navit 0.5.0 - en to hu translation catalogue (341 entries)

en:  Azimuth
hu:  Irány

en:  Elevation
hu:  Magasság

en: %d meters
hu: %d méter

en: %d.%d kilometers
hu: %d,%d kilométer

en: %sinto the %s
hu: %shajtson rá a(z) %s útra

en: %sinto the %s%s%s|female form
hu: %sa(z) %s%s%s útra

en: %sinto the %s%s%s|male form
hu: %sa(z) %s%s%s útra

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
hu: %sa(z) %s%s%s útra

en: %sinto the street %s%s%s
hu: %sa(z) %s%s%s utcába

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
hu: *Ismeretlen, is_in címkék hozzáadása ezekhez a városokhoz

en: Actions
hu: Műveletek

en: Add Bookmark
hu: Könyvjelző hozzáadása

en: Add as bookmark
hu: Hozzáadás a könyvjelzőkhöz

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Aland Islands
hu: Aland-sziget

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Anguilla
hu: Angola

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Autozoom
hu: Ráközelítés

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Back
hu: Vissza

en: Back to map
hu: Vissza a térképhez

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Belize
hu: Belizé

en: Bermuda
hu: Bermudák

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bookmark
hu: Könyvjelző

en: Bookmark %s
hu: %s hozzáadása a könyvjelzőkhöz

en: Bookmarks
hu: Könyvjelzők

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia és Hercegovina

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Brazil
hu: Brazília

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai Óceáni Terület

en: Brunei Darussalam
hu: Brunei Szultanátus

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cape Verde
hu: Zöldfoki-szigetek

en: Car
hu: Autó

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: Change profile to: %s
hu: Profil módosítása erre: %s

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-szigetek

en: City
hu: Város

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Cocos (Keeling) -szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Command
hu: Parancs

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Congo
hu: Kongó

en: Congo, Democratic Republic of the
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cote d'Ivoire
hu: Elefántcsontpart

en: Country
hu: Ország

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Cuba
hu: Kuba

en: Current profile: %s
hu: Jelenlegi profil: %s

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Csehország

en: Data
hu: Adat

en: Denmark
hu: Dánia

en: Description
hu: Leírás

en: Destination
hu: Úticél

en: Destination Length
hu: Távolság a céltól

en: Destination Time
hu: Menetidő

en: Display
hu: Megjelenítés

en: District
hu: Kerület

en: District/Township
hu: Kerület/Környék

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: E
hu: K

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Enter Destination
hu: Úticél megadása

en: Enter the roundabout soon
hu: Hajtson be a körforgalomba hamarosan.

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Falkland Islands (Malvinas)
hu: Falkland-szigetek

en: Faroe Islands
hu: Feröer-szigetek

en: Fiji
hu: Fidzsi-szigetek

en: Finland
hu: Finnország

en: Follow the road for the next %s
hu: Haladjon az úton a következő %sig

en: Former Destinations
hu: Korábbi úticélok

en: France
hu: Franciaország

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: French Southern Territories
hu: Francia déli területek

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Germany
hu: Németország

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
hu: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: Height Profile
hu: Magassági profil

en: Help
hu: Súgó

en: Holy See (Vatican City State)
hu: Vatikán

en: Hong Kong
hu: Hongkong

en: House number
hu: Házszám

en: House numbers
hu: Házszámok

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: In %s, enter the roundabout
hu: %s után hajtson be a körforgalomba.

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Info
hu: Információk

en: Iran, Islamic Republic of
hu: Irán

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Isle of Man
hu: Man sziget

en: Israel
hu: Izrael

en: Italy
hu: Olaszország

en: Jamaica
hu: Jamaika

en: Japan
hu: Japán

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Korea, Democratic People's Republic of
hu: Koreai Demokratikus Népköztársaság

en: Korea, Republic of
hu: Koreai Köztársaság

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Lao People's Democratic Republic
hu: Laoszi Demokratikus Népköztársaság

en: Latvia
hu: Lettország

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Leave the roundabout at the %s
hu: Hagyja el a körforgalmat a(z) %s

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Length
hu: Hossz

en: Liberia
hu: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
hu: Líbiai Arab Jamahiriya

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Lock on Road
hu: Rögzítés az úthoz

en: Lock on road
hu: Rögzítés az úthoz

en: Look out! Camera!
hu: Vigyázz, kamera!

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Macao
hu: Makaó

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
hu: Macedónia, korábban Jugoszláv Köztársaság

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Main menu
hu: Főmenü

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Map
hu: Térkép

en: Map Point
hu: Térképpont

en: Map follows Vehicle
hu: A térkép követi a járművet

en: Maps
hu: Térképek

en: Marshall Islands
hu: Marsall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Message
hu: Üzenet

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia, Federated States of
hu: Mikronéz Államszövetség

en: Moldova, Republic of
hu: Moldáv Köztársaság

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: N
hu: É

en: NE
hu: ÉK

en: NW
hu: ÉNy

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: No
hu: Nincs

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi Mariana-szigetek

en: Northing
hu: Észak felé

en: Norway
hu: Norvégia

en: Number
hu: Házszám

en: Oman
hu: Omán

en: POIs
hu: POI-k

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Palestinian Territory, Occupied
hu: Palesztin Megszállt Területek

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn
hu: Pitcairn-szigetek

en: Please decrease your speed
hu: Lassíts!

en: Point 0x%x 0x%x
hu: Pont 0x%x 0x%x

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Position
hu: Pozíció

en: Postal
hu: Ir. szám

en: Projection
hu: Vetület

en: Qatar
hu: Katar

en: Quit
hu: Kilépés

en: Recalculate
hu: Újratervezés

en: Reunion
hu: Réunion

en: Roadbook
hu: Útikalauz

en: Romania
hu: Románia

en: Route
hu: Útvonal

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
hu: Útvonal hossza: %4.0fkm, becsült menetidő: %02d:%02d

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
hu: Útvonal hossza 0000km, becsült menetidő: 0+00:00

en: Route Description
hu: Útvonalleírás

en: Rules
hu: Szabályok

en: Running from source directory
hu: Futtatás a forráskönyvtárból

en: Russian Federation
hu: Orosz Föderáció

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: S
hu: D

en: SE
hu: DK

en: SW
hu: DNy

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona

en: Saint Kitts and Nevis
hu: St. Kitts és Nevis

en: Saint Lucia
hu: St. Lucia

en: Saint Martin (French part)
hu: Saint Martin (francia oldal)

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint-Pierre és Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és a Grenadines-szigetek

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Sao Tome and Principe
hu: São Tomé és Príncipe

en: Saudi Arabia
hu: Szaúd-Arábia

en: Screen coord : %d %d
hu: Képernyő koordinátái: %d %d

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Set as active
hu: Aktívra állítás

en: Set as destination
hu: Beállítás úticélként

en: Set as position
hu: Beállítás pozícióként

en: Settings
hu: Beállítások

en: Seychelles
hu: Seychelles-szigetek

en: Show
    Map
hu: Térkép
    megjelenítése

en: Show Locale
hu: Hely megjelenítése

en: Show NMEA Data
hu: NMEA adatok

en: Show NMEA data
hu: NMEA adatok

en: Show Satellite Status
hu: Műhold státusz

en: Show Satellite status
hu: Műhold státusz

en: Singapore
hu: Szingapúr

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetek

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Stop
    Navigation
hu: Navigáció
    leállítása

en: Stop Navigation
hu: Navigálás vége

en: Street
hu: Utca

en: Streets
hu: Utcák

en: Sudan
hu: Szudán

en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Svalbard-szigetek és Jan Mayen-sziget

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syrian Arab Republic
hu: Szíriai Arab Köztársaság

en: Taiwan, Province of China
hu: Tajvan, Kínai Tartomány

en: Tajikistan
hu: Tadzsikisztán

en: Take the %1$s road to the %2$s
hu: A(z) %1$s útnál forduljon %2$s

en: Tanzania, United Republic of
hu: Tanzániai Egyesült Köztársaság

en: Test
hu: Teszt

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Time
hu: Idő

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Togo
hu: Togó

en: Tokelau
hu: Tokelau-szigetek

en: Tools
hu: Eszközök

en: Town
hu: Város

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkey
hu: Törökország

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks és Caicos-szigetek

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
hu: Forduljon %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emirátusok

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Amerikai Csendes-óceáni-szigetek

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Vehicle
hu: Jármű

en: Vehicle Position
hu: Jármű helyzete

en: Viet Nam
hu: Vietnám

en: View Attributes
hu: Attribútumok megjelenítése

en: View in Browser
hu: Megtekintés böngészőben

en: View on map
hu: Megtekintés térképen

en: Virgin Islands, British
hu: Virgin-szigetek (brit)

en: Virgin Islands, U.S.
hu: Virgin-szigetek (USA)

en: W
hu: Ny

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: When possible, please turn around
hu: Amint lehet, fordujon meg

en: Window Mode
hu: Ablak mód

en: Yemen
hu: Jemen

en: You have reached your destination %s
hu: Elérte az úticélját: %s

en: Zimbabwe
hu: Zimbabve

en: Zip Code
hu: Irányítószám

en: ZoomIn
hu: Közelítés

en: ZoomOut
hu: Távolítás

en: _Quit
hu: _Kilépés

en: after %i roads
hu: %i út után

en: bike
hu: kerékpáros

en: car
hu: autós

en: easily
hu: enyhén

en: error
hu: hiba

en: exit
hu: kijárat

en: fifth
hu: ötödik

en: fifth exit
hu: ötödik kijáraton

en: first
hu: első

en: first exit
hu: első kijáraton

en: fourth
hu: negyedik

en: fourth exit
hu: negyedik kijáraton

en: horse
hu: ló

en: in %d m
hu: %d m után

en: in %d meters
hu: %d méter után

en: in %d.%d kilometers
hu: %d,%d kilométer után

en: in one kilometer | in %d kilometers
hu[0]: egy kilométer után
hu[1]: %d kilométer után

en: into the ramp
hu: a felhajtóra

en: left
hu: balra

en: now
hu: most

en: one kilometer | %d kilometers
hu[0]: egy kilométer
hu[1]: %d kilométer

en: pedestrian
hu: gyalogos

en: really strongly
hu: nagyon élesen

en: right
hu: jobbra

en: second
hu: második

en: second exit
hu: második kijáraton

en: setting '%s' to '%s'
hu: '%s' beállítása erre: '%s'

en: sixth
hu: hatodik

en: sixth exit
hu: hatodik kijáraton

en: soon
hu: hamarosan

en: strongly
hu: élesen

en: then leave the roundabout at the %s
hu: majd hagyja el a körforgalmat a(z) %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
hu: aztán a(z) %1$s útnál forduljon %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
hu: aztán forduljon %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
hu: majd eléri az úticélját.

en: third
hu: harmadik

en: third exit
hu: harmadik kijáraton

en: unknown
hu: ismeretlen

en: zeroth
hu: nulladik

en: zeroth exit
hu: nulladik kijáraton
