navit 0.5.0 - en to eu translation catalogue (325 entries)

en:  Elevation
eu:  Garaiera

en: %d m
eu: %d metro

en: %d meters
eu: %d metro

en: %d.%d kilometers
eu: %d,%d kilometro

en: %sinto the %s
eu: %s %s-an

en: %sinto the %s%s%s|female form
eu: %s %s%s%s-an

en: %sinto the %s%s%s|male form
eu: %s %s%s%s-an

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
eu: %s %s%s%s-en

en: %sinto the street %s%s%s
eu: %s %s %s %s kalean

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
eu: * Ezezaguna, gehitu -en_dago etiketak hiri hauentzat

en: About
eu: Honi buruz

en: About Navit
eu: Naviti buruz

en: Actions
eu: Ekintzak

en: Add Bookmark
eu: Gogokoa gehitu

en: Add Bookmark folder
eu: Gehitu Gogokoen direktorioa

en: Add as bookmark
eu: Nahikotzat gehitu

en: Afghanistan
eu: Afganistan

en: Aland Islands
eu: Aland uharteak

en: American Samoa
eu: Amerikar Samoa

en: And all the Navit Team
eu: Eta Navit talde osoa

en: Anguilla
eu: Angila

en: Antarctica
eu: Antartika

en: Antigua and Barbuda
eu: Antigua eta Barbuda

en: Autozoom
eu: Autohanditu

en: Back
eu: Atzera

en: Back to map
eu: Mapara itzuli

en: Belarus
eu: Bielorrusia

en: Belgium
eu: Belgika

en: Bookmark
eu: Gogokoa

en: Bookmark %s
eu: %s marka

en: Bookmarks
eu: Gogokoak

en: Bosnia and Herzegovina
eu: Bosnia-Herzegovina

en: Bouvet Island
eu: Bouvet Uhartea

en: Brazil
eu: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
eu: Indiako Ozeanoko Britainiar Lurraldea

en: Brunei Darussalam
eu: Bruneiko Sultanerria

en: By
eu: Egileak

en: Cambodia
eu: Kanbodia

en: Cameroon
eu: Kamerun

en: Canada
eu: Kanada

en: Cape Verde
eu: Cabo Verde

en: Car
eu: Berebila

en: Cayman Islands
eu: Kaiman Uharteak

en: Central African Republic
eu: Ertafrikar Errepublika

en: Chad
eu: Txad

en: Change profile to: %s
eu: Profila aldatu: %s-ra

en: Chile
eu: Txile

en: China
eu: Txina

en: Christmas Island
eu: Christmas Uhartea

en: City
eu: Hiria

en: Cocos (Keeling) Islands
eu: Cocos (Keeling) Uharteak

en: Colombia
eu: Kolonbia

en: Command
eu: Agindua

en: Comoros
eu: Komoroak

en: Congo
eu: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
eu: Kongoko Errepublika Demokratikoa

en: Cook Islands
eu: Cook uharteak

en: Copy Bookmark
eu: Kopiatu Gogokoa

en: Cote d'Ivoire
eu: Bolikosta

en: Country
eu: Herrialdea

en: Croatia
eu: Kroazia

en: Cuba
eu: Kuba

en: Current profile: %s
eu: Oraingo profila: %s

en: Cut Bookmark
eu: Moztu Gogokoa

en: Cyprus
eu: Txipre

en: Czech Republic
eu: Txekiar Errepublika

en: Data
eu: Datuak

en: Decrease zoom level
eu: Txikitu zooma

en: Delete Bookmark
eu: Ezabatu Gogokoa

en: Denmark
eu: Danimarka

en: Description
eu: Zehazketa

en: Destination
eu: Helburua

en: Destination Length
eu: Helbururaino urruntasuna

en: Destination Time
eu: Helbururaino denbora

en: Display
eu: Bistaratzea

en: District
eu: Barrutia

en: District/Township
eu: Auzoa

en: Djibouti
eu: Djibuti

en: Dominica
eu: Dominika

en: Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

en: Ecuador
eu: Ekuador

en: Egypt
eu: Egipto

en: Enable/disable automatic zoom level changing
eu: Zoom automatikoa onartu/debekatu

en: Enter Destination
eu: Sartu helburua

en: Equatorial Guinea
eu: Ekuatore Ginea

en: Ethiopia
eu: Etiopia

en: Falkland Islands (Malvinas)
eu: Malvinak Uharteak (Falkland Uharteak)

en: Faroe Islands
eu: Faroe Uharteak

en: Finland
eu: Finlandia

en: Follow the road for the next %s
eu: Jarraitu bidean urrengo %s-arte

en: Former Destinations
eu: Aurreko Helburuak

en: France
eu: Frantzia

en: French Guiana
eu: Guayana Frantsesa

en: French Polynesia
eu: Polinesia Frantsesa

en: French Southern Territories
eu: Hegoaldeko Lurralde Frantsesak

en: Fullscreen
eu: Pantaila osoa

en: Germany
eu: Alemania

en: Greece
eu: Grezia

en: Greenland
eu: Groenlandia

en: Guadeloupe
eu: Guadalupe

en: Guinea
eu: Ginea

en: Guinea-Bissau
eu: Ginea-Bissau

en: Guyana
eu: Guayana

en: Heard Island and McDonald Islands
eu: Heard Uhartea eta McDonald Uharteak

en: Height Profile
eu: Garaiera ikusi

en: Help
eu: Laguntza

en: Holy See (Vatican City State)
eu: Vatikanoko hiria

en: House number
eu: Etxebizitza zenbakia

en: House numbers
eu: Etxebizitza zenbakiak

en: Hungary
eu: Hungaria

en: Iceland
eu: Islandia

en: In %s, enter the roundabout
eu: %s-tan sartu errotondan

en: Increase zoom level
eu: Handitu zooma

en: Info
eu: Datuak

en: Iran, Islamic Republic of
eu: Iran, Errepublika Islamikoa

en: Iraq
eu: Irak

en: Ireland
eu: Irlanda

en: Isle of Man
eu: Man Uhartea

en: Italy
eu: Italia

en: Jamaica
eu: Jamaika

en: Japan
eu: Japonia

en: Jordan
eu: Jordania

en: Keep orientation to the North
eu: Iparralderantz begira

en: Kenya
eu: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
eu: Korea, Herri-errepublika Demokratikoa (Ipar Korea)

en: Korea, Republic of
eu: Korea, Errepublika (Hego Korea)

en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

en: Lao People's Democratic Republic
eu: Laos Herri Errepublika Demokratikoa

en: Latvia
eu: Letonia

en: Layout
eu: Antolaketa

en: Leave the roundabout at the %s
eu: Irten errotondatik %s-ean

en: Lebanon
eu: Libano

en: Length
eu: Luzera

en: Libyan Arab Jamahiriya
eu: Libiar Arabiar Jamahiriya

en: Lithuania
eu: Lituania

en: Lock on Road
eu: Bidean oztopoa

en: Lock on road
eu: Bidean oztopoa

en: Luxembourg
eu: Luxenburgo

en: Macao
eu: Makao

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
eu: Mazedonia, Antzineko Jugoslabiar Errepublika

en: Madagascar
eu: Madagaskar

en: Main Menu
eu: Menu nagusia

en: Main menu
eu: Menu nagusia

en: Malaysia
eu: Malasia

en: Maldives
eu: Maldibak

en: Map
eu: Mapa

en: Map Point
eu: Mapako puntua

en: Map follows Vehicle
eu: Mapak ibilgailua jarraitzen du

en: Maps
eu: Mapak

en: Marshall Islands
eu: Marshall Uharteak

en: Martinique
eu: Martinika

en: Mauritius
eu: Maurizio

en: Message
eu: Mezua

en: Mexico
eu: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
eu: Mikronesiako Estatu Federatuak

en: Moldova, Republic of
eu: Moldavia, errepublika

en: Monaco
eu: Monako

en: Morocco
eu: Maroko

en: Mozambique
eu: Mozambike

en: N
eu: I

en: NE
eu: IE

en: NW
eu: IM

en: Netherlands
eu: Herbehereak

en: Netherlands Antilles
eu: Herbeheren Antillak

en: New Caledonia
eu: Kaledonia Berria

en: New Zealand
eu: Zelanda Berria

en: Nicaragua
eu: Nikaragua

en: No
eu: Ez

en: Norfolk Island
eu: Norfolk Uhartea

en: Northern Mariana Islands
eu: Ipar Mariana Uharteak

en: Northing
eu: Iparrerantz

en: Norway
eu: Norvegia

en: Number
eu: Zenbakia

en: Opens address search dialog
eu: Ireki helbidea bilatzeko lehioa

en: POIs
eu: PIak

en: Palestinian Territory, Occupied
eu: Palestinar Lurralde Okupatuak

en: Papua New Guinea
eu: Papua Ginea Berria

en: Paraguay
eu: Paraguai

en: Paste Bookmark
eu: Itsatsi Gogokoa

en: Paste bookmark
eu: Itsatsi gogokoa

en: Philippines
eu: Filipinak

en: Point 0x%x 0x%x
eu: Puntu 0x%x 0x%x

en: Poland
eu: Polonia

en: Position
eu: kokalekua

en: Postal
eu: Posta

en: Projection
eu: Proiekzioa

en: Quit
eu: Irten

en: Quit the application
eu: Irten programatik

en: Recalculate
eu: Birkalkulatu

en: Redraw map
eu: Mapa Birmargotu

en: Rename
eu: Izena aldatu

en: Rename Bookmark
eu: Gogokoa berrizendatu

en: Roadbook
eu: Gida

en: Romania
eu: Errumania

en: Route
eu: Ibilbidea

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
eu: Ibilide %4.0fkm %02d:%02d EDI

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
eu: Ibilbide 0000km 0+00:00 EDI

en: Route Description
eu: Ibilbidearen nondik-norakoa

en: Rules
eu: Arauak

en: Running from source directory
eu: Iturburu direktoriotik ari\n

en: Russian Federation
eu: Errusiako Federazioa

en: Rwanda
eu: Ruanda

en: S
eu: H

en: SE
eu: HE

en: SW
eu: HM

en: Saint Barthelemy
eu: San Bartolome

en: Saint Helena
eu: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
eu: Saint Kitts eta Nevis

en: Saint Lucia
eu: Santa Luzia

en: Saint Martin (French part)
eu: Saint Martin (Frantziar zatia)

en: Saint Pierre and Miquelon
eu: Saint Pierre eta Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
eu: Saint Vincent eta Grenadinak

en: Sao Tome and Principe
eu: Sao Tome eta Printze

en: Screen coord : %d %d
eu: Pantaila koordenatuak: %d %d

en: Set as active
eu: Lanean ezarri

en: Set as destination
eu: Heburuz hautatu

en: Set as position
eu: Kolekua finkatu

en: Set destination
eu: Helburua ezarri

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: Seychelles
eu: Seychelleak

en: Show
    Map
eu: Mapa
    Erakutsi

en: Show Locale
eu: Locale erakutsi

en: Show NMEA Data
eu: NMEA datuak erakutsi

en: Show NMEA data
eu: NMEA datuak erakutsi

en: Show Satellite Status
eu: Sateliteen egoera erakutsi

en: Show Satellite status
eu: Sateliteen egoera erakutsi

en: Show position cursor
eu: Erakutsi kurtsore kokalekua

en: Show/hide route description
eu: Erakutsi/ezkutatu hibilbidearen berri

en: Sierra Leone
eu: Sierra Leona

en: Singapore
eu: Singapur

en: Slovakia
eu: Eslovakia

en: Slovenia
eu: Eslovenia

en: Solomon Islands
eu: Solomon Uharteak

en: South Africa
eu: Hegoafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
eu: Hegoaldeko Georgia eta Hegoaldeko Sandwich Uharteak

en: Spain
eu: Espainia

en: Stop
    Navigation
eu: Nabigazioa
    Gelditu

en: Stop Navigation
eu: Nabigazioa Gelditu

en: Street
eu: Kalea

en: Streets
eu: Kaleak

en: Suriname
eu: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
eu: Svalbard eta Jan Mayen Uharteak

en: Swaziland
eu: Swazilandia

en: Sweden
eu: Suedia

en: Switches map orientation to the north or the vehicle
eu: Maparen norabidea iparralde edo berebilaren artean aldatu

en: Switzerland
eu: Suitza

en: Syrian Arab Republic
eu: Siriako Arabiar Errepublika

en: Taiwan, Province of China
eu: Taiwan, Txinako Errepublika

en: Take the %1$s road to the %2$s
eu: Hartu %1$s bidea %2$s-ean

en: Tanzania, United Republic of
eu: Tanzaniako Errepublika Batua

en: Test
eu: Saiatu

en: Thailand
eu: Tailandia

en: Time
eu: Denbora

en: Timor-Leste
eu: Ekialdeko Timor

en: Tools
eu: Tresnak

en: Town
eu: Herria

en: Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobago

en: Turkey
eu: Turkia

en: Turks and Caicos Islands
eu: Turk eta Caico uharteak

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
eu: Biratu %1$s%2$s-ra %3$s%4$s-tan

en: Ukraine
eu: Ukraina

en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

en: United Kingdom
eu: Erresuma Batua

en: United States
eu: Estatu Batuak

en: United States Minor Outlying Islands
eu: Estatu Batuetako Itsas Bestaldeko Uharte Txikiak

en: Uruguay
eu: Uruguai

en: Vehicle
eu: Ibilgailua

en: Vehicle Position
eu: Berebilaren kokalekua

en: Viet Nam
eu: Vietnam

en: View Attributes
eu: Atributoak erakutsi

en: View in Browser
eu: Ikusi nabigatzailean

en: View on map
eu: Mapan Ikusi

en: Virgin Islands, British
eu: Birgina Uharteak, Britainarrak

en: Virgin Islands, U.S.
eu: Birjina Uharteak, A.E.B.

en: W
eu: M

en: Wallis and Futuna
eu: Wallis eta Futuna

en: Western Sahara
eu: Mendebaldeko Sahara

en: When possible, please turn around
eu: Ahal duzunean eman itzulia, mesedez

en: Window Mode
eu: Lehio modua

en: You have reached your destination %s
eu: %s helburura iritsi zara

en: Zip Code
eu: Posta-kodea

en: ZoomIn
eu: Hurbildu

en: ZoomOut
eu: Hurrundu

en: _Quit
eu: _Irten

en: after %i roads
eu: %i bideen ondoren

en: bike
eu: bizikleta

en: car
eu: berebila

en: easily
eu: pizka bat

en: error
eu: akatsa

en: exit
eu: irteera

en: fifth
eu: boskarren

en: fifth exit
eu: boskarren

en: first
eu: lehen

en: first exit
eu: lehenengo irteera

en: fourth
eu: laugarren

en: fourth exit
eu: laugarren irteera

en: horse
eu: zaldia

en: in %d m
eu: %d metrotan

en: in %d meters
eu: %d metrotan

en: in %d.%d kilometers
eu: %d,%d kilometrotan

en: in one kilometer | in %d kilometers
eu[0]: kilometro batean
eu[1]: %d kilometrotan

en: into the ramp
eu: maldan

en: left
eu: ezkerra

en: members and contributors.
eu: partaide eta laguntzaileak.

en: now
eu: orain

en: one kilometer | %d kilometers
eu[0]: kilometro bat
eu[1]: %d kilometro

en: pedestrian
eu: oinezkoa

en: really strongly
eu: benetan gogor

en: right
eu: eskuina

en: second
eu: bigarren

en: second exit
eu: bigarren irteera

en: setting '%s' to '%s'
eu: '%s' '%s'ra ezartzen\n

en: sixth
eu: seigarren

en: sixth exit
eu: seigarren irteera

en: soon
eu: hurrengotan

en: strongly
eu: gogorki

en: then leave the roundabout at the %s
eu: gero, irten errotondatik %s-ean

en: then take the %1$s road to the %2$s
eu: orduan hartu %1$s irteera %2$s-era

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
eu: ondoren biratu %1$s %2$s-ra %3$s%4$s-raino

en: then you have reached your destination.
eu: dagoeneko helburura iritsi zara

en: third
eu: hirugarren

en: third exit
eu: hirugarren irteera

en: unknown
eu: ezezaguna

en: zeroth
eu: zero

en: zeroth exit
eu: zerogarren irteera
