navit 0.5.0 - en to fi translation catalogue (296 entries)

en:  Azimuth
fi:  Atsimuutti

en:  Elevation
fi:  Korkeus

en: %d meters
fi: %d metriä

en: %d.%d kilometers
fi: %d.%d kilometriä

en: %sinto the %s
fi: %stielle %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
fi: %skadulle %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
fi: %skadulle %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
fi: %skadulle %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
fi: %skadulle %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
fi: * Tuntematon, lisätä is_in koodit näistä kaupungeista

en: About
fi: Tietoja

en: About Navit
fi: Tietoja - Navit

en: Actions
fi: Toiminnat

en: Add Bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Add Bookmark folder
fi: Lisää kirjanmerkkikansio

en: Add as bookmark
fi: Lisää kirjanmerkiksi

en: Afghanistan
fi: Afganistan

en: Aland Islands
fi: Ahvenanmaa

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: And all the Navit Team
fi: sekä koko Navit-tiimi

en: Antarctica
fi: Etelänapamanner

en: Antigua and Barbuda
fi: Antigua ja Barbuda

en: Argentina
fi: Argentiina

en: Austria
fi: Itävalta

en: Autozoom
fi: Autom. suurennus

en: Azerbaijan
fi: Azerbaizan

en: Back
fi: Takaisin

en: Back to map
fi: Takaisin karttaan

en: Bahamas
fi: Bahamasaaret

en: Belarus
fi: Valko-Venäjä

en: Belgium
fi: Belgia

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

en: Bookmark %s
fi: Tee kirjanmerkki %s

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Bosnia and Herzegovina
fi: Bosnia ja Hertsegovina

en: Bouvet Island
fi: Bouvet'n saari

en: Brazil
fi: Brasilia

en: British Indian Ocean Territory
fi: Brittiläinen Intian valtameren alue

en: Brunei Darussalam
fi: Brunei

en: By
fi: Tekijä

en: Cambodia
fi: Kambodza

en: Cameroon
fi: Kamerun

en: Canada
fi: Kanada

en: Cape Verde
fi: Kap Verde

en: Car
fi: Auto

en: Cayman Islands
fi: Caymansaaret

en: Central African Republic
fi: Keski-Afrikan tasavalta

en: Chad
fi: Tšad

en: Change profile to: %s
fi: Muuta profiilin: %s

en: China
fi: Kiina

en: Christmas Island
fi: Joulusaari

en: City
fi: Kaupunki

en: Cocos (Keeling) Islands
fi: Kookossaaret (Keeling-saaret)

en: Colombia
fi: Kolumbia

en: Command
fi: Komento

en: Comoros
fi: Komorit

en: Congo
fi: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
fi: Kongon tasavalta

en: Cook Islands
fi: Cook-saaret

en: Copy Bookmark
fi: Kopioi kirjanmerkki

en: Cote d'Ivoire
fi: Norsunluurannikko

en: Country
fi: Maa

en: Croatia
fi: Kroatia

en: Cuba
fi: Kuuba

en: Current profile: %s
fi: Nykyinen profiili: %s

en: Cut Bookmark
fi: Leikkaa kirjanmerkki

en: Cyprus
fi: Kypros

en: Czech Republic
fi: Tsekin tasavalta

en: Data
fi: Tieto

en: Delete Bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Denmark
fi: Tanska

en: Description
fi: Kuvaus

en: Destination
fi: Kohde

en: Destination Length
fi: Kohde

en: Destination Time
fi: Kohde

en: Display
fi: Näyttö

en: District
fi: Alue

en: District/Township
fi: Maakunta

en: Dominican Republic
fi: Dominikaaninen tasavalta

en: Egypt
fi: Egypti

en: Enter Destination
fi: Anna kohde

en: Enter the roundabout soon
fi: Liity liikenneympyrään pian

en: Equatorial Guinea
fi: Päiväntasaajan Guinea

en: Estonia
fi: Viro

en: Ethiopia
fi: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
fi: Falkland-saaret (Malvinas-saaret)

en: Faroe Islands
fi: FÃ¤rsaaret

en: Fiji
fi: Fidzi

en: Finland
fi: Suomi

en: Follow the road for the next %s
fi: Seuraa tätä tietä %s

en: Former Destinations
fi: Aiemmat kohteet

en: France
fi: Ranska

en: French Guiana
fi: Ranskan Guinea

en: French Polynesia
fi: Ranskan Polynesia

en: French Southern Territories
fi: Ranskan eteläiset alueet

en: Fullscreen
fi: Koko ruutu

en: Germany
fi: Saksa

en: Greece
fi: Kreikka

en: Greenland
fi: Grönlanti

en: Heard Island and McDonald Islands
fi: Heardin saari ja McDonaldin saaret

en: Height Profile
fi: Korkeusprofiili

en: Help
fi: Ohje

en: Holy See (Vatican City State)
fi: Vatikaanivaltio (Pyhä Istuin)

en: House number
fi: Talon numero

en: House numbers
fi: Talojen numerot

en: Hungary
fi: Unkari

en: Iceland
fi: Islanti

en: In %s, enter the roundabout
fi: %s, liity liikenneympyrään

en: India
fi: Intia

en: Iran, Islamic Republic of
fi: Iranin islamilainen tasavalta

en: Iraq
fi: Irak

en: Ireland
fi: Irlanti

en: Isle of Man
fi: Mansaari

en: Italy
fi: Italia

en: Jamaica
fi: Jamaika

en: Japan
fi: Japani

en: Jordan
fi: Jordania

en: Kazakhstan
fi: Kazakstan

en: Kenya
fi: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
fi: Pohjois-Korea

en: Korea, Republic of
fi: Etelä-Korea

en: Kyrgyzstan
fi: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
fi: Laosin demokraattinen tasavalta

en: Layout
fi: Pohja

en: Leave the roundabout at the %s
fi: Poistu liikenneympyrästä %s

en: Lebanon
fi: Libanon

en: Length
fi: Pituus

en: Libyan Arab Jamahiriya
fi: Libya

en: Liechtenstein
fi: Lichtenstein

en: Lithuania
fi: Liettua

en: Lock on Road
fi: Lukitse tiehen

en: Lock on road
fi: Lukitse tiehen

en: Luxembourg
fi: Luxemburg

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
fi: Entinen Jugoslavian tasavalta Makedonia

en: Madagascar
fi: Madagaskar

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Malaysia
fi: Malesia

en: Maldives
fi: Malediivit

en: Map
fi: Kartta

en: Map Point
fi: Karttapiste

en: Map follows Vehicle
fi: Kartta seuraa ajoneuvoa

en: Maps
fi: Kartat

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Message
fi: Viesti

en: Mexico
fi: Meksiko

en: Micronesia, Federated States of
fi: Mikronesian liittovaltio

en: Moldova, Republic of
fi: Moldova

en: Morocco
fi: Marokko

en: Mozambique
fi: Mosambik

en: Netherlands
fi: Alankomaat

en: Netherlands Antilles
fi: Alankomaiden Antillit

en: New Caledonia
fi: Uusi-Kaledonia

en: New Zealand
fi: Uusi-Seelanti

en: No
fi: Ei

en: Norfolk Island
fi: Norfolkinsaaret

en: Northern Mariana Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Northing
fi: Pohjoinen ylhäällä

en: Norway
fi: Norja

en: Number
fi: Numero

en: POIs
fi: POIt

en: Palestinian Territory, Occupied
fi: Palestiinalaisalueet, miehitetyt

en: Papua New Guinea
fi: Papua Uusi-Guinea

en: Paste Bookmark
fi: Liitä kirjanmerkki

en: Paste bookmark
fi: Liitä kirjanmerkki

en: Philippines
fi: Filippiinit

en: Point 0x%x 0x%x
fi: Piste 0x%x 0x%x

en: Poland
fi: Puola

en: Portugal
fi: Portugali

en: Position
fi: Sijainti

en: Postal
fi: Postinumero

en: Projection
fi: Projektio

en: Quit
fi: Lopeta

en: Recalculate
fi: Laske uudelleen

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Rename Bookmark
fi: Nimeä kirjanmerkki uudelleen

en: Roadbook
fi: Ohjeistaja

en: Route
fi: Reitti

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
fi: Reitti %4.0fkm, arvioitu aika %02d:%02d

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
fi: Reitti 0000km, arvioitu aika 0+00:00

en: Route Description
fi: Reitin kuvaus

en: Rules
fi: Säännöt

en: Running from source directory
fi: Ajetaan lähdehakemistosta

en: Russian Federation
fi: Venäjä

en: Rwanda
fi: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
fi: Saint Kitts ja Nevis

en: Saint Martin (French part)
fi: Saint-Martin (Ranskan osa)

en: Saint Pierre and Miquelon
fi: Saint Pierre ja Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
fi: Saint Vincent ja Grenadiinit

en: Sao Tome and Principe
fi: Sao Tome ja Principe

en: Saudi Arabia
fi: Saudi-Arabia

en: Screen coord : %d %d
fi: Ruutu %d %d

en: Set as active
fi: Aseta aktiiviseksi

en: Set as destination
fi: Aseta kohteeksi

en: Set as position
fi: Aseta sijainniksi

en: Settings
fi: Asetukset

en: Seychelles
fi: Seychellit

en: Show
    Map
fi: Näytä
    kartta

en: Show Locale
fi: Näytä maa-asetusto

en: Show NMEA Data
fi: Näytä NMEA-tiedot

en: Show NMEA data
fi: Näytä NMEA-tiedot

en: Show Satellite Status
fi: Näytä satelliittien tila

en: Show Satellite status
fi: Näytä satelliittien tila

en: Solomon Islands
fi: Salomonsaaret

en: South Africa
fi: Etelä-Afrikka

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fi: Etelä-Georgia ja Eteläiset Sandwichsaaret

en: Spain
fi: Espanja

en: Stop
    Navigation
fi: Lopeta
    Suunnistus

en: Stop Navigation
fi: Lopeta navigointi

en: Street
fi: Katu

en: Streets
fi: Kadut

en: Suriname
fi: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
fi: Svalbard ja Jan Mayen

en: Swaziland
fi: Swazimaa

en: Sweden
fi: Ruotsi

en: Switzerland
fi: Sveitsi

en: Syrian Arab Republic
fi: Syyrian arabitasavalta

en: Taiwan, Province of China
fi: Taiwan, Kiinan maakunta

en: Tajikistan
fi: Tadzikistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
fi: Valitse %1$s tie suuntaan %2$s

en: Tanzania, United Republic of
fi: Tansania, yhdistynyt tasavalta

en: Test
fi: Testi

en: Thailand
fi: Thaimaa

en: Time
fi: Aika

en: Timor-Leste
fi: Itä-Timor

en: Tools
fi: Työkalut

en: Town
fi: Paikkakunta

en: Trinidad and Tobago
fi: Trinidad ja Tobago

en: Turkey
fi: Turkki

en: Turks and Caicos Islands
fi: Turks- ja Caicossaaret

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
fi: Käänny %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
fi: Ukraina

en: United Arab Emirates
fi: Yhdistyneet Arabiemiirikunnat

en: United Kingdom
fi: Iso-Britannia

en: United States
fi: Yhdysvallat

en: United States Minor Outlying Islands
fi: Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret

en: Vehicle
fi: Kulkuneuvo

en: Vehicle Position
fi: Ajoneuvon sijainti

en: Viet Nam
fi: Vietnam

en: View Attributes
fi: Näytä ominaisuudet

en: View in Browser
fi: Näytä selaimessa

en: View on map
fi: Näytä kartalla

en: Virgin Islands, British
fi: Neitsytsaaret, brittiläiset

en: Virgin Islands, U.S.
fi: Neitsytsaaret, Yhdysvaltojen

en: Wallis and Futuna
fi: Wallis- ja Futunasaaret

en: Western Sahara
fi: LÃ¤nsi-Sahara

en: When possible, please turn around
fi: Kun mahdollista, tee u-käännös

en: Window Mode
fi: Ikkunatila

en: Yemen
fi: Jemen

en: You have reached your destination %s
fi: Olet saavuttanut kohteesi %s

en: Zambia
fi: Sambia

en: Zip Code
fi: Postinumero

en: ZoomIn
fi: Lähennä

en: ZoomOut
fi: Loitonna

en: _Quit
fi: Sulje

en: after %i roads
fi: %i tien jälkeen

en: bike
fi: Pyörän

en: car
fi: auto

en: easily
fi: loivasti

en: error
fi: virhe

en: exit
fi: poistumistie

en: fifth
fi: viides

en: fifth exit
fi: viidennestä liittymästä

en: first
fi: ensimmäinen

en: first exit
fi: ensimmäisestä liittymästä

en: fourth
fi: neljäs

en: fourth exit
fi: neljännestä liittymästä

en: horse
fi: hevonen

en: in %d m
fi: %d m päästä

en: in %d meters
fi: %d metrin päästä

en: in %d.%d kilometers
fi: %d,%d kilometrin päästä

en: in one kilometer | in %d kilometers
fi[0]: Yhden kilometrin päästä
fi[1]: %d kilometrin päästä

en: into the ramp
fi: rampille

en: left
fi: vasemmalle

en: members and contributors.
fi: jäsenet ja osallistujat.

en: now
fi: nyt

en: one kilometer | %d kilometers
fi[0]: yksi kilometri
fi[1]: %d kilometriä

en: pedestrian
fi: jalankulkijoiden

en: really strongly
fi: todella voimakkaasti

en: right
fi: oikealle

en: second
fi: toinen

en: second exit
fi: toisesta liittymästä

en: setting '%s' to '%s'
fi: asetetaan '%s' arvoon '%s'

en: sixth
fi: kuudes

en: sixth exit
fi: kuudennesta liittymästä

en: soon
fi: pian

en: strongly
fi: jyrkästi

en: then leave the roundabout at the %s
fi: poistu sitten liikenneympyrästä %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
fi: valitse sitten %1$s tie suuntaan %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
fi: käänny sitten %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
fi: sitten olet perillä.

en: third
fi: kolmas

en: third exit
fi: kolmannesta liittymästä

en: unknown
fi: tuntematon

en: zeroth
fi: nollas

en: zeroth exit
fi: nollannesta liittymästä
