navit 0.5.0 - en to de translation catalogue (341 entries)

en:  Azimuth
de:  Längengrad

en:  Elevation
de:  Höhe

en: %d feet
de: %d Fuss

en: %d meters
de: %d Meter

en: %d.%d kilometers
de: %d,%d Kilometer

en: %d.%d miles
de: %d.%d Meilen

en: %sinto the %s
de: %sauf die %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
de: %sauf die %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
de: %sauf den %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
de: %sauf das %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
de: %sauf die Straße %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
de: *Unbekannt, füge Etikett "ist in" zu diesen Städten hinzu

en: About
de: Über

en: About Navit
de: Über Navit

en: Actions
de: Aktionen

en: Active
de: Aktiv

en: Add Bookmark
de: Lesezeichen hinzufügen

en: Add Bookmark folder
de: Lesezeichen-Ordner hinzufügen

en: Add as bookmark
de: Als Lesezeichen aufnehmen

en: Aland Islands
de: Åland

en: Albania
de: Albanien

en: Algeria
de: Algerien

en: American Samoa
de: Amerikanisch-Samoa

en: And all the Navit Team
de: Und das ganze Navit Team

en: Antarctica
de: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
de: Antigua und Barbuda

en: Argentina
de: Argentinien

en: Armenia
de: Armenien

en: Australia
de: Australien

en: Austria
de: Österreich

en: Autozoom
de: automatischer Zoom

en: Azerbaijan
de: Aserbaidschan

en: Back
de: Zurück

en: Back to map
de: Zurück zur Karte

en: Bangladesh
de: Bangladesch

en: Belarus
de: Weißrussland

en: Belgium
de: Belgien

en: Bolivia
de: Bolivien

en: Bookmark
de: Lesezeichen

en: Bookmark %s
de: Lesezeichen %s

en: Bookmarks
de: Lesezeichen

en: Bosnia and Herzegovina
de: Bosnien und Herzegowina

en: Botswana
de: Botsuana

en: Bouvet Island
de: Bouvetinsel

en: Brazil
de: Brasilien

en: British Indian Ocean Territory
de: Britisches Territorium im Indischen Ozean

en: Bulgaria
de: Bulgarien

en: By
de: Von

en: Cambodia
de: Kambodscha

en: Cameroon
de: Kamerun

en: Canada
de: Kanada

en: Cape Verde
de: Kap Verde

en: Car
de: Auto

en: Cayman Islands
de: Kaimaninseln

en: Central African Republic
de: Zentralafrikanische Republik

en: Chad
de: Tschad

en: Change profile to: %s
de: Profil ändern nach: %s

en: China
de: China, Volksrepublik

en: Christmas Island
de: Weihnachtsinsel

en: City
de: Stadt

en: Cocos (Keeling) Islands
de: Kokosinseln

en: Colombia
de: Kolumbien

en: Command
de: Befehl

en: Comoros
de: Komoren

en: Congo
de: Republik Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
de: Kongo, Demokratische Republik

en: Cook Islands
de: Cookinseln

en: Copy Bookmark
de: Lesezeichen kopieren

en: Cote d'Ivoire
de: Côte d'Ivoire

en: Country
de: Land

en: Croatia
de: Kroatien

en: Cuba
de: Kuba

en: Current profile: %s
de: Aktuelles Profil: %s

en: Cut Bookmark
de: Lesezeichen entfernen

en: Cyprus
de: Zypern

en: Czech Republic
de: Tschechische Republik

en: Data
de: Daten

en: Decrease zoom level
de: Verkleinern

en: Delete Bookmark
de: Lesezeichen entfernen

en: Denmark
de: Dänemark

en: Description
de: Beschreibung

en: Destination
de: Reiseziel

en: Destination Length
de: Verbleibende Strecke zum Ziel

en: Destination Time
de: Fahrzeit zum Ziel

en: Display
de: Anzeige

en: District
de: Gegend

en: District/Township
de: Ortsteil/Gemeinde

en: Djibouti
de: Dschibuti

en: Dominican Republic
de: Dominikanische Republik

en: Download %s
de: %s herunterladen

en: Download Enabled
de: Download aktiviert

en: Download completely
de: Komplett herunterladen

en: E
de: O

en: Egypt
de: Ägypten

en: Enable/disable automatic zoom level changing
de: Automatischen Zoom einschalten/ausschalten

en: Enter Destination
de: Reiseziel eingeben

en: Enter the roundabout soon
de: Demnächst in den Kreisverkehr einfahren

en: Equatorial Guinea
de: Äquatorialguinea

en: Estonia
de: Estland

en: Ethiopia
de: Äthiopien

en: Falkland Islands (Malvinas)
de: Falklandinseln

en: Faroe Islands
de: Färöer

en: Fiji
de: Fidschi

en: Finland
de: Finnland

en: Follow the road for the next %s
de: Dem Straßenverlauf %s folgen

en: Former Destinations
de: Vorherige Ziele

en: France
de: Frankreich

en: French Guiana
de: Französisch-Guayana

en: French Polynesia
de: Französisch-Polynesien

en: French Southern Territories
de: Französische Süd- und Antarktisgebiete

en: Fullscreen
de: Vollbild

en: Gabon
de: Gabun

en: Georgia
de: Georgien

en: Germany
de: Deutschland

en: Greece
de: Griechenland

en: Greenland
de: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
de: Heard- und McDonald-Inseln

en: Height Profile
de: Höhenprofil

en: Help
de: Hilfe

en: Holy See (Vatican City State)
de: Vatikanstadt

en: Hong Kong
de: Hongkong

en: House number
de: Hausnummer

en: House numbers
de: Hausnummern

en: Hungary
de: Ungarn

en: Iceland
de: Island

en: In %s, enter the roundabout
de: In %s in den Kreisverkehr einfahren

en: Increase zoom level
de: Vergrößern

en: India
de: Indien

en: Indonesia
de: Indonesien

en: Iran, Islamic Republic of
de: Iran, Islamische Republik

en: Iraq
de: Irak

en: Ireland
de: Irland

en: Isle of Man
de: Insel Man

en: Italy
de: Italien

en: Jamaica
de: Jamaika

en: Jordan
de: Jordanien

en: Kazakhstan
de: Kasachstan

en: Keep orientation to the North
de: Nordorientierung

en: Kenya
de: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
de: Korea, Demokratische Volksrepublik

en: Korea, Republic of
de: Südkorea

en: Kyrgyzstan
de: Kirgisistan

en: Lao People's Democratic Republic
de: Laos, Demokratische Volksrepublik

en: Latvia
de: Lettland

en: Layout
de: Erscheinungsbild

en: Leave the roundabout at the %s
de: Den Kreisverkehr an der %s verlassen

en: Lebanon
de: Libanon

en: Length
de: Länge

en: Libyan Arab Jamahiriya
de: Libysch-Arabische Dschamahirija

en: Lithuania
de: Litauen

en: Lock on Road
de: Auf Straße zeigen

en: Lock on road
de: Auf Straße zeigen

en: Look out! Camera!
de: Achtung Blitzer!

en: Luxembourg
de: Luxemburg

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
de: Mazedonien, ehem. jugoslawische Republik

en: Madagascar
de: Madagaskar

en: Main Menu
de: Hauptmenü

en: Main menu
de: Hauptmenü

en: Maldives
de: Malediven

en: Map
de: Karte

en: Map Download
de: Kartendownload

en: Map Point
de: Kartenpunkt

en: Map follows Vehicle
de: Karte folgt Fahrzeug

en: Maps
de: Karten

en: Marshall Islands
de: Marshallinseln

en: Mauritania
de: Mauretanien

en: Message
de: Benachrichtigung

en: Mexico
de: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
de: Mikronesien

en: Moldova, Republic of
de: Moldawien

en: Mongolia
de: Mongolei

en: Morocco
de: Marokko

en: Mozambique
de: Mosambik

en: Myanmar
de: Burma

en: NE
de: NO

en: Netherlands
de: Niederlande

en: Netherlands Antilles
de: Niederländische Antillen

en: New Caledonia
de: Neukaledonien

en: New Zealand
de: Neuseeland

en: Next
de: Vor

en: No
de: Nein

en: Norfolk Island
de: Norfolkinsel

en: Northern Mariana Islands
de: Nördliche Marianen

en: Northing
de: Einnorden

en: Norway
de: Norwegen

en: Number
de: Nummer

en: Opens address search dialog
de: Öffnet Adresssuche-Dialog

en: POIs
de: Interessante Kartenpunkte

en: Palestinian Territory, Occupied
de: Palästinensische Autonomiegebiete

en: Papua New Guinea
de: Papua-Neuguinea

en: Paste Bookmark
de: Lesezeichen einfügen

en: Paste bookmark
de: Lesezeichen einfügen

en: Philippines
de: Philippinen

en: Pitcairn
de: Pitcairninseln

en: Please decrease your speed
de: Du bist zu schnell

en: Point 0x%x 0x%x
de: Punkt 0x%x 0x%x

en: Poland
de: Polen

en: Postal
de: PLZ

en: Prev
de: Zurück

en: Projection
de: Projektion

en: Qatar
de: Katar

en: Quit
de: Ende

en: Quit the application
de: Die Anwendung beenden

en: Recalculate
de: Neu berechnen

en: Redraw map
de: Karte neuzeichnen

en: Rename
de: Umbennenen

en: Rename Bookmark
de: Lesezeichen umbenennen

en: Reunion
de: Réunion

en: Roadbook
de: Straßenkarte

en: Romania
de: Rumänien

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
de: Route 0000km 0+00:00 ETA

en: Route Description
de: Wegbeschreibung

en: Rules
de: Regeln

en: Running from source directory
de: Aufruf aus Quellverzeichnis

en: Russian Federation
de: Rußland

en: Rwanda
de: Ruanda

en: SE
de: SO

en: Saint Barthelemy
de: Saint-Barthélemy

en: Saint Helena
de: St. Helena

en: Saint Kitts and Nevis
de: St. Kitts und Nevis

en: Saint Lucia
de: St. Lucia

en: Saint Martin (French part)
de: Saint-Martin (franz. Teil)

en: Saint Pierre and Miquelon
de: Saint-Pierre und Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
de: St. Vincent und die Grenadinen

en: Sao Tome and Principe
de: São Tomé und Príncipe

en: Saudi Arabia
de: Saudi-Arabien

en: Screen coord : %d %d
de: Bildschirm %d %d

en: Serbia
de: Serbien

en: Set as active
de: Als Aktiv setzen

en: Set as destination
de: Als Ziel setzen

en: Set as position
de: Als Position setzen

en: Set destination
de: Als Ziel setzen

en: Settings
de: Einstellungen

en: Seychelles
de: Seychellen

en: Show
    Map
de: Karte
    anzeigen

en: Show Locale
de: Lokalisierung anzeigen

en: Show NMEA Data
de: zeige NMEA Daten

en: Show NMEA data
de: NMEA Daten anzeigen

en: Show Satellite Status
de: Satellitenstatus anzeigen

en: Show Satellite status
de: Satellitenstatus anzeigen

en: Show position cursor
de: Positionsmarke zeigen

en: Show/hide route description
de: Routenbeschreibung anzeigen/schließen

en: Singapore
de: Singapur

en: Slovakia
de: Slowakei

en: Slovenia
de: Slowenien

en: Solomon Islands
de: Salomonen

en: South Africa
de: Südafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
de: Südgeorgien und die Südlichen Sandwichinseln

en: Spain
de: Spanien

en: Stop
    Navigation
de: Navigation
    beenden

en: Stop Navigation
de: Navigation beenden

en: Street
de: Straße

en: Streets
de: Straßen

en: Svalbard and Jan Mayen
de: Svalbard und Jan Mayen

en: Swaziland
de: Swasiland

en: Sweden
de: Schweden

en: Switches map orientation to the north or the vehicle
de: Die Kartenorientierung zwischen Norden und Fahrzeugausrichtung wechseln

en: Switzerland
de: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
de: Syrien, Arabische Republik

en: Taiwan, Province of China
de: Republik China

en: Tajikistan
de: Tadschikistan

en: Take the %1$s road to the %2$s
de: Die %1$s Straße %2$s abbiegen

en: Tanzania, United Republic of
de: Tansania, Vereinigte Republik

en: Time
de: Zeit

en: Timor-Leste
de: Osttimor

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Town
de: Ort

en: Trinidad and Tobago
de: Trinidad und Tobago

en: Truck
de: LKW

en: Tunisia
de: Tunesien

en: Turkey
de: Türkei

en: Turks and Caicos Islands
de: Turks- und Caicosinseln

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
de: %3$s %1$s%2$s abbiegen%4$s

en: United Arab Emirates
de: Die Vereinigte arabische Emirate

en: United Kingdom
de: Grossbritannien

en: United States
de: Vereinigte Staaten von Amerika

en: Uzbekistan
de: Usbekistan

en: Vehicle
de: Fahrzeug

en: Vehicle Position
de: Fahrzeugposition

en: Viet Nam
de: Vietnam

en: View Attributes
de: Attribute anzeigen

en: View in Browser
de: Im Browser anzeigen

en: View on map
de: Auf der Karte zeigen

en: Virgin Islands, British
de: Britische Jungferninseln

en: Virgin Islands, U.S.
de: Amerikanische Jungferninseln

en: Wallis and Futuna
de: Wallis und Futuna

en: Western Sahara
de: Westsahara

en: When possible, please turn around
de: Wenn möglich bitte wenden

en: Window Mode
de: Fenstermodus

en: Yemen
de: Jemen

en: You have reached your destination %s
de: %s haben Sie ihr Ziel erreicht

en: Zambia
de: Sambia

en: Zimbabwe
de: Simbabwe

en: Zip Code
de: Postleitzahl

en: ZoomIn
de: Vergrößern

en: ZoomOut
de: Verkleinern

en: _Quit
de: _Beenden

en: after %i roads
de: nach %i Straßen

en: bike
de: Fahrrad

en: car
de: Auto

en: easily
de: leicht

en: error
de: Fehler

en: exit
de: Ausfahrt

en: fifth
de: fünfte

en: fifth exit
de: fünften Ausfahrt

en: first
de: erste

en: first exit
de: ersten Ausfahrt

en: fourth
de: vierte

en: fourth exit
de: vierten Ausfahrt

en: horse
de: Pferd

en: in %d feet
de: in %d Fuss

en: in %d meters
de: In %d Metern

en: in %d.%d kilometers
de: In %d,%d Kilometern

en: in %d.%d miles
de: in %d.%d Meilen

en: in one kilometer | in %d kilometers
de[0]: In einem Kilometer
de[1]: In %d Kilometern

en: in one mile | in %d miles
de[0]: in einer Meile
de[1]: in %d Meilen

en: into the ramp
de: auf die Autobahnauffahrt

en: left
de: links

en: members and contributors.
de: Mitglieder und Mitarbeiter

en: now
de: Jetzt

en: one kilometer | %d kilometers
de[0]: einen Kilometer
de[1]: %d Kilometer

en: one mile | %d miles
de[0]: eine Meile
de[1]: %d Meilen

en: pedestrian
de: Fußgänger

en: really strongly
de: scharf

en: right
de: rechts

en: second
de: zweite

en: second exit
de: zweiten Ausfahrt

en: setting '%s' to '%s'
de: setze '%s' auf '%s'

en: sixth
de: sechste

en: sixth exit
de: sechsten Ausfahrt

en: soon
de: Demnächst

en: strongly
de: scharf

en: then leave the roundabout at the %s
de: dann verlassen Sie den Kreisverkehr an der %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
de: dann die %1$s Straße %2$s abbiegen

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
de: dann %3$s %1$s%2$s abbiegen%4$s

en: then you have reached your destination.
de: dann haben Sie Ihr Ziel erreicht.

en: third
de: dritte

en: third exit
de: dritten Ausfahrt

en: unknown
de: unbekannt

en: zeroth
de: nullte

en: zeroth exit
de: nullten Ausfahrt
