navit 0.5.0 - en to ar translation catalogue (405 entries)

en:  Azimuth
ar:  السمت

en:  Elevation
ar:  الإرتفاع

en: %d m
ar: %d م

en: %d meters
ar: %d متر

en: %d.%d kilometers
ar: %d.%d كلم

en: %sinto the %s
ar: %s إلى داخل %s

en: %sinto the %s%s%s|female form
ar: %sإلى داخل %s%s%s|صفة الأنثى

en: %sinto the %s%s%s|male form
ar: %sإلى داخل %s%s%s|صفة الذكر

en: %sinto the %s%s%s|neutral form
ar: %sإلى داخل %s%s%s|غير محدد الجنس

en: %sinto the street %s%s%s
ar: %s إلى داخل الشارع %s%s%s

en: * Unknown, add is_in tags to those cities
ar: * غير معروف، أضف تسميات  is_in إلى تلك المدن

en: 2D
ar: ثنائي الأبعاد

en: 3D
ar: ثلاثي الأبعاد

en: Actions
ar: أفعال

en: Add Bookmark
ar: أضف إشارة مرجعية

en: Add as bookmark
ar: أضف كعلامة مراجعة

en: Afghanistan
ar: أفغانستان

en: Aland Islands
ar: جزر أولان

en: Albania
ar: ألبانيا

en: Algeria
ar: الجزائر

en: American Samoa
ar: ساموا الأميركية

en: Andorra
ar: أندورا

en: Angola
ar: أنغولا

en: Anguilla
ar: أنغويلا

en: Antarctica
ar: أنتاركتيكا

en: Antigua and Barbuda
ar: أنتيغوا وباربودا

en: Argentina
ar: الأرجنتين

en: Armenia
ar: أرمينيا

en: Aruba
ar: أروبا

en: Australia
ar: أستراليا

en: Austria
ar: النمسا

en: Autozoom
ar: تكبير/تصغير تلقائي

en: Azerbaijan
ar: أذربيجان

en: Back
ar: السابق

en: Back to map
ar: إرجع إلى الخريطة

en: Bahamas
ar: جزر البهاما

en: Bahrain
ar: البحرين

en: Bangladesh
ar: بنغلادش

en: Barbados
ar: بربادوس

en: Belarus
ar: روسيا البيضاء \ بيلاروس

en: Belgium
ar: بلجيكا

en: Belize
ar: بيليز

en: Benin
ar: البنين

en: Bermuda
ar: جزر البرمودا

en: Bhutan
ar: بوتان

en: Bolivia
ar: بوليفيا

en: Bookmark
ar: إشارة مرجعية

en: Bookmark %s
ar: علّم %s كإشارة مرجعية

en: Bookmarks
ar: إشارات مرجعية

en: Bosnia and Herzegovina
ar: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar: جزيرة بوفيت

en: Brazil
ar: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar: مقاطعة المحيط الهندي البريطانيّة

en: Brunei Darussalam
ar: بروناي دار السّلام

en: Bulgaria
ar: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar: بوروندي

en: Cambodia
ar: كامبوديا

en: Cameroon
ar: الكامرون

en: Canada
ar: كندا

en: Cape Verde
ar: الرأس الاخضر   كاب فيردي

en: Car
ar: سيارة

en: Cayman Islands
ar: جزر الكايمان

en: Central African Republic
ar: جمهورية إفريقيا الوسطى

en: Chad
ar: التشاد

en: Change profile to: %s
ar: غيّر التعريف إلى: %s

en: Chile
ar: تشيلي

en: China
ar: الصين

en: Christmas Island
ar: جزر الكريسماس

en: City
ar: المدينة

en: Cocos (Keeling) Islands
ar: جزر الكوكوس (كيلنك)

en: Colombia
ar: كولومبيا

en: Command
ar: الأمر

en: Comoros
ar: جزر القمر

en: Congo
ar: الكونغو

en: Congo, Democratic Republic of the
ar: جمهورية الكونغو الديمقراطيه

en: Cook Islands
ar: جزر كوك

en: Costa Rica
ar: كوستاريكا

en: Cote d'Ivoire
ar: ساحل العاج

en: Country
ar: الدولة

en: Croatia
ar: كرواتيا

en: Cuba
ar: كوبا

en: Current profile: %s
ar: التعريف الحالي: %s

en: Cyprus
ar: قبرص

en: Czech Republic
ar: جمهورية التشيك

en: Data
ar: المعطيات

en: Denmark
ar: الدنمارك

en: Description
ar: الوصف

en: Destination
ar: الهدف

en: Destination Length
ar: بُعد الهدف

en: Destination Time
ar: الوقت في مكان الوصول

en: Display
ar: المظهار

en: District
ar: حي

en: District/Township
ar: الحي/البلدة

en: Djibouti
ar: جيبوتي

en: Dominica
ar: الدّومينيكا

en: Dominican Republic
ar: جمهورية الدومينيكان

en: E
ar: ش.

en: Ecuador
ar: الإكوادور

en: Egypt
ar: جمهورية مصر العربية

en: El Salvador
ar: السلفادور

en: Enter Destination
ar: أدخل الهدف

en: Enter the roundabout soon
ar: قريباً الدخول إلى المستديرة

en: Equatorial Guinea
ar: غينيا الاستوائيه

en: Eritrea
ar: أريتريا

en: Estonia
ar: أستونيا

en: Ethiopia
ar: الحبشة

en: Falkland Islands (Malvinas)
ar: جزر فولكلاند (مالفيناس)

en: Faroe Islands
ar: جزر الفارو

en: Fiji
ar: فيجي

en: Finland
ar: فنلندا

en: Follow the road for the next %s
ar: تابع الطريق لل- %s التالية

en: Former Destinations
ar: الأهداف السابقة

en: France
ar: فرنسا

en: French Guiana
ar: جويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar: المقاطعات الجنوبية الفرنسية

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Gabon
ar: الغابون

en: Gambia
ar: غامبيا

en: Georgia
ar: جورجيا

en: Germany
ar: ألمانيا

en: Ghana
ar: غانا

en: Gibraltar
ar: جبل طارق

en: Greece
ar: اليونان

en: Greenland
ar: جرينلاندا

en: Grenada
ar: غرناطة

en: Guadeloupe
ar: جوادلوب

en: Guam
ar: غوام

en: Guatemala
ar: جواتيمالا

en: Guernsey
ar: غويرنسي

en: Guinea
ar: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar: غينيا بيساو

en: Guyana
ar: غيانا

en: Haiti
ar: هايتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar: جزيرة هيرد وجزر مَكْدونالد

en: Height Profile
ar: لمحة عن الإرتفاع

en: Help
ar: المساعدة

en: Holy See (Vatican City State)
ar: الكرسي الرسولي (دولة الفاتيكان)

en: Honduras
ar: الهوندوراس

en: Hong Kong
ar: هونغ كونغ

en: House number
ar: رقم المنزل

en: House numbers
ar: أرقام المنازل

en: Hungary
ar: المجر (هنغاريا)

en: Iceland
ar: آيسلندا

en: In %s, enter the roundabout
ar: بعد %s ، أدخل المسستديرة

en: India
ar: الهند

en: Indonesia
ar: إندونيسيا

en: Info
ar: معلومات

en: Iran, Islamic Republic of
ar: إيران، الجمهوريّة الإسلاميّة الإيرانيّة

en: Iraq
ar: العراق

en: Ireland
ar: إيرلندا

en: Isle of Man
ar: جزيرة مان

en: Israel
ar: فلسطين المحتلة

en: Italy
ar: إيطاليا

en: Jamaica
ar: جامايكا

en: Japan
ar: اليابان

en: Jersey
ar: جيرسي

en: Jordan
ar: الأردن

en: Kazakhstan
ar: كازاخستان

en: Kenya
ar: كينيا

en: Kiribati
ar: كيريباتي

en: Korea, Democratic People's Republic of
ar: كوريا، جمهورية كوريا الشّعبيّة الدّيموقراطيّة

en: Korea, Republic of
ar: كوريا، جمهوريّة كوريا

en: Kuwait
ar: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar: قرغيزستان

en: Lao People's Democratic Republic
ar: جمهوريّة لاو الدّيموقراطيّة الشّعبيّة

en: Latvia
ar: لاتفيا

en: Layout
ar: التصميم

en: Leave the roundabout at the %s
ar: أخرج من المستديرة عند الــ  %s

en: Lebanon
ar: لبنان

en: Length
ar: الطول

en: Lesotho
ar: ليسوتو

en: Liberia
ar: ليبريا

en: Libyan Arab Jamahiriya
ar: الجماهيريّة العربيّة اللّيبيّة

en: Liechtenstein
ar: ليشتنشتاين

en: Lithuania
ar: ليثوانيا

en: Lock on Road
ar: إقفال على الطريق

en: Lock on road
ar: إقفال على الطريق

en: Luxembourg
ar: اللكسمبورغ

en: Macao
ar: ماكاو

en: Macedonia, the former Yugoslav Republic of
ar: مقدونيا

en: Madagascar
ar: مدغشقر

en: Main Menu
ar: اللائحة الرئيسية

en: Main menu
ar: اللائحة الرئيسية

en: Malawi
ar: مالاوي

en: Malaysia
ar: ماليزيا

en: Maldives
ar: جزر المالديف

en: Mali
ar: مالي

en: Malta
ar: مالطة

en: Map
ar: الخريطة

en: Map Point
ar: النقطة على الخريطة

en: Map follows Vehicle
ar: الخريطة تتبع وسيلة التنقل

en: Maps
ar: الخرائط

en: Marshall Islands
ar: جزر المارشال

en: Martinique
ar: مارتينيك

en: Mauritania
ar: موريتانيا

en: Mauritius
ar: موريشيوس

en: Mayotte
ar: مايوت

en: Message
ar: الرسالة

en: Mexico
ar: المكسيك

en: Micronesia, Federated States of
ar: ميكرونيزيا، ولايات ميكرونيزيا الفدرالية

en: Moldova, Republic of
ar: مولدوفا، جمهوريّة مولدوفا

en: Monaco
ar: موناكو

en: Mongolia
ar: منغوليا

en: Montenegro
ar: المونتنيغرو

en: Montserrat
ar: مونتسيرات

en: Morocco
ar: المغرب

en: Mozambique
ar: الموزمبيق

en: Myanmar
ar: مينامار

en: N
ar: ش.

en: NE
ar: ش. ش.

en: NW
ar: ش. غ.

en: Namibia
ar: ناميبيا

en: Nauru
ar: ناورو

en: Nepal
ar: نيبال

en: Netherlands
ar: هولندا

en: Netherlands Antilles
ar: الأنتيل الهولندية

en: New Caledonia
ar: قلدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar: نيوزيلاندا

en: Nicaragua
ar: نيكاراغوا

en: Niger
ar: النّيجر

en: Nigeria
ar: نيجيريا

en: Niue
ar: نيوي

en: No
ar: لا

en: Norfolk Island
ar: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar: جزر ماريانا الشّمالية

en: Northing
ar: شمالي دائم

en: Norway
ar: النروج

en: Number
ar: الرقم

en: Oman
ar: عُمان

en: POIs
ar: مواقع ذات أهمية

en: Pakistan
ar: باكستان

en: Palau
ar: بالاو

en: Palestinian Territory, Occupied
ar: فلسطين المحتلّة، الأراضي الفلسطينيّة المحتلّة

en: Panama
ar: باناما

en: Papua New Guinea
ar: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar: الباراغواي

en: Peru
ar: البيرو

en: Philippines
ar: الفلبّين

en: Pitcairn
ar: بتكايرن

en: Point 0x%x 0x%x
ar: الموقع 0x%x 0x%x

en: Poland
ar: بولونيا

en: Portugal
ar: البرتغال

en: Position
ar: الموقع

en: Postal
ar: بريدي

en: Projection
ar: الإسقاط

en: Puerto Rico
ar: بورتوريكو

en: Qatar
ar: قطر

en: Quit
ar: أخرج

en: Recalculate
ar: إعادة الحساب

en: Reunion
ar: ريونيون

en: Roadbook
ar: سجل خريطة الطريق

en: Romania
ar: رومانيا

en: Route
ar: الطريق

en: Route %4.0fkm    %02d:%02d ETA
ar: Route %4.0fكلم    %02d:%02d ETA

en: Route 0000km  0+00:00 ETA
ar: الطريك 0000كلم  0+00:00 ETA

en: Route Description
ar: وصف الطريق

en: Rules
ar: القواعد

en: Running from source directory
ar: جاري التنفيذ من المجلد المصدر

en: Russian Federation
ar: الإتّحاد الروسي

en: Rwanda
ar: رواندا

en: S
ar: ج.

en: SE
ar: ج. ش.

en: SW
ar: ج. غ.

en: Saint Barthelemy
ar: سانت بارتيليمي

en: Saint Helena
ar: سانت هيلينا

en: Saint Kitts and Nevis
ar: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar: سانت لوسيا

en: Saint Martin (French part)
ar: سانت مارتين (القطاع الفرنسي)

en: Saint Pierre and Miquelon
ar: سانت بيير وميكولون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar: سانت فنسنت والجرينادينز

en: Samoa
ar: ساموا

en: San Marino
ar: سان مارينو

en: Sao Tome and Principe
ar: ساو تومي وبرينسيبي

en: Saudi Arabia
ar: المملكة العربيّة السّعوديّة

en: Screen coord : %d %d
ar: إحداثيات الشاشة :%d %d

en: Senegal
ar: السنيغال

en: Serbia
ar: صربيا

en: Set as active
ar: عيّن كــفعلي

en: Set as destination
ar: عيّن كهدف

en: Set as position
ar: عين كموقع حالي

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Seychelles
ar: السّيشل

en: Show
    Map
ar: أعرض
    الخريطة

en: Show Locale
ar: أعرض المحليات

en: Show NMEA Data
ar: أعرض المعطيات NMEA

en: Show NMEA data
ar: أعرض المعطيات NMEA

en: Show Satellite Status
ar: أعرض حالة القمر الإسطناعي

en: Show Satellite status
ar: أعرض حالة القمر الإسطناعي

en: Sierra Leone
ar: سيراليون

en: Singapore
ar: سنغفورة

en: Slovakia
ar: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar: جزر سليمان

en: Somalia
ar: الصّومال

en: South Africa
ar: جنوب إفريقيا

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ar: جورجيا الجنوبيّة و جزر ساندويتش الجنوبيّة

en: Spain
ar: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar: سريلانكا

en: Stop
    Navigation
ar: قفّ

en: Stop Navigation
ar: قف الملاحة

en: Street
ar: الشارع

en: Streets
ar: الشوارع

en: Sudan
ar: السودان

en: Suriname
ar: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar: سفالبارد وجان مايان

en: Swaziland
ar: السّوازيلاند

en: Sweden
ar: السّويد

en: Switzerland
ar: سويسرا

en: Syrian Arab Republic
ar: الجمهوريّة العربيّة السّوريّة

en: Taiwan, Province of China
ar: تايوان، محافظة صينية

en: Tajikistan
ar: طاجكستان

en: Take the %1$s road to the %2$s
ar: خذ الطريق %1$s إلى ال%2$s

en: Tanzania, United Republic of
ar: تنزانيا، جمهوريّة تنزانيا المتّحدة

en: Test
ar: اختبار

en: Thailand
ar: تايلندا

en: Time
ar: الوقت

en: Timor-Leste
ar: تيمور الشرقية

en: Togo
ar: توغو

en: Tokelau
ar: توكلو

en: Tonga
ar: تونجا

en: Tools
ar: العدة

en: Town
ar: البلدة

en: Trinidad and Tobago
ar: ترينيداد وتوباغو

en: Tunisia
ar: تونس

en: Turkey
ar: تركيا

en: Turkmenistan
ar: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar: جزر تركس وكايكوس

en: Turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ar: حوّل %1$s%2$s %3$s%4$s

en: Tuvalu
ar: توفالو

en: Uganda
ar: اوغندا

en: Ukraine
ar: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar: الإمارات العربيّة المتّحدة

en: United Kingdom
ar: المملكة المتّحدة

en: United States
ar: الولايات المتّحدة الأمريكية

en: United States Minor Outlying Islands
ar: جزر الولايات المتحدة البعيدة الصغيرة

en: Uruguay
ar: الأوروغواي

en: Uzbekistan
ar: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar: فانواتو

en: Vehicle
ar: وسيلة التنقل

en: Vehicle Position
ar: موقع وسيلة التنقل

en: Venezuela
ar: فنزويلا

en: Viet Nam
ar: الفييتنام

en: View Attributes
ar: أعرض الصفات

en: View in Browser
ar: أعرض في المتصفح

en: View on map
ar: أعرض على الخريطة

en: Virgin Islands, British
ar: جزر فيرجن البريطانية

en: Virgin Islands, U.S.
ar: جزر فيرجن ، الولايات المتحدة

en: W
ar: غ.

en: Wallis and Futuna
ar: واليس و فوتونا

en: Western Sahara
ar: الصحراء الغربية

en: When possible, please turn around
ar: حيث ممكن الرجاء اللف

en: Window Mode
ar: نمط النافذة

en: Yemen
ar: اليمن

en: You have reached your destination %s
ar: لقد وصلت إلى هدفك %s

en: Zambia
ar: زامبيا

en: Zimbabwe
ar: زيمبابوي

en: Zip Code
ar: الرمز البريدي

en: ZoomIn
ar: كبّر الروئية

en: ZoomOut
ar: صغّر الروئية

en: _Quit
ar: _إنهاء

en: after %i roads
ar: بعد %i طرقات

en: bike
ar: دراجة

en: car
ar: سيارة

en: easily
ar: بسهولة

en: error
ar: خطء

en: exit
ar: خروج

en: fifth
ar: الخامس

en: fifth exit
ar: المخرج الخامس

en: first
ar: الأوّل

en: first exit
ar: المخرج الأول

en: fourth
ar: الرّابع

en: fourth exit
ar: المخرج الرابع

en: horse
ar: خيل/فرس

en: in %d m
ar: بعد %d متر

en: in %d meters
ar: بعد %d متر

en: in %d.%d kilometers
ar: بعد %d%d كلم

en: in one kilometer | in %d kilometers
ar[0]: بعد كلم واحد
ar[1]: بعد %d كلم
ar[2]: بعد %d كلم
ar[3]: بعد %d كلم
ar[4]: بعد %d كلم
ar[5]: بعد %d كلم

en: into the ramp
ar: إلى داخل الطريق المنحدر

en: km
ar: كلم

en: left
ar: إلى اليسار

en: m
ar: م.

en: now
ar: الآن

en: one kilometer | %d kilometers
ar[0]: كلم واحد
ar[1]: %d كلم
ar[2]: %d كلم
ar[3]: %d كلم
ar[4]: %d كلم
ar[5]: %d كلم

en: pedestrian
ar: مشاة

en: really strongly
ar: بشدة حادة

en: right
ar: إلى اليمين

en: second
ar: الثّاني

en: second exit
ar: المخرج الثاني

en: setting '%s' to '%s'
ar: وضع حالة  '%s' إلى '%s'

en: sixth
ar: السادس

en: sixth exit
ar: المخرج السادس

en: soon
ar: قريبا

en: strongly
ar: بكل شدة

en: then leave the roundabout at the %s
ar: ثم أخرج من المستديرة عند الــ%s

en: then take the %1$s road to the %2$s
ar: ثم خذ الطريق %1$s إلى ال- %2$s

en: then turn %1$s%2$s %3$s%4$s
ar: ثم حوّل %1$s%2$s %3$s%4$s

en: then you have reached your destination.
ar: و بعدها تكون قد وصلت إلى هدفك

en: third
ar: الثّالث

en: third exit
ar: المخرج الثالث

en: unknown
ar: غير معروف

en: zeroth
ar: (الرقم) صفر

en: zeroth exit
ar: المخرج ذو الرقم صفر
