navit 0.5.0 - en to fr translation catalogue (312 entries)

en:  Elevation
fr:  Elévation

en: %d meters
fr: %d mètres

en: %d.%d kilometers
fr: %d.%d kilomètres

en: %sinto the %s
fr: %svers la %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
fr: %ssur la %s%s%s|female form

en: %sinto the %s%s%s|male form
fr: %ssur le %s%s%s|male form

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
fr: %ssur l'%s%s%s|neutral form

en: %sinto the street %s%s%s
fr: %ssur %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
fr: Inconnu, ajoutez des étiquettes d'is_in à ces villes

en: About
fr: À propos

en: About Navit
fr: A propos de Navit

en: Add Bookmark
fr: Ajouter au favoris

en: Add as bookmark
fr: Ajouter aux favoris

en: Aland Islands
fr: Åland, îles

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: And all the Navit Team
fr: Et tous les membres du projet Navit

en: Andorra
fr: Andorre

en: Anguilla
fr: Anguille

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua et Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Autozoom
fr: Zoom automatique

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Back
fr: Retour

en: Back to map
fr: Retourner à la carte

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Bangladesh
fr: Bengladesh

en: Barbados
fr: Barbades

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bookmark
fr: Favoris

en: Bookmark %s
fr: Ajouter %s aux favoris

en: Bookmarks
fr: Favoris

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Îles Bouvet

en: Brazil
fr: Brésil

en: British Indian Ocean Territory
fr: Océan Indien, Territoire britannique de l'

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: By
fr: Développé par

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap Vert

en: Car
fr: Voiture

en: Cayman Islands
fr: Îles Cayman

en: Central African Republic
fr: République Centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: Change profile to: %s
fr: Définir le profil à : %s

en: Chile
fr: Chili

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: City
fr: Ville

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Iles Cocos

en: Colombia
fr: Colombie

en: Command
fr: Commande

en: Comoros
fr: Comores, Les

en: Congo, Democratic Republic of the
fr: Répulique démocratique du Congo

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Country
fr: Pays

en: Croatia
fr: Croatie

en: Current profile: %s
fr: Profil actuel : %s

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République Tchèque

en: Data
fr: Données

en: Denmark
fr: Danemark

en: Destination Length
fr: Distance à parcourir

en: Destination Time
fr: Temps de parcours

en: Display
fr: Affichage

en: District
fr: Quartier

en: District/Township
fr: Canton

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République Dominicaine

en: Ecuador
fr: Equateur

en: Egypt
fr: Égypte

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Enter Destination
fr: Entrez une destination

en: Enter the roundabout soon
fr: Préparez vous à vous engager dans le rond-point

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Erythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Ethiopie

en: Falkland Islands (Malvinas)
fr: Les Malouines (les Malvinas)

en: Faroe Islands
fr: Îles Feroe

en: Finland
fr: Finlande

en: Follow the road for the next %s
fr: Suivez la route sur %s

en: Former Destinations
fr: Destinations précédentes

en: French Guiana
fr: Guyanne française

en: French Polynesia
fr: Polynésie Française

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Germany
fr: Allemagne

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Guyana
fr: Guyane

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Heard, Île et McDonald, Îles

en: Height Profile
fr: Profil de hauteur

en: Help
fr: Aide

en: Holy See (Vatican City State)
fr: Saint-Siège (état de la cité du Vatican)

en: Hong Kong
fr: Hong-kong

en: House number
fr: Numéro de maison

en: House numbers
fr: Numéros de maison

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: In %s, enter the roundabout
fr: Dans %s, engagez vous dans le rond-point

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iran, Islamic Republic of
fr: Iran, République islamique d'

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Isle of Man
fr: Ile de Man

en: Iso2
fr: iso2

en: Iso3
fr: iso3

en: Israel
fr: Israël

en: Italy
fr: Italie

en: Jamaica
fr: Jamaique

en: Japan
fr: Japon

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Korea, Democratic People's Republic of
fr: Corée, République populaire démocratique de

en: Korea, Republic of
fr: Corée, République de

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizstan

en: Lao People's Democratic Republic
fr: Laos

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Layout
fr: Thème

en: Leave the roundabout at the %s
fr: Sortez du rond-point à la %s

en: Lebanon
fr: Liban

en: Length
fr: Distance

en: Liberia
fr: Libéria

en: Libyan Arab Jamahiriya
fr: Libye

en: Lithuania
fr: Lithuanie

en: Lock on Road
fr: Coller à la route

en: Lock on road
fr: Coller à la route

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
fr: Macédoine

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Map
fr: Carte

en: Map Point
fr: Point sur la carte

en: Map follows Vehicle
fr: La carte suit le véhicule

en: Maps
fr: Cartes

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Iles Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia, Federated States of
fr: Micronésie, États fédérés de

en: Moldova, Republic of
fr: Moldova, République de

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: NW
fr: NO

en: Namibia
fr: Namibie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles Néérlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle Calédonie

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: No
fr: Non

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Northing
fr: Orientation toujours au Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Number
fr: Numéro

en: OT
fr: Autre

en: POIs
fr: Points d'intérêt

en: Palestinian Territory, Occupied
fr: Palestine

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Pitcairn
fr: Îles Pitcairn

en: Poland
fr: Pologne

en: Postal
fr: Code postal

en: Quit
fr: Quitter

en: Recalculate
fr: Recalculer

en: Reunion
fr: Réunion

en: Roadbook
fr: Carnet de route

en: Romania
fr: Roumanie

en: Route
fr: Itinéraire

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
fr: Trajet restant %4.0f km    heure d'arrivée estimée %02d:%02d

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
fr: Trajet 0000 km  temps estimé 0+00:00

en: Route Description
fr: Description de la route

en: Rules
fr: Règles

en: Running from source directory
fr: Execution depuis le dossier d'origine

en: Russian Federation
fr: Russie

en: SW
fr: SO

en: Saint Helena
fr: Sainte Hélène

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint Kitts et Nevis

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Martin (French part)
fr: Saint Martin

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les Grenadines

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Screen coord : %d %d
fr: Coord. à l'écran : %d %d

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Serbia
fr: Serbie

en: Set as active
fr: Activer

en: Set as destination
fr: Définir comme destination

en: Set as position
fr: Définir comme position

en: Settings
fr: Configuration

en: Show
    Map
fr: Afficher
    la carte

en: Show Locale
fr: Afficher la locale

en: Show NMEA Data
fr: Afficher les données NMEA

en: Show NMEA data
fr: Afficher les données NMEA

en: Show Satellite Status
fr: Afficher les infos satellite

en: Show Satellite status
fr: Afficher les infos satellite

en: Singapore
fr: Singapour

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovènie

en: Solomon Islands
fr: Îles Solomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et Îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Stop
    Navigation
fr: Arrêter
    La navigation

en: Stop Navigation
fr: Annuler le trajet

en: Street
fr: Rue

en: Streets
fr: Rues

en: Suriname
fr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et île Jan Mayen

en: Swaziland
fr: Souaziland

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syrian Arab Republic
fr: Syrie

en: Taiwan, Province of China
fr: Taiwan, province de la Chine

en: Take the %1$s road to the %2$s
fr: Prenez la %1$s route vers la %2$s

en: Tanzania, United Republic of
fr: Tanzanie, République unie de

en: Thailand
fr: Thailande

en: Time
fr: Durée

en: Tools
fr: Outils

en: Town
fr: Ville

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité et Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkey
fr: Turquie

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques et Caïques

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
fr: %3$s, tournez %1$s%2$s %4$s

en: United Arab Emirates
fr: Émirats Arabes Unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles périphériques mineures des Etats-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Vehicle
fr: Véhicule

en: Vehicle Position
fr: Position du véhicule

en: Viet Nam
fr: Viêt Nam

en: View Attributes
fr: Voir les attributs

en: View in Browser
fr: Voir dans le navigateur

en: View on map
fr: Voir sur la carte

en: Virgin Islands, British
fr: Îles Vierges britanniques

en: Virgin Islands, U.S.
fr: Îles Vierges des États-Unis

en: W
fr: O

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: When possible, please turn around
fr: Dès que possible, faites demi-tour

en: Window Mode
fr: Mode fenêtré

en: You have reached your destination %s
fr: Vous êtes arrivé à destination : %s

en: Zambia
fr: Zambie

en: Zip Code
fr: Code postal

en: ZoomIn
fr: Zoom avant

en: ZoomOut
fr: Zoom arrière

en: _Quit
fr: _Quitter

en: after %i roads
fr: après %i rues

en: bike
fr: vélo

en: car
fr: voiture

en: easily
fr: légèrement

en: error
fr: erreur

en: exit
fr: sortie

en: fifth
fr: cinquième

en: fifth exit
fr: la cinquième sortie

en: first
fr: première

en: first exit
fr: la première sortie

en: fourth
fr: quatrième

en: fourth exit
fr: la quatrième sortie

en: horse
fr: cheval

en: in %d m
fr: dans %d m

en: in %d meters
fr: dans %d mètres

en: in %d.%d kilometers
fr: dans %d.%d kilomètres

en: in one kilometer | in %d kilometers
fr[0]: dans un kilomètre
fr[1]: dans %d kilomètres

en: into the ramp
fr: vers la sortie

en: left
fr: à gauche

en: members and contributors.
fr: membres et contributeurs

en: now
fr: maintenant

en: one kilometer | %d kilometers
fr[0]: un kilomètre
fr[1]: %d kilomètres

en: pedestrian
fr: piéton

en: really strongly
fr: très fortement

en: right
fr: à droite

en: second
fr: deuxième

en: second exit
fr: la deuxième sortie

en: setting '%s' to '%s'
fr: '%s' mis à '%s'

en: sixth
fr: sixième

en: sixth exit
fr: la sixième sortie

en: soon
fr: bientôt

en: strongly
fr: fortement

en: then leave the roundabout at the %s
fr: puis sortez du rond-point à la %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
fr: puis prenez la %1$s route à %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
fr: puis tournez %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
fr: ensuite vous serez à destination

en: third
fr: troisième

en: third exit
fr: la troisième sortie

en: unknown
fr: inconnu

en: zeroth
fr: zéroième

en: zeroth exit
fr: la zéroième sortie
