navit 0.5.0 - en to cs translation catalogue (354 entries)

en:  Azimuth
cs:  Azimut

en:  Elevation
cs:  Převýšení

en: %d meters
cs: %d metrů

en: %d.%d kilometers
cs: %d.%d kilometrů

en: %sinto the %s
cs: %sna %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
cs: %s do %s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|male form
cs: %s o%s%s%s

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
cs: %s do %s%s%s

en: %sinto the street %s%s%s
cs: %s do ulice %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
cs: * Není známo, přidejte is_in atributy do těchto měst

en: About
cs: O programu

en: About Navit
cs: O Navitu

en: Actions
cs: Akce

en: Add Bookmark
cs: Přidat značku

en: Add Bookmark folder
cs: Přidat složku záložek

en: Add as bookmark
cs: Použít jako záložku

en: Afghanistan
cs: Afghánistán

en: Aland Islands
cs: Ålandy

en: Albania
cs: Albánie

en: Algeria
cs: Alžírsko

en: American Samoa
cs: Americká Samoa

en: And all the Navit Team
cs: A další z Navit týmu

en: Antarctica
cs: Antarktida

en: Antigua and Barbuda
cs: Antigua a Barbuda

en: Armenia
cs: Arménie

en: Australia
cs: Austrálie

en: Austria
cs: Rakousko

en: Azerbaijan
cs: Ázerbájdžán

en: Back
cs: Zpět

en: Back to map
cs: Zpět na mapu

en: Bahamas
cs: Bahamy

en: Bahrain
cs: Bahrajn

en: Bangladesh
cs: Bangladéš

en: Belarus
cs: Bělorusko

en: Belgium
cs: Belgie

en: Bermuda
cs: Bermudy

en: Bhutan
cs: Bhútán

en: Bolivia
cs: Bolívie

en: Bookmark
cs: Záložka

en: Bookmark %s
cs: Záložka %s

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Bosnia and Herzegovina
cs: Bosna a Hercegovina

en: Bouvet Island
cs: Bouvetův ostrov

en: Brazil
cs: Brazílie

en: British Indian Ocean Territory
cs: Britské indickooceánské území

en: Brunei Darussalam
cs: Brunej

en: Bulgaria
cs: Bulharsko

en: By
cs: Od

en: Cambodia
cs: Kambodža

en: Cameroon
cs: Kamerun

en: Canada
cs: Kanada

en: Cape Verde
cs: Kapverdy

en: Car
cs: Automobil

en: Cayman Islands
cs: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs: Středoafrická republika

en: Chad
cs: Čad

en: Change profile to: %s
cs: Změnit profil na: %s

en: China
cs: Čína

en: Christmas Island
cs: Vánoční ostrov

en: City
cs: Město

en: Cocos (Keeling) Islands
cs: Kokosové (Keelingovy) ostrovy

en: Colombia
cs: Kolumbie

en: Command
cs: Příkaz

en: Comoros
cs: Komory

en: Congo
cs: Kongo

en: Congo, Democratic Republic of the
cs: Kongo, demokratická republika

en: Cook Islands
cs: Cookovy ostrovy

en: Copy Bookmark
cs: Kopírovat záložku

en: Costa Rica
cs: Kostarika

en: Cote d'Ivoire
cs: Pobřeží slonoviny

en: Country
cs: Země

en: Croatia
cs: Chorvatsko

en: Cuba
cs: Kuba

en: Current profile: %s
cs: Aktuální profil: %s

en: Cut Bookmark
cs: Vyjmout záložku

en: Cyprus
cs: Kypr

en: Czech Republic
cs: Česká republika

en: Delete Bookmark
cs: Smazat záložku

en: Denmark
cs: Dánsko

en: Description
cs: Popis

en: Destination
cs: Cíl

en: Destination Length
cs: Cílová vzdálenost

en: Destination Time
cs: Cílový čas

en: Display
cs: Zobrazit

en: District
cs: Kraj/Okres

en: District/Township
cs: Kraj/Okres

en: Djibouti
cs: Džibutsko

en: Dominica
cs: Dominika

en: Dominican Republic
cs: Dominikánská republika

en: E
cs: V

en: Ecuador
cs: Ekvádor

en: El Salvador
cs: Salvádor

en: Enter Destination
cs: Zadejte cíl

en: Enter the roundabout soon
cs: Brzy najeďte na kruhový objezd

en: Equatorial Guinea
cs: Rovníková Guinea

en: Estonia
cs: Estonsko

en: Ethiopia
cs: Etiopie

en: Falkland Islands (Malvinas)
cs: Falklandy (Malvíny)

en: Faroe Islands
cs: Faerské ostrovy

en: Fiji
cs: Fidži

en: Finland
cs: Finsko

en: Follow the road for the next %s
cs: Pokračujte po další %s

en: Former Destinations
cs: Minulé cíle

en: France
cs: Francie

en: French Guiana
cs: Francouzská Guyana

en: French Polynesia
cs: Francouzská Polynésie

en: French Southern Territories
cs: Francouzská jižní a antarktická území

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Gambia
cs: Gambie

en: Georgia
cs: Gruzie

en: Germany
cs: Německo

en: Greece
cs: Řecko

en: Greenland
cs: Grónsko

en: Heard Island and McDonald Islands
cs: Heardův a McDonaldovy ostrovy

en: Height Profile
cs: Výška profilu

en: Help
cs: Nápověda

en: Holy See (Vatican City State)
cs: Svatý stolec (Vatikánský městský stát)

en: Hong Kong
cs: Hongkong

en: House number
cs: Číslo domu

en: House numbers
cs: Čísla domů

en: Hungary
cs: Maďarsko

en: Iceland
cs: Island

en: In %s, enter the roundabout
cs: Za %s, najeďte na kruhový objezd

en: India
cs: Indie

en: Indonesia
cs: Indonésie

en: Info
cs: Informace

en: Iran, Islamic Republic of
cs: Írán, islámská republika

en: Iraq
cs: Irák

en: Ireland
cs: Irsko

en: Isle of Man
cs: Ostrov Man

en: Israel
cs: Izrael

en: Italy
cs: Itálie

en: Jamaica
cs: Jamajka

en: Japan
cs: Japonsko

en: Jordan
cs: Jordánsko

en: Kazakhstan
cs: Kazachstán

en: Kenya
cs: Keňa

en: Korea, Democratic People's Republic of
cs: Korejská lidově demokratická republika

en: Korea, Republic of
cs: Korejská republika

en: Kuwait
cs: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
cs: Kyrgyzstán

en: Lao People's Democratic Republic
cs: Laoská lidově demokratická republika

en: Latvia
cs: Lotyšsko

en: Layout
cs: Rozvržení

en: Leave the roundabout at the %s
cs: Opusťte kruhový objezd na výjezdu %s

en: Lebanon
cs: Libanon

en: Length
cs: Délka

en: Liberia
cs: Libérie

en: Libyan Arab Jamahiriya
cs: Libyjská arabská džamáhíríje

en: Liechtenstein
cs: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs: Litva

en: Lock on Road
cs: Jet jen po silnici

en: Lock on road
cs: Uchytit na cestu

en: Luxembourg
cs: Lucembursko

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
cs: Makedonie, bývalá jugoslávská republika

en: Madagascar
cs: Madagaskar

en: Main Menu
cs: Hlavní menu

en: Main menu
cs: Hlavní menu

en: Malaysia
cs: Malajsie

en: Maldives
cs: Maledivy

en: Map
cs: Mapa

en: Map Point
cs: Bod na mapě

en: Map follows Vehicle
cs: Mapa sleduje vozidlo

en: Maps
cs: Mapy

en: Marshall Islands
cs: Marshallovy ostrovy

en: Martinique
cs: Martinik

en: Mauritania
cs: Mauritánie

en: Mauritius
cs: Mauricius

en: Message
cs: Zpráva

en: Mexico
cs: Mexiko

en: Micronesia, Federated States of
cs: Mikronésie, federativní státy

en: Moldova, Republic of
cs: Moldavská republika

en: Monaco
cs: Monako

en: Mongolia
cs: Mongolsko

en: Montenegro
cs: Černá Hora

en: Morocco
cs: Maroko

en: Mozambique
cs: Mosambik

en: N
cs: S

en: NE
cs: SV

en: NW
cs: SZ

en: Namibia
cs: Namibie

en: Nepal
cs: Nepál

en: Netherlands
cs: Nizozemsko

en: Netherlands Antilles
cs: Nizozemské Antily

en: New Caledonia
cs: Nová Kaledonie

en: New Zealand
cs: Nový Zéland

en: Nicaragua
cs: Nikaragua

en: Nigeria
cs: Nigérie

en: No
cs: Ne

en: Norfolk Island
cs: Norfolkský ostrov

en: Northern Mariana Islands
cs: Severní Mariany

en: Northing
cs: Severně

en: Norway
cs: Norsko

en: Number
cs: Číslo

en: Oman
cs: Omán

en: POIs
cs: Body zájmu

en: Pakistan
cs: Pákistán

en: Palestinian Territory, Occupied
cs: Palestinské území, okupované

en: Papua New Guinea
cs: Papua Nová Guinea

en: Paste Bookmark
cs: Vložit záložku

en: Paste bookmark
cs: Vložit záložku

en: Philippines
cs: Filipíny

en: Pitcairn
cs: Pitcairnovy ostrovy

en: Point 0x%x 0x%x
cs: Bod 0x%x 0x%x

en: Poland
cs: Polsko

en: Portugal
cs: Portugalsko

en: Position
cs: Poloha

en: Postal
cs: Poštovní

en: Projection
cs: Projekce

en: Puerto Rico
cs: Portoriko

en: Qatar
cs: Katar

en: Quit
cs: Konec

en: Recalculate
cs: Přepočítat

en: Rename
cs: Přejmenovat

en: Rename Bookmark
cs: Přejmenovat záložku

en: Reunion
cs: Réunion

en: Roadbook
cs: Itinerář

en: Romania
cs: Rumunsko

en: Route
cs: Trasa

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
cs: Trasa %4.0fkm    %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
cs: Trasa 0000km  0+00:00 ETA

en: Route Description
cs: Popis trasy

en: Rules
cs: Pravidla

en: Running from source directory
cs: Běží ze zdrojového adresáře

en: Russian Federation
cs: Ruská federace

en: S
cs: J

en: SE
cs: JV

en: SW
cs: JZ

en: Saint Barthelemy
cs: Svatý Bartoloměj

en: Saint Helena
cs: Svatá Helena

en: Saint Kitts and Nevis
cs: Svatý Kryštof a Nevis

en: Saint Lucia
cs: Svatá Lucie

en: Saint Martin (French part)
cs: Svatý Martin (francouzská část)

en: Saint Pierre and Miquelon
cs: Svatý Pierre a Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs: Svatý Vincenc a Grenadiny

en: Sao Tome and Principe
cs: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: Saudi Arabia
cs: Saúdská Arábie

en: Screen coord : %d %d
cs: Souřadnice obrazovky: %d %d

en: Serbia
cs: Srbsko

en: Set as active
cs: Nastavit jako aktivní

en: Set as destination
cs: Nastavit jako cíl

en: Set as position
cs: Použít jako pozici

en: Settings
cs: Nastavení

en: Seychelles
cs: Seychely

en: Show
    Map
cs: Ukázat
    mapu

en: Show Locale
cs: Zobrazit jazyk

en: Show NMEA Data
cs: Ukázat NMEA data

en: Show NMEA data
cs: Ukázat NMEA data

en: Show Satellite Status
cs: Ukázat stav satelitu

en: Show Satellite status
cs: Ukázat stav satelitu

en: Singapore
cs: Singapur

en: Slovakia
cs: Slovensko

en: Slovenia
cs: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs: Šalamounovy ostrovy

en: Somalia
cs: Somálsko

en: South Africa
cs: Jihoafrická republika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: Spain
cs: Španělsko

en: Sri Lanka
cs: Srí Lanka

en: Stop
    Navigation
cs: Ukonči
    Navigaci

en: Stop Navigation
cs: Přestat navigovat

en: Street
cs: Ulice

en: Streets
cs: Ulice

en: Sudan
cs: Súdán

en: Suriname
cs: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
cs: Špicberky a Jan Mayen

en: Swaziland
cs: Svazijsko

en: Sweden
cs: Švédsko

en: Switzerland
cs: Švýcarsko

en: Syrian Arab Republic
cs: Syrská arabská republika

en: Taiwan, Province of China
cs: Tchaj-wan, provincie Číny

en: Tajikistan
cs: Tádžikistán

en: Take the %1$s road to the %2$s
cs: Jeďte na %1$s silnici %2$s

en: Tanzania, United Republic of
cs: Tanzanie, sjednocená republika

en: Test
cs: Vyzkoušet

en: Thailand
cs: Thajsko

en: Time
cs: Čas

en: Timor-Leste
cs: Východní Timor

en: Tools
cs: Nástroje

en: Town
cs: Město

en: Trinidad and Tobago
cs: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs: Tunisko

en: Turkey
cs: Turecko

en: Turkmenistan
cs: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
cs: Ostrovy Turks a Caicos

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
cs: Zabočte %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
cs: Ukrajina

en: United Arab Emirates
cs: Spojené arabské emiráty

en: United Kingdom
cs: Spojené království

en: United States
cs: Spojené státy

en: United States Minor Outlying Islands
cs: Drobné odlehlé ostrovy Spojených států

en: Uzbekistan
cs: Uzbekistán

en: Vanuatu
cs: Vanuatu (Nové Hebridy)

en: Vehicle
cs: Vozidlo

en: Vehicle Position
cs: Poloha vozidla

en: Viet Nam
cs: Vietnam

en: View Attributes
cs: Zobrazit atributy

en: View in Browser
cs: Zobrazit v prohlížeči

en: View on map
cs: Zobrazit na mapě

en: Virgin Islands, British
cs: Britské Panenské ostrovy

en: Virgin Islands, U.S.
cs: Americké Panenské ostrovy

en: W
cs: Z

en: Wallis and Futuna
cs: Wallis a Futuna

en: Western Sahara
cs: Západní Sahara

en: When possible, please turn around
cs: Až to bude možné, otočte se

en: Window Mode
cs: V okně

en: Yemen
cs: Jemen

en: You have reached your destination %s
cs: %s dorazíte do cíle

en: Zambia
cs: Zambie

en: Zip Code
cs: PSČ

en: ZoomIn
cs: Zvětšit

en: ZoomOut
cs: Zmenšit

en: _Quit
cs: _Konec

en: after %i roads
cs: za %i silnice

en: bike
cs: kolo

en: car
cs: auto

en: easily
cs: mírně

en: error
cs: chyba

en: exit
cs: konec

en: fifth
cs: pátý

en: fifth exit
cs: pátý exit

en: first
cs: první

en: first exit
cs: první exit

en: fourth
cs: čtvrtý

en: fourth exit
cs: čtvrtý exit

en: horse
cs: kůň

en: in %d m
cs: za %d m

en: in %d meters
cs: za %d metrů

en: in %d.%d kilometers
cs: za %d.%d kilometrů

en: in one kilometer | in %d kilometers
cs[0]: za %d  kilometr
cs[1]: za %d  kilometry
cs[2]: za %d kilometrů

en: into the ramp
cs: na přivadeč

en: left
cs: vlevo

en: members and contributors.
cs: členové a přispívající

en: now
cs: nyní

en: one kilometer | %d kilometers
cs[0]: %d kilometr
cs[1]: %d kilometry
cs[2]: %d  kilometrů

en: pedestrian
cs: chodec

en: really strongly
cs: opravdu silně

en: right
cs: vpravo

en: second
cs: druhý

en: second exit
cs: druhý exit

en: setting '%s' to '%s'
cs: nastavuji '%s' na '%s'

en: sixth
cs: šestý

en: sixth exit
cs: šestý exit

en: soon
cs: brzy

en: strongly
cs: silně

en: then leave the roundabout at the %s
cs: pak opusťte kruhový objezd na výjezdu %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
cs: pak jeďte %1$s silnici %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
cs: pak odbočte %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
cs: pak budete v cíli.

en: third
cs: třetí

en: third exit
cs: třetí exit

en: unknown
cs: neurčitě

en: zeroth
cs: nultý

en: zeroth exit
cs: nultý exit
