиција на возило

en: Venezuela
mk: Венецуела

en: Viet Nam
mk: Виетнам

en: View Attributes
mk: Види атрибути

en: View in Browser
mk: Види во пребарувач

en: View on map
mk: Види на карта

en: Virgin Islands, British
mk: Девствени Острови, Британски

en: Virgin Islands, U.S.
mk: Девствени Острови, САД

en: W
mk: З

en: Wallis and Futuna
mk: Валис и Футуна

en: Western Sahara
mk: Западна Сахара

en: When possible, please turn around
mk: Кога можете, свртете

en: Window Mode
mk: Работи во прозорец

en: Yemen
mk: Јемен

en: You have reached your destination %s
mk: Стигнавте на целта %s

en: Zambia
mk: Замбија

en: Zimbabwe
mk: Зимбабве

en: Zip Code
mk: Поштенски број

en: ZoomIn
mk: Зголеми

en: ZoomOut
mk: Намали

en: _Quit
mk: _Заврши

en: after %i roads
mk: после %i патишта

en: bike
mk: велосипед

en: car
mk: автомобил

en: easily
mk: лесно

en: error
mk: грешка

en: exit
mk: излез

en: fifth
mk: петти

en: fifth exit
mk: петти излез

en: first
mk: прв

en: first exit
mk: прв излез

en: fourth
mk: четврт

en: fourth exit
mk: четврт излез

en: horse
mk: коњ

en: in %d m
mk: после %d м

en: in %d meters
mk: после %d метра

en: in %d.%d kilometers
mk: после %d.%d километри

en: in one kilometer | in %d kilometers
mk[0]: после %d километри
mk[1]: после %d километри

en: into the ramp
mk: на рампа

en: km
mk: км

en: left
mk: на лево

en: m
mk: м

en: members and contributors.
mk: членови и придонесувачи

en: now
mk: сега

en: one kilometer | %d kilometers
mk[0]: %d километри
mk[1]: %d километри

en: pedestrian
mk: пешак

en: really strongly
mk: многу силно

en: right
mk: на десно

en: second
mk: втор

en: second exit
mk: втор излез

en: setting '%s' to '%s'
mk: смени '%s' во '%s'

en: sixth
mk: шести

en: sixth exit
mk: шести излез

en: soon
mk: наскоро

en: strongly
mk: силно

en: then leave the roundabout at the %s
mk: Потоа излегувате од кружен тек на %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
mk: тогаш појдете по патот %1$s кон %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
mk: тогаш свртете %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
mk: потоа пристигате на одредиштето.

en: third
mk: трет

en: third exit
mk: трет излез

en: unknown
mk: непознато

en: zeroth
mk: нулти

en: zeroth exit
mk: нема излез
