navit 0.5.0 - en to el translation catalogue (419 entries)

en:  Azimuth
el:  Αζιμούθιο

en:  Elevation
el:  Υψόμετρο

en: %d m
el: %d μ

en: %d meters
el: %d μέτρα

en: %d.%d kilometers
el: %d.%d χιλιόμετρα

en: %sinto the %s
el: %s στην %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
el: %sστην %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
el: %sστον %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
el: %sστο %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
el: %s στην οδό %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
el: * Άγνωστη, προσθέστε ετικέτες is_in σε αυτές τις πόλεις

en: 2D
el: 2Δ

en: 3D
el: 3Δ

en: About
el: Περί

en: About Navit
el: Περί του Navit

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Add Bookmark
el: Προσθήκη σελιδοδείκτη

en: Add Bookmark folder
el: Πρόσθεση φακέλου Σελιδοδείκτη

en: Add as bookmark
el: Προσθήκη ως σελιδοδείκτης

en: Afghanistan
el: Αφγανιστάν

en: Aland Islands
el: Νήσοι Όλαντ

en: Albania
el: Αλβανία

en: Algeria
el: Αλγερία

en: American Samoa
el: Αμερικανική Σαμόα

en: And all the Navit Team
el: Και όλη την ομάδα του Navit

en: Andorra
el: Ανδόρα

en: Angola
el: Ανγκόλα

en: Anguilla
el: Ανγκίλα

en: Antarctica
el: Ανταρκτική

en: Antigua and Barbuda
el: Αντίγκουα και Μπαρμπούντα

en: Argentina
el: Αργεντινή

en: Armenia
el: Αρμενία

en: Aruba
el: Αρούμπα

en: Australia
el: Αυστραλία

en: Austria
el: Αυστρία

en: Autozoom
el: Αυτόματο Ζουμ

en: Azerbaijan
el: Αζερμπαϊτζάν

en: Back
el: Προηγ.

en: Back to map
el: Πίσω στο χάρτη

en: Bahamas
el: Μπαχάμες

en: Bahrain
el: Μπαχρέιν

en: Bangladesh
el: Μπαγκλαντές

en: Barbados
el: Μπαρμπέιντος

en: Belarus
el: Λευκορωσία

en: Belgium
el: Βέλγιο

en: Belize
el: Μπελίζ

en: Benin
el: Μπενίν

en: Bermuda
el: Βερμούδες

en: Bhutan
el: Μπουτάν

en: Bolivia
el: Βολιβία

en: Bookmark
el: Σελιδοδείκτης

en: Bookmark %s
el: Σελιδοδείκτης %s

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Bosnia and Herzegovina
el: Βοσνία-Ερζεγοβίνη

en: Botswana
el: Μποτσουάνα

en: Bouvet Island
el: Νήσος Μπουβέ

en: Brazil
el: Βραζιλία

en: British Indian Ocean Territory
el: Βρετανικά Εδάφη Ινδικού Ωκεανού

en: Brunei Darussalam
el: Μπρουνέι Νταρουσαλάμ

en: Bulgaria
el: Βουλγαρία

en: Burkina Faso
el: Μπουρκίνα Φάσο

en: Burundi
el: Μπουρουντί

en: By
el: Από

en: Cambodia
el: Καμπότζη

en: Cameroon
el: Καμερούν

en: Canada
el: Καναδάς

en: Cape Verde
el: Πράσινο Ακρωτήριο

en: Car
el: Αυτοκίνητο

en: Cayman Islands
el: Νήσοι Κέυμαν

en: Central African Republic
el: Δημοκρατία Κεντρικής Αφρικής

en: Chad
el: Τσαντ

en: Change profile to: %s
el: Αλλαγή προφίλ σε: %s

en: Chile
el: Χιλή

en: China
el: Κίνα

en: Christmas Island
el: Νήσοι Χριστουγέννων

en: City
el: Πόλη

en: Cocos (Keeling) Islands
el: Νήσοι Κόκος (Κήλινγκ)

en: Colombia
el: Κολομβία

en: Command
el: Εντολή

en: Comoros
el: Κομόρες

en: Congo
el: Κονγκό

en: Congo, Democratic Republic of the
el: Δημοκρατία του Κονγκό

en: Cook Islands
el: Νήσοι Κουκ

en: Copy Bookmark
el: Αντιγραφή Σελιδοδείκτη

en: Costa Rica
el: Κόστα Ρίκα

en: Cote d'Ivoire
el: Ακτή Ελεφαντοστού

en: Country
el: Χώρα

en: Croatia
el: Κροατία

en: Cuba
el: Κούβα

en: Current profile: %s
el: Τρέχον προφίλ: %s

en: Cut Bookmark
el: Αποκοπή Σελιδοδείκτη

en: Cyprus
el: Κύπρος

en: Czech Republic
el: Δημοκρατία της Τσεχίας

en: Data
el: Δεδομένα

en: Delete Bookmark
el: Διαγραφή Σελιδοδείκτη

en: Denmark
el: Δανία

en: Description
el: Περιγραφή

en: Destination
el: Προορισμός

en: Destination Length
el: Απόσταση Προορισμού

en: Destination Time
el: Χρόνος που απομένει

en: Display
el: Προβολή

en: District
el: Επαρχία

en: District/Township
el: Επαρχία/Οικισμός

en: Djibouti
el: Τζιμπουτί

en: Dominica
el: Ντομίνικα

en: Dominican Republic
el: Δομινικανή Δημοκρατία

en: E
el: Α

en: Ecuador
el: Εκουαδόρ

en: Egypt
el: Αίγυπτος

en: El Salvador
el: Ελ Σαλβαδόρ

en: Enter Destination
el: Εισάγετε προορισμό

en: Enter the roundabout soon
el: Μπές στη κυκλική πορεία άμεσα

en: Equatorial Guinea
el: Ισημερινή Γουινέα

en: Eritrea
el: Ερυθραία

en: Estonia
el: Εσθονία

en: Ethiopia
el: Αιθιοπία

en: Falkland Islands (Malvinas)
el: Νήσοι Φώκλαντ (Μαλβίνες)

en: Faroe Islands
el: Νήσοι Φερόε

en: Fiji
el: Νησιά Φίτζι

en: Finland
el: Φινλανδία

en: Follow the road for the next %s
el: Ακολουθήστε το δρόμο για τα επόμενα %s

en: Former Destinations
el: Προγενέστερες διαδρομές

en: France
el: Γαλλία

en: French Guiana
el: Γαλλική Γουινέα

en: French Polynesia
el: Γαλλική Πολυνησία

en: French Southern Territories
el: Γαλλικές Νότιες Περιοχές

en: Fullscreen
el: Πλήρης Οθόνη

en: Gabon
el: Γκαμπόν

en: Gambia
el: Γκάμπια

en: Georgia
el: Γεωργία

en: Germany
el: Γερμανία

en: Ghana
el: Γκάνα

en: Gibraltar
el: Γιβραλτάρ

en: Greece
el: Ελλάδα

en: Greenland
el: Γροιλανδία

en: Grenada
el: Γρενάδα

en: Guadeloupe
el: Γουαδελούπη

en: Guam
el: Γκουάμ

en: Guatemala
el: Γουατεμάλα

en: Guernsey
el: Νήσος Guernsey

en: Guinea
el: Γουινέα

en: Guinea-Bissau
el: Γουινέα-Μπισσάου

en: Guyana
el: Γουιάνα

en: Haiti
el: Αϊτή

en: Heard Island and McDonald Islands
el: Νήσος Χερντ και Νήσοι ΜακΝτόναλντ

en: Height Profile
el: Ύψος προφίλ

en: Help
el: Βοήθεια

en: Holy See (Vatican City State)
el: Αγία Έδρα (Κράτος της Πόλης του Βατικανού)

en: Honduras
el: Ονδούρα

en: Hong Kong
el: Χονγκ Κονγκ

en: House number
el: Αριθμός σπιτιού

en: House numbers
el: Αριθμοί σπιτιών

en: Hungary
el: Ουγγαρία

en: Iceland
el: Ισλανδία

en: In %s, enter the roundabout
el: Σε %s, μπες σε κυκλική πορεία

en: India
el: Ινδία

en: Indonesia
el: Ινδονησία

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Iran, Islamic Republic of
el: Ισλαμική Δημοκρατία του Ιράν

en: Iraq
el: Ιράκ

en: Ireland
el: Ιρλανδία

en: Isle of Man
el: Αϊλ οφ Μαν

en: Israel
el: Ισραήλ

en: Italy
el: Ιταλία

en: Jamaica
el: Τζαμάικα

en: Japan
el: Ιαπωνία

en: Jersey
el: Τζέρσεϋ

en: Jordan
el: Ιορδανία

en: Kazakhstan
el: Καζακστάν

en: Kenya
el: Κένυα

en: Kiribati
el: Κιριμπάτι

en: Korea, Democratic People's Republic of
el: Κορέα, Λαϊκη Δημοκρατία της

en: Korea, Republic of
el: Κορέα, Δημοκρατία της

en: Kuwait
el: Κουβέιτ

en: Kyrgyzstan
el: Κιργκιστάν

en: Lao People's Democratic Republic
el: Λαϊκή Δημοκρατία του Λάος

en: Latvia
el: Λεττονία

en: Layout
el: Διάταξη

en: Leave the roundabout at the %s
el: Εξοδος απο την κυκλική πορεία στην %s

en: Lebanon
el: Λίβανος

en: Length
el: Μήκος

en: Lesotho
el: Λεσότο

en: Liberia
el: Λιβερία

en: Libyan Arab Jamahiriya
el: Λυβική Αραβική Τζαμαχιρία

en: Liechtenstein
el: Λίχτενσταϊν

en: Lithuania
el: Λιθουανία

en: Lock on Road
el: Κλείδωμα στο δρόμο

en: Lock on road
el: Κλείδωμα στο δρόμο

en: Luxembourg
el: Λουξεμβούργο

en: Macao
el: Μακάο

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
el: Π.Γ.Δ.Μ.

en: Madagascar
el: Μαδαγασκάρη

en: Main Menu
el: Κύριο Μενού

en: Main menu
el: Κύριο Μενού

en: Malawi
el: Μαλάουι

en: Malaysia
el: Μαλαισία

en: Maldives
el: Μαλδίβες

en: Mali
el: Μάλι

en: Malta
el: Μάλτα

en: Map
el: Χάρτης

en: Map Point
el: Σημείο Χάρτη

en: Map follows Vehicle
el: Ο χάρτης ακολουθεί το Όχημα

en: Maps
el: Χάρτες

en: Marshall Islands
el: Νήσοι Μάρσαλ

en: Martinique
el: Μαρτινίκα

en: Mauritania
el: Μαυριτανία

en: Mauritius
el: Μαυρίκιος

en: Mayotte
el: Μαγιότ

en: Message
el: Μήνυμα

en: Mexico
el: Μεξικό

en: Micronesia, Federated States of
el: Μικρονησία, Ομόσπονδες Πολιτείες της

en: Moldova, Republic of
el: Δημοκρατία της Μολδαβίας

en: Monaco
el: Μονακό

en: Mongolia
el: Μογγολία

en: Montenegro
el: Μαυροβούνιο

en: Montserrat
el: Μοντσεράτ

en: Morocco
el: Μαρόκο

en: Mozambique
el: Μοζαμβίκη

en: Myanmar
el: Μιανμάρ

en: N
el: Β

en: NE
el: ΒΑ

en: NW
el: ΒΔ

en: Namibia
el: Ναμίμπια

en: Nauru
el: Ναουρού

en: Nepal
el: Νεπάλ

en: Netherlands
el: Ολλανδία

en: Netherlands Antilles
el: Ολλανδικές Αντίλλες

en: New Caledonia
el: Νέα Καληδονία

en: New Zealand
el: Νέα Ζηλανδία

en: Nicaragua
el: Νικαράγουα

en: Niger
el: Νίγηρας

en: Nigeria
el: Νιγηρία

en: Niue
el: Νιούε

en: No
el: Όχι

en: Norfolk Island
el: Νήσοι Νόρφολκ

en: Northern Mariana Islands
el: Νήσοι Βόρειες Μαριάνες

en: Northing
el: Χάρτης στο βορρά

en: Norway
el: Νορβηγία

en: Number
el: Αριθμός

en: OT
el: ΟΤ

en: Oman
el: Ομάν

en: POIs
el: Σημεία Ενδιαφέροντος

en: Pakistan
el: Πακιστάν

en: Palau
el: Παλάου

en: Palestinian Territory, Occupied
el: Κατεχόμενα Παλαιστινιακά Εδάφη

en: Panama
el: Παναμάς

en: Papua New Guinea
el: Παπούα-Νέα Γουινέα

en: Paraguay
el: Παραγουάη

en: Paste Bookmark
el: Επικόληση Σελιδοδείκτη

en: Paste bookmark
el: Επικόληση σελιδοδείκτη

en: Peru
el: Περού

en: Philippines
el: Φιλιππίνες

en: Pitcairn
el: Πίτκερν

en: Point 0x%x 0x%x
el: Σημείο 0x%x 0x%x

en: Poland
el: Πολωνία

en: Portugal
el: Πορτογαλία

en: Position
el: Θέση

en: Postal
el: Ταχυδρομική

en: Projection
el: Προβολή :

en: Puerto Rico
el: Πόρτο Ρίκο

en: Qatar
el: Κατάρ

en: Quit
el: Έξοδος

en: Recalculate
el: Επαναϋπολογισμός

en: Rename
el: Μετονομασία

en: Rename Bookmark
el: Μετονομασία Σελιδοδείκτη

en: Reunion
el: Ρεουνιόν

en: Roadbook
el: Οδηγίες Διαδρομής

en: Romania
el: Ρουμανία

en: Route
el: Διαδρομή

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
el: Διαδρομή %4.0fχλμ Χρόνος που απομένει %02d:%02d

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
el: Διαδρομή 0000χλμ Χρόνος που απομένει 0+00:00

en: Route Description
el: Περιγραφή Διαδρομής

en: Rules
el: Κανόνες

en: Running from source directory
el: Λειτουργία από τον πηγαίο κατάλογο

en: Russian Federation
el: Ρωσική Ομοσπονδία

en: Rwanda
el: Ρουάντα

en: S
el: Ν

en: SE
el: ΝΑ

en: SW
el: ΝΔ

en: Saint Barthelemy
el: Αγιος Βαρθολομαίος

en: Saint Helena
el: Νήσος Αγίας Ελένης

en: Saint Kitts and Nevis
el: Σαιντ Κίτς και Νέβις

en: Saint Lucia
el: Αγία Λουκία

en: Saint Martin (French part)
el: Άγιος Μαρτίνος (Γαλλικό τμήμα)

en: Saint Pierre and Miquelon
el: Σεν Πιερ και Μικελόν

en: Saint Vincent and the Grenadines
el: Άγιος Βικέντιος και Γρεναδίνες

en: Samoa
el: Σαμόα

en: San Marino
el: Άγιος Μαρίνος

en: Sao Tome and Principe
el: Sao Tome και Principe

en: Saudi Arabia
el: Σαουδική Αραβία

en: Screen coord : %d %d
el: Συντεταγμένες οθόνης : %d %d

en: Senegal
el: Σενεγάλη

en: Serbia
el: Σερβία

en: Set as active
el: Καθορισμός ως ενεργό

en: Set as destination
el: Ορισμός ως προορισμός

en: Set as position
el: Ορισμός ως αφετηρία

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Seychelles
el: Σεϋχέλλες

en: Show
    Map
el: Εμφάνιση
    Χάρτη

en: Show Locale
el: Eμφάνιση Εντοπιότητας

en: Show NMEA Data
el: Εμφάνιση Δεδομένων ΝΜΕΑ

en: Show NMEA data
el: Εμφάνιση δεδομένων ΝΜΕΑ

en: Show Satellite Status
el: Εμφάνιση Κατάστασης Δορυφόρων

en: Show Satellite status
el: Εμφάνιση Κατάστασης Δορυφόρων

en: Sierra Leone
el: Σιέρα Λεόνε

en: Singapore
el: Σινγκαπούρη

en: Slovakia
el: Σλοβακία

en: Slovenia
el: Σλοβενία

en: Solomon Islands
el: Νήσοι Σολομώντος

en: Somalia
el: Σομαλία

en: South Africa
el: Νότιος Αφρική

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
el: Νότια Τζόρτζια και Νότιοι νήσοι Σάντουιτς

en: Spain
el: Ισπανία

en: Sri Lanka
el: Σρι Λάνκα

en: Stop
    Navigation
el: Διακοπή

en: Stop Navigation
el: Διακοπή πλοήγησης

en: Street
el: Οδός

en: Streets
el: Οδοί

en: Sudan
el: Σουδάν

en: Suriname
el: Σουρινάμ

en: Svalbard and Jan Mayen
el: Νήσοι Σβάλμπαρντ και Γιαν Μάγιεν

en: Swaziland
el: Σουαζιλάνδη

en: Sweden
el: Σουηδία

en: Switzerland
el: Ελβετία

en: Syrian Arab Republic
el: Αραβική Δημοκρατία της Συρίας

en: Taiwan, Province of China
el: Ταϊβάν, Επαρχία της Κίνας

en: Tajikistan
el: Τατζικιστάν

en: Take the %1$s road to the %2$s
el: Πάρτε τον %1$s δρόμο για το %2$s

en: Tanzania, United Republic of
el: Τανζανία, Ενωμένη Δημοκρατία της

en: Test
el: Δοκιμή

en: Thailand
el: Ταϊλάνδη

en: Time
el: Χρόνος

en: Timor-Leste
el: Τιμόρ-Λέστε

en: Togo
el: Τόγκο

en: Tokelau
el: Τοκελάου

en: Tonga
el: Τόνγκα

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Town
el: Πόλη

en: Trinidad and Tobago
el: Τρίνινταντ και Τομπάγκο

en: Tunisia
el: Τυνησία

en: Turkey
el: Τουρκία

en: Turkmenistan
el: Τουρκμενιστάν

en: Turks and Caicos Islands
el: Νήσοι Τούρκς και Καΐκος

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
el: Στρίψτε %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Tuvalu
el: Τουβάλου

en: Uganda
el: Ουγκάντα

en: Ukraine
el: Ουκρανία

en: United Arab Emirates
el: Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα

en: United Kingdom
el: Ηνωμένο Βασίλειο

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής

en: United States Minor Outlying Islands
el: Απομακρυσμένες Νησίδες των Ηνωμένων Πολιτειών

en: Uruguay
el: Ουρουγουάη

en: Uzbekistan
el: Ουζμπεκιστάν

en: Vanuatu
el: Βανουάτου

en: Vehicle
el: Όχημα

en: Vehicle Position
el: Θέση Οχήματος

en: Venezuela
el: Βενεζουέλα

en: Viet Nam
el: Βιετνάμ

en: View Attributes
el: Προβολή Ιδιοτήτων

en: View in Browser
el: Επισκόπηση σε Φυλλομετρητή

en: View on map
el: Προβολή στο χάρτη

en: Virgin Islands, British
el: Παρθένοι Νήσοι, Βρετανικές

en: Virgin Islands, U.S.
el: Παρθένοι Νήσοι, Η.Π.A.

en: W
el: Δ

en: Wallis and Futuna
el: Νήσοι Γουόλις και Φουτούνα

en: Western Sahara
el: Δυτική Σαχάρα

en: When possible, please turn around
el: Όταν είναι δυνατόν, κάνε αναστροφή

en: Window Mode
el: Λειτουργία παραθύρων

en: Yemen
el: Υεμένη

en: You have reached your destination %s
el: Φτάσατε στον προορισμό σας %s

en: Zambia
el: Ζάμπια

en: Zimbabwe
el: Ζιμπάμπουε

en: Zip Code
el: Ταχ. Κώδικας

en: ZoomIn
el: Μεγέθυνση

en: ZoomOut
el: Σμίκρυνση

en: _Quit
el: _Έξοδος

en: after %i roads
el: μετά από %i δρόμους

en: bike
el: ποδήλατο

en: car
el: αυτοκίνητο

en: easily
el: ελαφρά

en: error
el: σφάλμα

en: exit
el: έξοδος

en: fifth
el: πέμπτος

en: fifth exit
el: πέμπτη έξοδο

en: first
el: πρώτος

en: first exit
el: πρώτη έξοδο

en: fourth
el: τέταρτος

en: fourth exit
el: τέταρτη έξοδο

en: horse
el: άλογο

en: in %d m
el: σε %d μ

en: in %d meters
el: σε %d μέτρα

en: in %d.%d kilometers
el: σε %d %d χιλιόμετρα

en: in one kilometer | in %d kilometers
el[0]: σε ένα χιλιόμετρο
el[1]: σε %d χιλιόμετρα

en: into the ramp
el: στη ράμπα

en: km
el: χλμ

en: left
el: αριστερά

en: m
el: μ

en: members and contributors.
el: μέλη και συνεισφέροντες

en: now
el: τώρα

en: one kilometer | %d kilometers
el[0]: Ένα χιλιόμετρο
el[1]: %d χιλιόμετρα

en: pedestrian
el: Πεζός

en: really strongly
el: πολύ κλειστά

en: right
el: δεξιά

en: second
el: δεύτερος

en: second exit
el: δεύτερη έξοδο

en: setting '%s' to '%s'
el: ρύθμιση '%s' στο'%s'

en: sixth
el: έκτος

en: sixth exit
el: έκτη έξοδο

en: soon
el: σύντομα

en: strongly
el: Κλειστά

en: then leave the roundabout at the %s
el: και βγείτε απο την κυκλική πορεία στην %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
el: στη συνέχεια πάρτε το %1$s δρόμο για το %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
el: και στρίψτε %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
el: τότε έχετε φτάσει στον προορισμό σας.

en: third
el: τρίτη

en: third exit
el: τρίτη έξοδο

en: unknown
el: άγνωστο

en: zeroth
el: τρέχουσα

en: zeroth exit
el: τρέχουσα έξοδο
