navit 0.5.0 - en to fo translation catalogue (308 entries)

en: %d meters
fo: %d metrar

en: %d.%d kilometers
fo: %d.%d kilometrar

en: %sinto the %s
fo: %sinná %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
fo: %sinto the %s%s%sa

en: %sinto the %s%s%s|male form
fo: %sinto the %s%s%sur

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
fo: %sinná %s%s%si

en: %sinto the street %s%s%s
fo: %sinná gøtuna %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
fo: * Ókent, knýt is_in tag til hasar býirnar

en: Actions
fo: Gerðir

en: Add Bookmark
fo: Legg bókamerki afturat

en: Add as bookmark
fo: legg til sum bókamerkið

en: Afghanistan
fo: Afganistan

en: Aland Islands
fo: Áland

en: American Samoa
fo: Amerikanskt Samoa

en: Antarctica
fo: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
fo: Antigua og Barbuda

en: Australia
fo: Avstralia

en: Austria
fo: Eysturríki

en: Autozoom
fo: Sjálvvirkið zoom

en: Azerbaijan
fo: Aserbajdsjan

en: Back
fo: Aftur

en: Back to map
fo: Aftur til kort

en: Bahamas
fo: Bahamasoyggjar

en: Bahrain
fo: Barain

en: Bangladesh
fo: Bangladesj

en: Belarus
fo: Hvítarussland

en: Belgium
fo: Belgia

en: Belize
fo: Belis

en: Bhutan
fo: Butan

en: Bookmark
fo: Bókamerki

en: Bookmark %s
fo: Bókamerk %s

en: Bookmarks
fo: Bókamerki

en: Bosnia and Herzegovina
fo: Bosnien-Hercegovina

en: Botswana
fo: Botsvana

en: Bouvet Island
fo: Bouvet oyggjin

en: Brazil
fo: Brasilia

en: British Indian Ocean Territory
fo: Bretskt-indiska sjóøki

en: Cambodia
fo: Kambodja

en: Cameroon
fo: Kamerun

en: Canada
fo: Kanada

en: Cape Verde
fo: Grønhøvdaoyggjarnar

en: Car
fo: Bilur

en: Cayman Islands
fo: Cayman oyggjarnar

en: Central African Republic
fo: Miðafrikalýðveldið

en: Chad
fo: Kjad

en: Change profile to: %s
fo: Broyt profil til: %s

en: Chile
fo: Kili

en: China
fo: Kina

en: Christmas Island
fo: Jólaoyggjin

en: City
fo: Býur

en: Cocos (Keeling) Islands
fo: Kokosøyggjarnar

en: Colombia
fo: Kolombia

en: Command
fo: Boð

en: Comoros
fo: Komorooyggjarnar

en: Congo
fo: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
fo: Kongo, tann demokratiska lýðveldið

en: Cook Islands
fo: Cookoyggjarnar

en: Costa Rica
fo: Kosta Rika

en: Cote d'Ivoire
fo: Fílabeinsstrondin

en: Country
fo: Land

en: Croatia
fo: Kroatia

en: Cuba
fo: Kuba

en: Current profile: %s
fo: Núverandi profilur %s

en: Cyprus
fo: Kýpros

en: Czech Republic
fo: Kekkia

en: Data
fo: Dáta

en: Denmark
fo: Danmørk

en: Description
fo: Frágreiðing

en: Destination
fo: Ferðamál

en: Destination Length
fo: Longd til ferðamál

en: Destination Time
fo: Tíð til málið

en: Display
fo: Skíggji

en: District
fo: Distrikt

en: District/Township
fo: Distrikt/Kommuna

en: Dominica
fo: Dominika

en: Dominican Republic
fo: Domingo lýðveldið

en: Ecuador
fo: Ekvador

en: Egypt
fo: Egyptaland

en: Enter Destination
fo: Slá inn ferðamál

en: Enter the roundabout soon
fo: Um lítið bil verður koyrt inní rundkoyringina

en: Equatorial Guinea
fo: Ekvator Guinea

en: Estonia
fo: Estland

en: Ethiopia
fo: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
fo: Falklandsoyggjarnar

en: Faroe Islands
fo: Føroyar

en: Finland
fo: Finnland

en: Follow the road for the next %s
fo: fylg vegnum tær næstu %s

en: Former Destinations
fo: Gomul Ferðamál

en: France
fo: Frakland

en: French Guiana
fo: Fransk Guinea

en: French Polynesia
fo: Fransk Polynesien

en: French Southern Territories
fo: Fraklands suður øki

en: Fullscreen
fo: Fullur skermur

en: Germany
fo: Týskland

en: Greece
fo: Grikkaland

en: Greenland
fo: Grønland

en: Guyana
fo: Gujana

en: Heard Island and McDonald Islands
fo: Heard- og McDonald-oyggjarnar

en: Height Profile
fo: Hæddar profilur

en: Help
fo: Hjálp

en: Holy See (Vatican City State)
fo: Vatikanríkið

en: House number
fo: Húsanummur

en: House numbers
fo: Húsanummur

en: Hungary
fo: Ungarn

en: Iceland
fo: Ísland

en: In %s, enter the roundabout
fo: um %s verður koyrt inní rundkoyringina

en: Iran, Islamic Republic of
fo: Iran, Islamiska lýveldi av

en: Iraq
fo: Irak

en: Ireland
fo: Írland

en: Israel
fo: Ísrael

en: Italy
fo: Italia

en: Jamaica
fo: Jameika

en: Kazakhstan
fo: Kasakstan

en: Kenya
fo: Kenja

en: Korea, Democratic People's Republic of
fo: Korea, Tað Demokratiska Folkalýveldi

en: Korea, Republic of
fo: Korea, Lýveldi

en: Kuwait
fo: Kuvait

en: Kyrgyzstan
fo: Kirgisia

en: Lao People's Democratic Republic
fo: Laos

en: Latvia
fo: Lettland

en: Layout
fo: Snið

en: Leave the roundabout at the %s
fo: far út úr rundkoyring við %s

en: Lebanon
fo: Libanon

en: Length
fo: Longd

en: Lesotho
fo: Lesoto

en: Libyan Arab Jamahiriya
fo: Libyan

en: Liechtenstein
fo: Liktenstein

en: Lithuania
fo: Litava

en: Lock on Road
fo: Læs til veg

en: Lock on road
fo: Læs til veg

en: Luxembourg
fo: Luksemborg

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
fo: Macedonia, tað fyrrverandi Jugoslaviska Lýveldi

en: Madagascar
fo: Madagaskar

en: Main Menu
fo: Høvuðsvalmynd

en: Main menu
fo: Høvuðsvalmynd

en: Malawi
fo: Malavi

en: Malaysia
fo: Maleisia

en: Maldives
fo: Maldivuoyggjarnar

en: Map
fo: Kort

en: Map Point
fo: Kort Punkt

en: Map follows Vehicle
fo: Kort fylgur akfari

en: Maps
fo: Kort

en: Marshall Islands
fo: Marshalloyggjarnar

en: Mauritania
fo: Móritania

en: Mauritius
fo: Móritius

en: Mayotte
fo: Mayotta

en: Message
fo: Boð

en: Mexico
fo: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
fo: Mikronesia, tær sameindu statirnir av

en: Moldova, Republic of
fo: Moldovia, Lýveldi

en: Monaco
fo: Monako

en: Morocco
fo: Marokko

en: Mozambique
fo: Mosambik

en: Myanmar
fo: Myanmar (Burma)

en: NW
fo: NV

en: Netherlands
fo: Niðurlond

en: New Caledonia
fo: Ný Kaledonia

en: New Zealand
fo: Ný Sæland

en: Nicaragua
fo: Nikaragua

en: No
fo: Nei

en: Norfolk Island
fo: Norfolk oyggjin

en: Northern Mariana Islands
fo: Norður Mariana oyggjarnar

en: Northing
fo: Mót norðan

en: Norway
fo: Noreg

en: Number
fo: Nummar

en: POIs
fo: Áhugaverd støð

en: Palestinian Territory, Occupied
fo: Palestina

en: Papua New Guinea
fo: Papua Nýguinea

en: Paraguay
fo: Paraguei

en: Peru
fo: Perú

en: Philippines
fo: Filipsoyggjar

en: Pitcairn
fo: Pitcairn oyggjar

en: Point 0x%x 0x%x
fo: Punkt 0x%x 0x%x

en: Poland
fo: Pólland

en: Position
fo: Stað

en: Postal
fo: Adressa

en: Projection
fo: Sýning

en: Qatar
fo: Katar

en: Quit
fo: Enda

en: Recalculate
fo: Umrokna

en: Reunion
fo: Reunion oyggin

en: Roadbook
fo: Vegbók

en: Romania
fo: Rumenia

en: Route
fo: Ruta

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
fo: Ruta %4.0fkm    %02d:%02d Tíðarmeting

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
fo: Ruta 0000km  0+00:00 Tíðarmeting

en: Route Description
fo: Rutulýsing

en: Rules
fo: Reglur

en: Running from source directory
fo: Koyrur frá keldumappuni

en: Russian Federation
fo: Russland

en: Rwanda
fo: Ruanda

en: SW
fo: SV

en: Saint Helena
fo: St. Helena

en: Saint Kitts and Nevis
fo: Saint Kitts og Nevis

en: Saint Lucia
fo: Saint Lusia

en: Saint Martin (French part)
fo: Saint Martin (Franski parturin)

en: Saint Pierre and Miquelon
fo: Saint-Pierre og Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fo: Saint Vinsent og Grenadinoyggjar

en: Samoa
fo: Sámoa

en: Sao Tome and Principe
fo: Sao Tome og Prinsipi

en: Saudi Arabia
fo: Saudi-Arábia

en: Screen coord : %d %d
fo: SKíggja krosspunkt : %d %d

en: Set as active
fo: Set sum virkið

en: Set as destination
fo: Set sum ferðamál

en: Set as position
fo: Set sum stað

en: Settings
fo: Setingar

en: Seychelles
fo: Seyskelloyggjarnar

en: Show
    Map
fo: Vís Kort

en: Show Locale
fo: Staðarlýsing

en: Show NMEA Data
fo: Vís NMEA Dáta

en: Show NMEA data
fo: Vís NMEA dáta

en: Show Satellite Status
fo: Vís Satilit Støðu

en: Show Satellite status
fo: Vís Satelit støðu

en: Singapore
fo: Singapor

en: Solomon Islands
fo: Sálomonoyggjarnar

en: South Africa
fo: Suðurafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fo: Suður Georgia og Suður Sandwich oyggjarnar

en: Spain
fo: Spania

en: Stop
    Navigation
fo: Enda navigering

en: Stop Navigation
fo: Stegga Navigering

en: Street
fo: Gøta

en: Streets
fo: Gøtur

en: Suriname
fo: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fo: Svalbard og Jan Mayen

en: Swaziland
fo: Svasiland

en: Sweden
fo: Svøríki

en: Switzerland
fo: Sveis

en: Syrian Arab Republic
fo: Sýria

en: Taiwan, Province of China
fo: Taivan

en: Tajikistan
fo: Tadsjikistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
fo: tak tann %1$s vegin til %2$s

en: Tanzania, United Republic of
fo: Tansania, Sameinda lýveldi av

en: Test
fo: Roynd

en: Time
fo: Tíð

en: Tools
fo: Tól

en: Town
fo: Bygd

en: Trinidad and Tobago
fo: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
fo: Tunesia

en: Turkey
fo: Turkaland

en: Turks and Caicos Islands
fo: Turks og Caicos oyggjarnar

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
fo: dreya %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
fo: Ukreina

en: United Arab Emirates
fo: Sameindu Arabisku Emuraturnar

en: United Kingdom
fo: Stórabretland

en: United States
fo: Sambandsríki Amerika

en: United States Minor Outlying Islands
fo: USA umkringliggjandi oyggjar

en: Uruguay
fo: Uruguei

en: Uzbekistan
fo: Usbekistan

en: Vehicle
fo: Akfar

en: Vehicle Position
fo: Akfars stað

en: Venezuela
fo: Venesuela

en: Viet Nam
fo: Vietnam

en: View Attributes
fo: Vís eginleikar

en: View in Browser
fo: Vís í kagara

en: View on map
fo: Vís á mappu

en: Virgin Islands, British
fo: jomfrúðoyggjarnar, Bretsku

en: Virgin Islands, U.S.
fo: jomfrúðoyggjarnar, U.S

en: W
fo: V

en: Wallis and Futuna
fo: Wallis- og Futunaoyggjarnar

en: Western Sahara
fo: Vestur Sahara

en: When possible, please turn around
fo: vend um skótast tilber

en: Window Mode
fo: Vindeyga støða

en: Yemen
fo: Jemen

en: You have reached your destination %s
fo: Tú hevur nátt tínum ferðamáli %s

en: Zambia
fo: Sambia

en: Zimbabwe
fo: Simbabvi

en: Zip Code
fo: Postnr.

en: _Quit
fo: _Gevst

en: after %i roads
fo: eftir %i vegir

en: bike
fo: Súkla

en: car
fo: bilur

en: easily
fo: lætt

en: error
fo: feilur

en: exit
fo: avkoyring

en: fifth
fo: fimti

en: fifth exit
fo: fimta avkoyring

en: first
fo: fyrsti

en: first exit
fo: fyrsta avkoyring

en: fourth
fo: fjórði

en: fourth exit
fo: fjórða avkoyring

en: horse
fo: hestur

en: in %d m
fo: um %d m

en: in %d meters
fo: um %d metrar

en: in %d.%d kilometers
fo: um %d.%d kilometrar

en: in one kilometer | in %d kilometers
fo[0]: um ein kilometur
fo[1]: um %d kilometrar

en: into the ramp
fo: uppá rampuna

en: left
fo: Vinstra

en: now
fo: nú

en: one kilometer | %d kilometers
fo[0]: ein kilometur
fo[1]: %d kilometrar

en: pedestrian
fo: fótgangari

en: really strongly
fo: sera knapt

en: right
fo: Høgra

en: second
fo: annar

en: second exit
fo: onnur avkoyring

en: setting '%s' to '%s'
fo: setur '%s' til '%s'

en: sixth
fo: sætti

en: sixth exit
fo: sætta avkoyring

en: soon
fo: skjótt

en: strongly
fo: knapt

en: then leave the roundabout at the %s
fo: far so út úr rundkoyring við %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
fo: so tak tann %1$s vegin til %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
fo: dreya síðan %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
fo: tá hevur tú nátt tínum ferðamáli

en: third
fo: triði

en: third exit
fo: triða avkoyring

en: unknown
fo: ókent

en: zeroth
fo: nullta

en: zeroth exit
fo: sjeyndi
