navit 0.5.0 - en to ast translation catalogue (308 entries)

en:  Azimuth
ast:  Azimut

en:  Elevation
ast:  Altor

en: %d meters
ast: %d metros

en: %d.%d kilometers
ast: %d,%d quilómetros

en: %sinto the %s
ast: %s pa la %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
ast: %s pa la %s%s%s|female form

en: %sinto the %s%s%s|male form
ast: %s pal %s%s%s|male form

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
ast: %s pal %s%s%s|neutral form

en: %sinto the street %s%s%s
ast: %s pa la cai %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
ast: * Desconocíes, amestar etiquetes is_in a eses ciudaes

en: About
ast: Tocante a

en: About Navit
ast: Tocante a Navit

en: Actions
ast: Aiciones

en: Add Bookmark
ast: Amestar marcador

en: Add Bookmark folder
ast: Amestar carpeta de marcadores

en: Add as bookmark
ast: Amestar marcador

en: Afghanistan
ast: Afganistán

en: Aland Islands
ast: Islles Aland

en: Algeria
ast: Argelia

en: American Samoa
ast: Samoa Americana

en: And all the Navit Team
ast: Y tou l'equipu de Navit

en: Anguilla
ast: Anguila

en: Antarctica
ast: Antártida

en: Antigua and Barbuda
ast: Antigua y Barbuda

en: Azerbaijan
ast: Azerbaiyán

en: Back
ast: Atrás

en: Back to map
ast: Tornar al mapa

en: Bahrain
ast: Bahrein

en: Belarus
ast: Bielorrusia

en: Belgium
ast: Bélgica

en: Belize
ast: Belice

en: Bermuda
ast: Bermudas

en: Bhutan
ast: Bhután

en: Bookmark
ast: Marcador

en: Bookmark %s
ast: Marcador %s

en: Bookmarks
ast: Marcadores

en: Bosnia and Herzegovina
ast: Bosnia Herzegovina

en: Bouvet Island
ast: Islla Bouvet

en: Brazil
ast: Brasil

en: British Indian Ocean Territory
ast: Territoriu Oceánicu de la India Británica

en: By
ast: Por

en: Cambodia
ast: Camboya

en: Cameroon
ast: Camerún

en: Canada
ast: Canadá

en: Cape Verde
ast: Cabo Verde

en: Car
ast: Coche

en: Cayman Islands
ast: Islles Caimán

en: Central African Republic
ast: República Centroafricana

en: Change profile to: %s
ast: Camudar perfil a: %s

en: Christmas Island
ast: Islla Christmas

en: City
ast: Ciudá

en: Cocos (Keeling) Islands
ast: Islles Cocos (Keeling)

en: Command
ast: Comandu

en: Comoros
ast: Comores

en: Congo, Democratic Republic of the
ast: Congo, República Democrática del

en: Cook Islands
ast: Islles Cook

en: Copy Bookmark
ast: Copiar marcador

en: Cote d'Ivoire
ast: Costa de Marfil

en: Country
ast: País

en: Croatia
ast: Croacia

en: Current profile: %s
ast: Perfil actual: %s

en: Cut Bookmark
ast: Cortar marcador

en: Cyprus
ast: Chipre

en: Czech Republic
ast: República Checa

en: Data
ast: Datos

en: Delete Bookmark
ast: Desaniciar marcador

en: Denmark
ast: Dinamarca

en: Description
ast: Descripción

en: Destination
ast: Destín

en: Destination Length
ast: Distancia del destín

en: Destination Time
ast: Tiempu a destín

en: Display
ast: Amosar

en: District
ast: Distritu

en: District/Township
ast: Distritu/Barriu

en: Dominican Republic
ast: República Dominicana

en: Egypt
ast: Exiptu

en: Enter Destination
ast: Escribir destín

en: Enter the roundabout soon
ast: Entre ceo na rotonda

en: Equatorial Guinea
ast: Guinea Ecuatorial

en: Ethiopia
ast: Etiopía

en: Falkland Islands (Malvinas)
ast: Islles Falkland (Malvines)

en: Faroe Islands
ast: Islles Feroe

en: Fiji
ast: Fiyi

en: Finland
ast: Finlandia

en: Follow the road for the next %s
ast: Siga pela carretera los siguientes %s

en: Former Destinations
ast: Destinos anteriores

en: France
ast: Francia

en: French Guiana
ast: Guyana Francesa

en: French Polynesia
ast: Polinesia Francesa

en: French Southern Territories
ast: Territorios Franceses del Sur

en: Fullscreen
ast: Pantalla completa

en: Gabon
ast: Gabón

en: Georgia
ast: Xeorxia

en: Germany
ast: Alemania

en: Gibraltar
ast: Xibraltar

en: Greece
ast: Grecia

en: Greenland
ast: Groenlandia

en: Guadeloupe
ast: Guadalupe

en: Haiti
ast: Haití

en: Heard Island and McDonald Islands
ast: Islla Heard ya Islles McDonald

en: Height Profile
ast: Perfil d'altures

en: Help
ast: Aida

en: Holy See (Vatican City State)
ast: Santa Sede (Ciudá Estáu del Vaticanu)

en: House number
ast: Númberu de portal

en: House numbers
ast: Númberos de portal

en: Hungary
ast: Hungría

en: Iceland
ast: Islandia

en: In %s, enter the roundabout
ast: En %s, entre na rotonda

en: Iran, Islamic Republic of
ast: Irán, República Islámica de

en: Ireland
ast: Irlanda

en: Isle of Man
ast: Islla de Man

en: Italy
ast: Italia

en: Japan
ast: Xapón

en: Jordan
ast: Xordania

en: Kazakhstan
ast: Kazakhstán

en: Kenya
ast: Kenia

en: Korea, Democratic People's Republic of
ast: Corea, República Popular Democrática de

en: Korea, Republic of
ast: Corea, República de

en: Kyrgyzstan
ast: Kirguistán

en: Lao People's Democratic Republic
ast: Laos, República Popular Democrática de

en: Latvia
ast: Letonia

en: Layout
ast: Disposición

en: Leave the roundabout at the %s
ast: Dexe la rotonda pola %s

en: Lebanon
ast: Líbano

en: Length
ast: Llonxitú

en: Libyan Arab Jamahiriya
ast: Jamahiriya Árabe Libia

en: Lithuania
ast: Lituania

en: Lock on Road
ast: Arcoxar carretera

en: Lock on road
ast: Arcoxar a carretera

en: Luxembourg
ast: Luxemburgo

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
ast: Macedonia, antigua República Yugoslava de

en: Main Menu
ast: Menú principal

en: Main menu
ast: Menú principal

en: Malaysia
ast: Malasia

en: Map
ast: Mapa

en: Map Point
ast: Puntu del mapa

en: Map follows Vehicle
ast: El mapa sigue al vehículu

en: Maps
ast: Mapes

en: Marshall Islands
ast: Islles Marshall

en: Martinique
ast: Martinica

en: Mauritius
ast: Mauricio

en: Message
ast: Mensax

en: Mexico
ast: México

en: Micronesia, Federated States of
ast: Micronesia, Estaos Federaos de

en: Moldova, Republic of
ast: Moldavia, República de

en: Monaco
ast: Mónaco

en: Morocco
ast: Marruecos

en: NW
ast: NO

en: Netherlands
ast: Holanda

en: Netherlands Antilles
ast: Antilles Holandeses

en: New Caledonia
ast: Nueva Caledonia

en: New Zealand
ast: Nueva Zelanda

en: Niger
ast: Níger

en: No
ast: Non

en: Norfolk Island
ast: Islla Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ast: Islles Marianes del Norte

en: Northing
ast: Llatitú

en: Norway
ast: Noruega

en: Number
ast: Númberu

en: Oman
ast: Omán

en: POIs
ast: PDIs

en: Pakistan
ast: Paquistán

en: Palestinian Territory, Occupied
ast: Palestina, Territoriu Ocupáu

en: Panama
ast: Panamá

en: Papua New Guinea
ast: Papúa Nueva Guinea

en: Paste Bookmark
ast: Apegar marcador

en: Paste bookmark
ast: Apegar marcador

en: Peru
ast: Perú

en: Philippines
ast: Filipines

en: Point 0x%x 0x%x
ast: Puntu 0x%x 0x%x

en: Poland
ast: Polonia

en: Position
ast: Posición

en: Projection
ast: Proyeición

en: Quit
ast: Colar

en: Recalculate
ast: Recalcular

en: Rename
ast: Renomar

en: Rename Bookmark
ast: Renomar marcador

en: Reunion
ast: Reunión

en: Roadbook
ast: Llibru de ruta

en: Romania
ast: Rumanía

en: Route
ast: Ruta

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
ast: Ruta %4.0fkm    %02d:%02d TED

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
ast: Ruta 0000km  0+00:00 TED

en: Route Description
ast: Descripción de ruta

en: Rules
ast: Regles

en: Running from source directory
ast: Executando dende'l direutoriu fonte.

en: Russian Federation
ast: Federación Rusa

en: Rwanda
ast: Ruanda

en: SW
ast: SO

en: Saint Barthelemy
ast: San Bartolomé

en: Saint Helena
ast: Santa Helena

en: Saint Kitts and Nevis
ast: Saint Kitts y Nevis

en: Saint Lucia
ast: Santa Llucía

en: Saint Martin (French part)
ast: Saint Martin (Parte Francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
ast: Saint Pierre y Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ast: San Vicente y les Granadines

en: Sao Tome and Principe
ast: Santo Tomé y Príncipe

en: Saudi Arabia
ast: Arabia Saudí

en: Screen coord : %d %d
ast: Coord. pantalla : %d %d

en: Set as active
ast: Conseñar como activo

en: Set as destination
ast: Conseñar como destín

en: Set as position
ast: Conseñar como posición

en: Settings
ast: Axustes

en: Show
    Map
ast: Ver
    Mapa

en: Show Locale
ast: Amosar local

en: Show NMEA Data
ast: Amosar datos NMEA

en: Show NMEA data
ast: Amosar datos NMEA

en: Show Satellite Status
ast: Amosar estáu de satélite

en: Show Satellite status
ast: Amosar estáu de satélite

en: Sierra Leone
ast: Sierra Leona

en: Singapore
ast: Singapur

en: Slovakia
ast: Eslovaquia

en: Slovenia
ast: Eslovenia

en: Solomon Islands
ast: Islles Sólomon

en: South Africa
ast: Sudáfrica

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ast: Islles Georgia del Sur y Sandwich del sur

en: Spain
ast: España

en: Stop
    Navigation
ast: Parar
    Navegación

en: Stop Navigation
ast: Parar navegación

en: Street
ast: Cai

en: Streets
ast: Cais

en: Sudan
ast: Sudán

en: Suriname
ast: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
ast: Svalbard y Jan Mayen

en: Swaziland
ast: Suazilandia

en: Sweden
ast: Suecia

en: Switzerland
ast: Suiza

en: Syrian Arab Republic
ast: República Árabe de Siria

en: Taiwan, Province of China
ast: Taiwan, Provincia de China

en: Tajikistan
ast: Tayikistán

en: Take the %1$s road to the %2$s
ast: Tome la carretera %1$s dica %2$s

en: Tanzania, United Republic of
ast: Tanzania, República Xunía de

en: Test
ast: Probar

en: Thailand
ast: Tailandia

en: Time
ast: Tiempu

en: Timor-Leste
ast: Timor Oriental

en: Tools
ast: Ferramientes

en: Town
ast: Ciudá

en: Trinidad and Tobago
ast: Trinidad y Tobago

en: Tunisia
ast: Túnez

en: Turkey
ast: Turquía

en: Turkmenistan
ast: Turkmenistán

en: Turks and Caicos Islands
ast: Islles Caicos y Turks

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ast: Xire %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Ukraine
ast: Ucrania

en: United Arab Emirates
ast: Emiratos Árabes Unidos

en: United Kingdom
ast: Reinu Xuníu

en: United States
ast: Estaos Xuníos

en: United States Minor Outlying Islands
ast: Islles Perifériques Menores d'Estaos Xuníos

en: Uzbekistan
ast: Uzbequistán

en: Vehicle
ast: Vehiculu

en: Vehicle Position
ast: Posición del vehículu

en: View Attributes
ast: Ver atributos

en: View in Browser
ast: Ver nel navegador

en: View on map
ast: Ver nel mapa

en: Virgin Islands, British
ast: Islles Vírxenes, Britániques

en: Virgin Islands, U.S.
ast: Islles Vírxenes, EE.XX.

en: W
ast: O

en: Wallis and Futuna
ast: Wallis y Futuna

en: Western Sahara
ast: Sáhara Occidental

en: When possible, please turn around
ast: Cuando seya posible, de la vuelta

en: Window Mode
ast: Mou ventana

en: You have reached your destination %s
ast: Llegó al destín %s

en: Zimbabwe
ast: Zimbabue

en: Zip Code
ast: Códigu postal

en: ZoomIn
ast: Aumentar

en: ZoomOut
ast: Amenorgar

en: _Quit
ast: _Colar

en: after %i roads
ast: tres %i carreteres

en: bike
ast: bici

en: car
ast: coche

en: easily
ast: selemente

en: exit
ast: salida

en: fifth
ast: quintu

en: fifth exit
ast: quinta salida

en: first
ast: primeru

en: first exit
ast: primera salida

en: fourth
ast: cuartu

en: fourth exit
ast: cuarta salida

en: horse
ast: caballu

en: in %d m
ast: en %d m

en: in %d meters
ast: en %d metros

en: in %d.%d kilometers
ast: en %d,%d quilómetros

en: in one kilometer | in %d kilometers
ast[0]: nun quilómetru
ast[1]: en %d quilómetros

en: into the ramp
ast: pal enllaz

en: left
ast: izquierda

en: members and contributors.
ast: miembros y collaboradores.

en: now
ast: agora

en: one kilometer | %d kilometers
ast[0]: un quilómetru
ast[1]: %d quilómetros

en: pedestrian
ast: peatón

en: really strongly
ast: dafechu

en: right
ast: drecha

en: second
ast: segundu

en: second exit
ast: segunda salida

en: setting '%s' to '%s'
ast: Conseñando '%s' como '%s'.

en: sixth
ast: sestu

en: sixth exit
ast: sesta salida

en: soon
ast: aína

en: strongly
ast: enforma

en: then leave the roundabout at the %s
ast: llueu dexe la rotonda pola %s

en: then take the %1$s road to the %2$s
ast: llueu tome la carretera %1$s dica %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ast: llueu xire %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
ast: entós llegará al destín.

en: third
ast: terceru

en: third exit
ast: tercera salida

en: unknown
ast: desconocío

en: zeroth
ast: cero-ésimu

en: zeroth exit
ast: cero-ésima salida
