navit 0.5.0 - en to it translation catalogue (275 entries)

en: %d meters
it: %d metri

en: %sinto the %s
it: %sin %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
it: %sin %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
it: %sin %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
it: %sin %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
it: %sin %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
it: * Sconosciuto, aggiungi tag is_in a quelle città

en: Actions
it: Azioni

en: Add as bookmark
it: Aggiungi come segnalibro

en: Aland Islands
it: Isole Åland

en: American Samoa
it: Samoa Americane

en: Antarctica
it: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it: Antigua e Barbuda

en: Autozoom
it: Zoom automatico

en: Azerbaijan
it: Azerbaigian

en: Back
it: Indietro

en: Back to map
it: Torna alla mappa

en: Belarus
it: Bielorussia

en: Belgium
it: Belgio

en: Bookmark
it: Segnalibro

en: Bookmark %s
it: Segnalibro %s

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Bosnia and Herzegovina
it: Bosnia - Herzegovina

en: Bouvet Island
it: Isola Bouvet

en: Brazil
it: Brasile

en: British Indian Ocean Territory
it: Territorio Britannico dell'Oceano Indiano

en: Brunei Darussalam
it: Brunei

en: Cambodia
it: Cambogia

en: Cameroon
it: Camerun

en: Cape Verde
it: Capo Verde

en: Car
it: Automobile

en: Cayman Islands
it: Isole Cayman

en: Central African Republic
it: Repubblica Centrafricana

en: Chad
it: Ciad

en: Change profile to: %s
it: Cambia profilo con: %s

en: Chile
it: Cile

en: China
it: Cina

en: Christmas Island
it: Isola di Natale

en: City
it: Città

en: Cocos (Keeling) Islands
it: Isole Cocos

en: Command
it: Indicazione

en: Comoros
it: Comore

en: Congo, Democratic Republic of the
it: Congo, Repubblica Democratica del

en: Cook Islands
it: Isole Cook

en: Cote d'Ivoire
it: Costa d'Avorio

en: Country
it: Stato

en: Croatia
it: Croazia

en: Current profile: %s
it: Profilo corrente: %s

en: Cyprus
it: Cipro

en: Czech Republic
it: Repubblica Ceca

en: Data
it: Dati

en: Denmark
it: Danimarca

en: Description
it: Descrizione

en: Destination
it: Destinazione

en: Destination Length
it: Distanza all'arrivo

en: Destination Time
it: Tempo all'arrivo

en: Display
it: Visualizza

en: District
it: Regione

en: District/Township
it: Regione/provincia

en: Djibouti
it: Gibuti

en: Dominican Republic
it: Repubblica Dominicana

en: Egypt
it: Egitto

en: Enter Destination
it: Inserire la destinazione

en: Enter the roundabout soon
it: Entrare in rotatoria

en: Equatorial Guinea
it: Guinea Equatoriale

en: Ethiopia
it: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
it: Isole Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
it: Isole Fær Øer

en: Fiji
it: Figi

en: Finland
it: Finlandia

en: Follow the road for the next %s
it: Seguire la strada per i prossimi %s

en: Former Destinations
it: Destinazioni precedenti

en: France
it: Francia

en: French Guiana
it: Guyana Francese

en: French Polynesia
it: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it: Terre Australi e Antartiche Francesi

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Germany
it: Germania

en: Gibraltar
it: Gibilterra

en: Greece
it: Grecia

en: Greenland
it: Groenlandia

en: Guadeloupe
it: Guadalupa

en: Heard Island and McDonald Islands
it: Isole Heard e McDonald

en: Height Profile
it: Altimetria

en: Help
it: Aiuto

en: Holy See (Vatican City State)
it: Città del Vaticano

en: House number
it: Numero civico

en: House numbers
it: Numeri civici

en: Hungary
it: Ungheria

en: Iceland
it: Islanda

en: In %s, enter the roundabout
it: Tra %s entrare nella rotonda

en: Info
it: Informazioni

en: Iran, Islamic Republic of
it: Iran, Repubblica Islamica dell'

en: Ireland
it: Irlanda

en: Isle of Man
it: Isola di Man

en: Israel
it: Israele

en: Italy
it: Italia

en: Jamaica
it: Giamaica

en: Japan
it: Giappone

en: Jordan
it: Giordania

en: Kazakhstan
it: Kazakistan

en: Korea, Democratic People's Republic of
it: Corea, Repubblica Democratica Popolare di

en: Korea, Republic of
it: Corea, Repubblica di

en: Kyrgyzstan
it: Kirghizistan

en: Lao People's Democratic Republic
it: Laos, Repubblica popolare democratica del

en: Latvia
it: Lettonia

en: Leave the roundabout at the %s
it: Alla rotonda prendere l'uscita %s

en: Lebanon
it: Libano

en: Length
it: Distanza

en: Libyan Arab Jamahiriya
it: Libia

en: Lithuania
it: Lituania

en: Lock on Road
it: Prosegui su questa strada

en: Lock on road
it: Blocca sulla strada

en: Luxembourg
it: Lussemburgo

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
it: Repubblica di Macedonia

en: Main Menu
it: Menù principale

en: Main menu
it: Menù principale

en: Malaysia
it: Malesia

en: Maldives
it: Maldive

en: Map
it: Mappa

en: Map Point
it: Punto sulla mappa

en: Map follows Vehicle
it: La mappa segue il veicolo

en: Maps
it: Mappe

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Martinique
it: Martinica

en: Message
it: Messaggio

en: Mexico
it: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it: Stati Federati di Micronesia

en: Moldova, Republic of
it: Moldavia

en: Monaco
it: Principato di Monaco

en: Morocco
it: Marocco

en: Mozambique
it: Mozambico

en: NW
it: NO

en: Netherlands
it: Olanda

en: Netherlands Antilles
it: Antille olandesi

en: New Caledonia
it: Nuova Caledonia

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Norfolk Island
it: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it: Isole Marianne Settentrionali

en: Northing
it: Visione verso nord

en: Norway
it: Norvegia

en: Number
it: Numero

en: POIs
it: Punti d'interesse

en: Palestinian Territory, Occupied
it: Palestina

en: Papua New Guinea
it: Papua Nuova Guinea

en: Peru
it: Perù

en: Philippines
it: Filippine

en: Pitcairn
it: Isole Pitcairn

en: Point 0x%x 0x%x
it: Punto 0x%x, 0x%x

en: Poland
it: Polonia

en: Portugal
it: Portogallo

en: Position
it: Posizione

en: Postal
it: Postale

en: Projection
it: Proiezione

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Quit
it: Esci

en: Recalculate
it: Ricalcola

en: Reunion
it: Isola della Riunione

en: Roadbook
it: Quaderno di viaggio

en: Route
it: Percorso

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
it: Percorso %4.0f km, %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
it: Percorso 0000 km, 00:00 ETA

en: Rules
it: Regole

en: Running from source directory
it: Esecuzione dalla cartella di compilazione

en: Russian Federation
it: Federazione Russa

en: Rwanda
it: Ruanda

en: SW
it: SO

en: Saint Barthelemy
it: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
it: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it: Santa Lucia

en: Saint Martin (French part)
it: Saint-Martin (parte francese)

en: Saint Pierre and Miquelon
it: Saint-Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it: Saint Vincent e Grenadine

en: Sao Tome and Principe
it: São Tomé e Príncipe

en: Saudi Arabia
it: Arabia Saudita

en: Screen coord : %d %d
it: Coordinate schermo: %d, %d

en: Set as active
it: Imposta come attivo

en: Set as destination
it: Imposta come destinazione

en: Set as position
it: Imposta come posizione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Show
    Map
it: Mostra
    Mappa

en: Show NMEA Data
it: Mostra dati NMEA

en: Show NMEA data
it: Mostra dati NMEA

en: Show Satellite Status
it: Mostra stato satellite

en: Show Satellite status
it: Mostra stato satellite

en: Slovakia
it: Slovacchia

en: Solomon Islands
it: Isole Salomone

en: South Africa
it: Sudafrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it: Georgia del Sud e Isole delle Sandwich meridionali

en: Spain
it: Spagna

en: Stop
    Navigation
it: Stop

en: Stop Navigation
it: Interrompi la navigazione

en: Street
it: Via

en: Streets
it: Strade

en: Svalbard and Jan Mayen
it: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it: Svezia

en: Switzerland
it: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it: Siria

en: Taiwan, Province of China
it: Taiwan

en: Tajikistan
it: Tagikistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
it: Prendere la %1$s strada a %2$s

en: Tanzania, United Republic of
it: Tanzania

en: Test
it: Prova

en: Thailand
it: Thailandia

en: Time
it: Tempo

en: Timor-Leste
it: Timor Est

en: Tools
it: Strumenti

en: Town
it: Centro abitato

en: Trinidad and Tobago
it: Trinidad e Tobago

en: Turkey
it: Turchia

en: Turks and Caicos Islands
it: Turks e Caicos

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
it: Svoltare %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
it: Ucraina

en: United Arab Emirates
it: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it: Isole minori esterne degli Stati Uniti

en: Vehicle
it: Veicolo

en: Vehicle Position
it: Posizione del veicolo

en: Viet Nam
it: Vietnam

en: View Attributes
it: Visualizza attributi

en: View in Browser
it: Visualizza nel browser

en: View on map
it: Visualizza sulla mappa

en: Virgin Islands, British
it: Isole Vergini britanniche

en: Virgin Islands, U.S.
it: Isole Vergini americane

en: W
it: O

en: Wallis and Futuna
it: Wallis e Futuna

en: Western Sahara
it: Sahara Occidentale

en: When possible, please turn around
it: Appena possibile, invertire il senso di marcia

en: Window Mode
it: Modalità finestre

en: You have reached your destination %s
it: Destinazione raggiunta %s

en: Zip Code
it: C.A.P.

en: ZoomIn
it: Zoom +

en: ZoomOut
it: Zoom -

en: _Quit
it: _Esci

en: after %i roads
it: tra %i roads

en: bike
it: bicicletta

en: car
it: automobile

en: easily
it: leggermente

en: error
it: errore

en: exit
it: esci

en: fifth
it: quinto

en: fifth exit
it: quinta uscita

en: first
it: primo

en: first exit
it: prima uscita

en: fourth
it: quarto

en: fourth exit
it: quarta uscita

en: in %d m
it: fra %d m

en: in %d meters
it: fra %d metri

en: in %d.%d kilometers
it: fra %d,%d chilometri

en: in one kilometer | in %d kilometers
it[0]: fra un chilometro
it[1]: fra %d chilometri

en: into the ramp
it: nella rampa

en: left
it: sinistra

en: now
it: adesso

en: one kilometer | %d kilometers
it[0]: un chilometro
it[1]: %d chilometri

en: pedestrian
it: pedone

en: really strongly
it: decisamente

en: right
it: destra

en: second
it: secondo

en: second exit
it: seconda uscita

en: setting '%s' to '%s'
it: impostazione di '%s' a '%s'

en: sixth
it: sesto

en: sixth exit
it: sesta uscita

en: soon
it: tra poco

en: strongly
it: decisamente

en: then leave the roundabout at the %s
it: e alla rotonda prendere l'uscita %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
it: poi prendere la %1$s strada a %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
it: poi girare %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
it: poi sarete arrivati a destinazione

en: third
it: terzo

en: third exit
it: terza uscita

en: unknown
it: facendo quasi inversione

en: zeroth
it: zeresimo

en: zeroth exit
it: Uscita zeroth
