navit 0.5.0 - en to he translation catalogue (398 entries)

en: %d m
he: %d מ'

en: %d meters
he: %d מטרים

en: %sinto the %s
he: %sאל תוך ה%s

en: %sinto the %s%s%s|female form
he: %s אל רחוב %s %s %s

en: %sinto the %s%s%s|male form
he: %s אל רחוב %s %s %s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
he: %s אל רחוב %s %s %s

en: %sinto the street %s%s%s
he: %s אל רחוב %s %s %s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
he: *לא ידוע,הוסף תגי is_in לערים אלו

en: 2D
he: דו-מימד

en: 3D
he: תלת מימד

en: Actions
he: פעולות

en: Add as bookmark
he: צור סימניה למקום זה

en: Afghanistan
he: אפגניסטן

en: Aland Islands
he: איי אלאנדה

en: Albania
he: אלבניה

en: Algeria
he: אלג'יריה

en: American Samoa
he: סמואה האמריקאית

en: Andorra
he: אנדורה

en: Angola
he: אנגולה

en: Anguilla
he: אנגווילה

en: Antarctica
he: אנטארקטיקה

en: Antigua and Barbuda
he: אנטיגואה וברבודה

en: Argentina
he: ארגנטינה

en: Armenia
he: ארמניה

en: Aruba
he: ארובה

en: Australia
he: אוסטרליה

en: Austria
he: אוסטריה

en: Autozoom
he: זום אוטומטי

en: Azerbaijan
he: אזרבייג'אן

en: Back
he: חזרה

en: Back to map
he: חזור למפה

en: Bahamas
he: איי בהאמה

en: Bahrain
he: בחריין

en: Bangladesh
he: בנגלדש

en: Barbados
he: ברבדוס

en: Belarus
he: בלרוס

en: Belgium
he: בלגיה

en: Belize
he: בליז

en: Benin
he: בנין

en: Bermuda
he: ברמודה

en: Bhutan
he: בהוטאן

en: Bolivia
he: בוליביה

en: Bookmark
he: סימניה

en: Bookmark %s
he: סימנייה %s

en: Bookmarks
he: סימניות

en: Bosnia and Herzegovina
he: בוסניה והרצגובינה

en: Botswana
he: בוטסואנה

en: Bouvet Island
he: אי בובט

en: Brazil
he: ברזיל

en: British Indian Ocean Territory
he: הטריטוריה הבריטית באוקיינוס ההודי

en: Brunei Darussalam
he: סולטנות ברוניי

en: Bulgaria
he: בולגריה

en: Burkina Faso
he: בורקינה פאסו

en: Burundi
he: בורונדי

en: Cambodia
he: קמבודיה

en: Cameroon
he: קמרון

en: Canada
he: קנדה

en: Cape Verde
he: קייפ ורדה

en: Car
he: מכונית

en: Cayman Islands
he: איי קיימן

en: Central African Republic
he: רפובליקת מרכז אפריקה

en: Chad
he: צ'אד

en: Change profile to: %s
he: שנה את הפרופיל ל: %s

en: Chile
he: צ'ילה

en: China
he: סין

en: Christmas Island
he: אי כריסמס

en: City
he: עיר

en: Cocos (Keeling) Islands
he: איי קוקוס (קילינג)

en: Colombia
he: קולומביה

en: Command
he: פקודה

en: Comoros
he: איי קומורו

en: Congo
he: קונגו

en: Congo, Democratic Republic of the
he: הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו

en: Cook Islands
he: איי קוק

en: Costa Rica
he: קוסטה ריקה

en: Cote d'Ivoire
he: חוף השנהב

en: Country
he: ארץ

en: Croatia
he: קרואטיה

en: Cuba
he: קובה

en: Current profile: %s
he: פרופיל נוכחי: %s

en: Cyprus
he: קפריסין

en: Czech Republic
he: צ'כיה

en: Data
he: מידע

en: Denmark
he: דנמרק

en: Description
he: תיאור

en: Destination
he: יעד

en: Destination Length
he: מרחק ליעד

en: Destination Time
he: זמן ליעד

en: Display
he: תצוגה

en: District
he: מחוז

en: District/Township
he: מחוז/איזור העיר

en: Djibouti
he: ג'יבוטי

en: Dominica
he: דומיניקה

en: Dominican Republic
he: הרפובליקה הדומיניקנית

en: E
he: מז'

en: Ecuador
he: אקוודור

en: Egypt
he: מצרים

en: El Salvador
he: אל סלוודור

en: Enter Destination
he: הכנס יעד

en: Enter the roundabout soon
he: הכנס לכיכר הקרובה

en: Equatorial Guinea
he: גינאה המשוונית

en: Eritrea
he: אריתריאה

en: Estonia
he: אסטוניה

en: Ethiopia
he: אתיופיה

en: Falkland Islands (Malvinas)
he: איי פוקלנד

en: Faroe Islands
he: איי פארו

en: Fiji
he: פיג'י

en: Finland
he: פינלנד

en: Follow the road for the next %s
he: המשך בדרך זו למשך %s

en: Former Destinations
he: יעדים קודמים

en: France
he: צרפת

en: French Guiana
he: גיאנה הצרפתית

en: French Polynesia
he: פולינזיה הצרפתית

en: French Southern Territories
he: הטריטוריות הדרום צרפתיות

en: Fullscreen
he: מסך מלא

en: Gabon
he: גבון

en: Gambia
he: גמביה

en: Georgia
he: גאורגיה

en: Germany
he: גרמניה

en: Ghana
he: גאנה

en: Gibraltar
he: גיברלטר

en: Greece
he: יוון

en: Greenland
he: גרינלנד

en: Grenada
he: גרנדה

en: Guadeloupe
he: גוואדלופ

en: Guam
he: גואם

en: Guatemala
he: גואטמלה

en: Guernsey
he: גרנזי

en: Guinea
he: גינאה

en: Guinea-Bissau
he: גיניאה ביסאו

en: Guyana
he: גיאנה

en: Haiti
he: האיטי

en: Heard Island and McDonald Islands
he: האי הרד ואיי מקדונלד

en: Height Profile
he: פרופיל גובה

en: Help
he: עזרה

en: Holy See (Vatican City State)
he: וותיקן

en: Honduras
he: הונדורס

en: Hong Kong
he: הונג קונג

en: House number
he: מספר בית

en: House numbers
he: מספרי בתים

en: Hungary
he: הונגריה

en: Iceland
he: איסלנד

en: In %s, enter the roundabout
he: ב%s, הכנס לכיכר

en: India
he: הודו

en: Indonesia
he: אינדונזיה

en: Info
he: מידע

en: Iran, Islamic Republic of
he: אירן

en: Iraq
he: עיראק

en: Ireland
he: אירלנד

en: Isle of Man
he: האי מאן

en: Israel
he: ישראל

en: Italy
he: איטליה

en: Jamaica
he: ג'מייקה

en: Japan
he: יפן

en: Jersey
he: ג'רסי

en: Jordan
he: ירדן

en: Kazakhstan
he: קזחסטן

en: Kenya
he: קניה

en: Kiribati
he: קיריבאטי

en: Korea, Democratic People's Republic of
he: קוריאה הצפונית

en: Korea, Republic of
he: קוריאה הדרומית

en: Kuwait
he: כווית

en: Kyrgyzstan
he: קירגיסטן

en: Lao People's Democratic Republic
he: לאוס

en: Latvia
he: לטביה

en: Layout
he: מערך

en: Leave the roundabout at the %s
he: צא מהכיכר ב%s

en: Lebanon
he: לבנון

en: Length
he: אורך

en: Lesotho
he: לסוטו

en: Liberia
he: ליבריה

en: Libyan Arab Jamahiriya
he: לוב

en: Liechtenstein
he: ליכטנשטיין

en: Lithuania
he: ליטא

en: Lock on Road
he: הנעל על הדרך

en: Lock on road
he: נעול על הדרך

en: Luxembourg
he: לוקסמבורג

en: Macao
he: מקאו

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
he: מקדוניה

en: Madagascar
he: מדגסקר

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Main menu
he: תפריט ראשי

en: Malawi
he: מלאווי

en: Malaysia
he: מלזיה

en: Maldives
he: האיים המלדיביים

en: Mali
he: מאלי

en: Malta
he: מלטה

en: Map
he: מפה

en: Map Point
he: נקודה במפה

en: Map follows Vehicle
he: מפה עוקבת אחר הרכב

en: Maps
he: מפות

en: Marshall Islands
he: איי מרשל

en: Martinique
he: מרטיניק

en: Mauritania
he: מאוריטניה

en: Mauritius
he: מאוריציוס

en: Mayotte
he: מיוט

en: Message
he: הודעה

en: Mexico
he: מקסיקו

en: Micronesia, Federated States of
he: מיקרונזיה

en: Moldova, Republic of
he: מולדובה

en: Monaco
he: מונקו

en: Mongolia
he: מונגוליה

en: Montenegro
he: מונטנגרו

en: Montserrat
he: מונטסראט

en: Morocco
he: מרוקו

en: Mozambique
he: מוזמביק

en: Myanmar
he: מיאנמר

en: N
he: צ'

en: NE
he: צפון מזרח

en: NW
he: צפון מערב

en: Namibia
he: נמיביה

en: Nauru
he: נאורו

en: Nepal
he: נפאל

en: Netherlands
he: הולנד

en: Netherlands Antilles
he: האנטילים ההולנדיים

en: New Caledonia
he: קלדוניה החדשה

en: New Zealand
he: ניו-זילנד

en: Nicaragua
he: ניקרגואה

en: Niger
he: ניז'ר

en: Nigeria
he: ניגריה

en: Niue
he: ניואה

en: No
he: לא

en: Norfolk Island
he: האי נורפוק

en: Northern Mariana Islands
he: איי מריאנה הצפוניים

en: Northing
he: הצפנה

en: Norway
he: נורבגיה

en: Number
he: מס'

en: Oman
he: עומן

en: POIs
he: נ"צ

en: Pakistan
he: פקיסטן

en: Palau
he: פלאו

en: Palestinian Territory, Occupied
he: פלסטין

en: Panama
he: פנמה

en: Papua New Guinea
he: פפואה גינאה החדשה

en: Paraguay
he: פראגוואי

en: Peru
he: פרו

en: Philippines
he: הפיליפינים

en: Pitcairn
he: פיטקרן

en: Point 0x%x 0x%x
he: נקודה 0x%x 0x%x

en: Poland
he: פולין

en: Portugal
he: פורטוגל

en: Position
he: מיקום

en: Postal
he: דואר

en: Projection
he: תכנון

en: Puerto Rico
he: פורטו ריקו

en: Qatar
he: קטאר

en: Quit
he: יציאה

en: Recalculate
he: חשב מחדש

en: Reunion
he: ריוניון

en: Roadbook
he: הוראות נסיעה

en: Romania
he: רומניה

en: Route
he: מסלול

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
he: נשארו עוד %4.0f ק"מ, זמן הגעה משוער %02d:%02d

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
he: מסלול 0000ק"מ 0+00:00 זמן הגעה משוער

en: Rules
he: כללים

en: Running from source directory
he: מופעל מתיקיית המקור

en: Russian Federation
he: רוסיה

en: Rwanda
he: רואנדה

en: S
he: ד'

en: SE
he: דרום מזרח

en: SW
he: דרום מערב

en: Saint Barthelemy
he: סנט ברתלמי

en: Saint Helena
he: סנט הלנה

en: Saint Kitts and Nevis
he: סנט קיטס ונוויס

en: Saint Lucia
he: סנט לוסיה

en: Saint Martin (French part)
he: סנט מרטיו (החלק הצרפתי)

en: Saint Pierre and Miquelon
he: סנט פייר ומיקלון

en: Saint Vincent and the Grenadines
he: סנט וינסנט והגרנדינים

en: Samoa
he: סמואה

en: San Marino
he: סן מרינו

en: Sao Tome and Principe
he: סאו תומה ופרינסיפה

en: Saudi Arabia
he: ערב הסעודית

en: Screen coord : %d %d
he: קואורדינטת מסך: %d %d

en: Senegal
he: סנגל

en: Serbia
he: סרביה

en: Set as active
he: הגדרה כפעיל

en: Set as destination
he: קבע כיעד

en: Set as position
he: קבע כמיקום נוכחי

en: Settings
he: הגדרות

en: Seychelles
he: איי סיישל

en: Show
    Map
he: הצגת
    מפה

en: Show NMEA Data
he: הצגת נתוני NMEA

en: Show NMEA data
he: הצגת נתוני NMEA

en: Show Satellite Status
he: הצגת מצב הלוויינים

en: Show Satellite status
he: הצגת מצב הלוויינים

en: Sierra Leone
he: סיירה ליאונה

en: Singapore
he: סינגפור

en: Slovakia
he: סלובקיה

en: Slovenia
he: סלובניה

en: Solomon Islands
he: איי שלמה

en: Somalia
he: סומליה

en: South Africa
he: דרום אפריקה

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
he: איי ג'ורג'יה הדרומית ואיי סנדוויץ' הדרומיים

en: Spain
he: ספרד

en: Sri Lanka
he: סרי לנקה

en: Stop
    Navigation
he: עצור
    ניווט

en: Stop Navigation
he: עצור ניווט

en: Street
he: רחוב

en: Streets
he: רחובות

en: Sudan
he: סודן

en: Suriname
he: סורינאם

en: Svalbard and Jan Mayen
he: סוולבראד ויאן מאיין

en: Swaziland
he: סווזילנד

en: Sweden
he: שבדיה

en: Switzerland
he: שוויץ

en: Syrian Arab Republic
he: סוריה

en: Taiwan, Province of China
he: טאיוואן

en: Tajikistan
he: טג'יקיסטן

en: Take the %1$s road to the %2$s
he: קח את הכביש ה%1$s אל %2$s

en: Tanzania, United Republic of
he: טנזניה

en: Test
he: בדיקה

en: Thailand
he: תאילנד

en: Time
he: זמן

en: Timor-Leste
he: טימור מזרח

en: Togo
he: טוגו

en: Tokelau
he: טוקלאו

en: Tonga
he: טונגה

en: Tools
he: כלים

en: Town
he: עיירה

en: Trinidad and Tobago
he: טרינידד וטובגו

en: Tunisia
he: טוניסיה

en: Turkey
he: טורקיה

en: Turkmenistan
he: טורקמניסטן

en: Turks and Caicos Islands
he: איי טורקס וקאיקוס

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
he: פנה %1$s %2$s %4$s %3$s

en: Tuvalu
he: טובלו

en: Uganda
he: אוגנדה

en: Ukraine
he: אוקראינה

en: United Arab Emirates
he: איחוד האמירויות הערביות

en: United Kingdom
he: אנגליה

en: United States
he: ארצות הברית

en: United States Minor Outlying Islands
he: איים מזעריים ומרוחקים השייכים לארה"ב

en: Uruguay
he: אורוגוואי

en: Uzbekistan
he: אוזבקיסטן

en: Vanuatu
he: ונואטו

en: Vehicle
he: רכב (ׂGPS)

en: Vehicle Position
he: מיקום רכב

en: Venezuela
he: ונצואלה

en: Viet Nam
he: וייטנאם

en: View Attributes
he: צפה בתכונות

en: View in Browser
he: צפה בדפדפן אינטרנט

en: View on map
he: צפה במפה

en: Virgin Islands, British
he: איי הבתולה (בריטיים)

en: Virgin Islands, U.S.
he: איי הבתולה (ארה"ב)

en: W
he: מע'

en: Wallis and Futuna
he: ואליס ופוטונה

en: Western Sahara
he: סהרה המערבית

en: When possible, please turn around
he: כשיתאפשר לך, פנה חזרה

en: Window Mode
he: מצב חלון

en: Yemen
he: תימן

en: You have reached your destination %s
he: הגעת ליעדך %s

en: Zambia
he: זמביה

en: Zimbabwe
he: זימבבואה

en: Zip Code
he: מיקוד

en: ZoomIn
he: התקרב

en: ZoomOut
he: התרחק

en: _Quit
he: _יציאה

en: after %i roads
he: לאחר %i כבישים

en: bike
he: אופניים

en: car
he: מכונית

en: easily
he: מעט

en: error
he: שגיאה

en: exit
he: יציאה

en: fifth
he: חמישי

en: fifth exit
he: היציאה החמישית

en: first
he: ראשון

en: first exit
he: היציאה הראשונה

en: fourth
he: רביעי

en: fourth exit
he: היציאה הרביעית

en: in %d m
he: בעוד %d מ'

en: in %d meters
he: בעוד %d מטרים

en: in %d.%d kilometers
he: בעוד  %d.%d קילומטרים

en: in one kilometer | in %d kilometers
he[0]: בעוד קילומטר אחד
he[1]: בעוד %d קילומטרים

en: into the ramp
he: אל הרמפה

en: km
he: ק"מ

en: left
he: שמאלה

en: m
he: מ'

en: now
he: כעת

en: one kilometer | %d kilometers
he[0]: קילומטר אחד
he[1]: %d קילומטרים

en: pedestrian
he: הולך רגל

en: really strongly
he: באופן חזק מאד

en: right
he: ימינה

en: second
he: שני

en: second exit
he: היציאה השנייה

en: setting '%s' to '%s'
he: הגדרת '%s' ל־'%s'

en: sixth
he: שישי

en: sixth exit
he: היציאה השישית

en: soon
he: בקרוב

en: strongly
he: בצורה חדה

en: then leave the roundabout at the %s
he: אחר כך צא מהכיכר ב%s

en: then take the %1$s road to the %2$s
he: ואז קח את הכביש ה%1$s אל ה%2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
he: ואז פנה %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
he: ואז הגעת ליעד.

en: third
he: שלישי

en: third exit
he: היציאה השלישית

en: unknown
he: לא ידוע

en: zeroth
he: במקום ה־0

en: zeroth exit
he: היציאה ה-0
